ثبت بیش از ۶۰۰ زمین‌لرزه در دی‌ماه ۱۴۰۱

کد خبر: 1200268

شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد: ایران در دی ماه ۱۴۰۱ بیش از ۶۰۰ بار لرزید.

 ثبت بیش از ۶۰۰ زمین‌لرزه در دی‌ماه ۱۴۰۱

 به نقل از مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری در دی‌ماه ۱۴۰۱ تعداد ۶۰۴ زمین‌لرزه را در کشور ثبت کردند. این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند.

در دی‌ماه ۱۴۰۱ تعداد ۱۵ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از چهار در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آنها در روز چهارشنبه ۲۸ دی‌ماه ساعت ۱۳:۳۸ در نزدیکی خوی در آذربایجان‌غربی با بزرگی ۵.۴ در مقیاس امواج زمین رخ داده‌است.

براساس این گزارش، از لحاظ آماری ۵۲۴ زمین‌لرزه با بزرگی کمتر از ۳، تعداد ۶۵ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳ و ۴، ۱۳ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و ۲ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۵ و۶ بوده‌ است. استان آذربایجان‌غربی با ۸۹ زمین‌لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در دی‌ماه ۱۴۰۱ را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های خراسان‌جنوبی و خراسان‌رضوی و سمنان به ترتیب با ۸۴، ۷۹، و ۷۸ زمین‌لرزه قرار دارند.

مرکز لرزه‌نگاری کشوری در دی‌ماه امسال هفت زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرده‌است که بزرگ ترین آنها با بزرگی ۲.۷ در مقیاس امواج درونی زمین در شهر ارجمند حوالی شهرستان فیروزکوه بوده‌است./فارس

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها