هواشناسی ایران ۵ اسفند | بارش برف و باران تا سه‌شنبه آینده در برخی استان‌ها

کد خبر: 1206891

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد برای استان‌های ساحلی شمال و جنوب کشور از بارش برف و باران تا سه‌شنبه آینده در برخی استان‌ها خبر داد.

هواشناسی ایران ۵ اسفند | بارش برف و باران تا سه‌شنبه آینده در برخی استان‌ها

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد برای استان‌های ساحلی شمال و جنوب کشور از بارش برف و باران تا سه‌شنبه آینده در برخی استان‌ها خبر داد.

بر اساس نقشه‌های همدیدی و‌آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در شمال آذربایجان شرقی،‌ اردبیل، گیلان، مازندران،‌ خراسان شمالی،‌ ارتفاعات شمالی البرز، خراسان رضوی، برخی مناطق استان‌های چهارمحال و بختیاری،‌کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، جنوب اصفهان، یزد و خراسان جنوبی ابرناکی، بارش برف و باران و وزش باد پیش بینی شده است.

در ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی بارش به‌صورت برف است و در نوار شمالی به ویژه سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی وزش باد همراه با کاهش موقتی دما پیش بینی می‌شود. فردا شنبه در شمال سیستان و بلوچستان،‌ خراسان جنوبی و خراسان رضوی وزش باد شدید روی می‌دهد و در سایر مناطق کشور جو آرامی حاکم است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی یکشنبه آینده در ساعات بعدازظهر در برخی مناطق بوشهر، فارس، کرمان، جنوب یزد و ارتفاعات البرز مرکزی افزایش ابر، وزش باد و رگبار خفیف روی می‌دهد.

دوشنبه با گذر امواج تراز میانی جو از نیمه جنوبی کشور علاوه بر این مناطق در خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان بارش باران گاهی همراه با رعدوبرق و بارش برف در ارتفاعات انتظار می‌رود.

روز سه‌شنبه گستره فعالیت این موج در کرمان، ارتفاعات شمال هرمزگان و سیستان و بلوچستان است و به‌تدریج از اواخر وقت از جنوب شرق کشور خارج می‌شود.

به گزارش تسنیم، آسمان تهران امروز صاف با وزش باد از بعدازظهر و افزایش با گاهی باد شدید و افزایش ابر پیش بینی شده است.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد و ارتفاع موج

زمان پایان: بعدازظهر شنبه 1401/12/06

نوع مخاطره: وزش باد حداکثر 28 نات، افزایش ارتفاع امواج در سواحل 1.5 تا 2 متر و در فرا سواحل 2 تا 3 متر

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های صیادی، خسارت به شناورهای سبک، تفریحی، نیمه‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی در سواحل و فراسواحل.

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و دور از ساحل.

 توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: شنبه 1401/12/06

نوع مخاطره: رخداد وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

جمعه 1401/12/05: البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، یزد، فارس، شمال سیستان و بلوچستان.

شنبه 1401/12/06: شرق سمنان، شرق خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، شرق کرمان، جنوب تهران، شمال قم و شمال شرق اصفهان.

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و نهال‌ها، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال تاخیر در پرواز و در نقاط کوهستانی و برف‌گیر احتمال سقوط بهمن.

توصیه: احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، محدودیت و احتیاط در فعالیت کوهنوردی و کویرپیمایی./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها