تغییرات جدید در جذب دانشجو معلم / کنکور اختصاصی در راه است

کد خبر: 1208511

رئیس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به تغییرات جدید در جذب دانشجو معلم گفت: کنکور اختصاصی برای جذب معلمان برگزار می‌شود.

تغییرات جدید در جذب دانشجو معلم / کنکور اختصاصی در راه است

رضامراد صحرایی رئیس دانشگاه فرهنگیان در نشست خبری خود با گرامیداشت روز جوان گفت: دانشگاه فرهنگیان جوان پذیرترین دانشگاه کشور است. از شش ماهی که از نشست خبری قبل گذشت، است چند اتفاق افتاد که مهمترین آن برگزاری هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان بود. این جلسه با حضور رئیس جمهور در راستای جذب دکتر معلمان و بر اساس آئین نامه صلاحیت حرفه‌ای دانشگاه و نمودار و چارت دانشگاه تصویب شد.

صحرایی افزود: برنامه راهبردی دانشگاه که برای سال آینده ترسیم شده، افق و مسیر ما را در مسیر برنامه هفتم توسعه طراحی کرده است.

صحرایی با بیان اینکه برنامه جدید دانشگاه فرهنگیان نقاط ضعف برنامه گذشته را برطرف کرده است گفت: این برنامه در ۲۲ شاخص کلیدی، کیفیت دستورالعمل‌ها و راهکارهای دانشگاه را مشخص کرده است. توسعه دانشگاه هم در تقویت برنامه‌های درسی و هم بهبود شیوه‌های تدریسی مورد توجه مسئولان قرار گرفته است.

وی جذب دکترمعلمان را اقدام بی سابقه در دانشگاه فرهنگیان دانست و گفت: فرایند جذب این دکتر معلمان آغاز شده است و خوشحالیم که زمینه کاملاً حرفه‌ای برای جذب معلمان در تربیت معلمان فراهم شده است.

صحرایی با انتقاد از برخی از گلایه‌ها در جذب استاد معلمان گفت: چطور پزشکان می‌توانند پزشکان جدید را تربیت کنند اما وقتی بحث جذب دکتر معلمان مطرح می‌شود برخی انتقاد می‌کند. دکترمعلمانی که تاکنون برای فرآیند جذب معرفی شدند عموماً فارغ التحصیل بهترین دانشگاه‌های ایران هستند. استعدادهای درخشان دوره فراخوان جذب شده‌اند که اهمیت این اقدامات را صد چندان کرده است. این افراد مصاحبه می‌شوند و با توجه به تسلط کافی که به علوم مورد نیاز و زبان خارجی دارند هزار نفر جذب خواهند شد که تا ابتدای سال تحصیلی نیمی از آنان مشغول به کار می‌شوند.

صحرایی افزود: معدل موررد نیاز برای جذب در رشته‌های علوم انسانی باید بالای ۱۷ و در رشته‌های فنی باید بالای ۱۶ باشد. همچنین دانشگاه فرهنگیان در قالب ۶۴ پردیس این جذب‌ها را صورت می‌دهد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه مصوبه دیگر شیوه جدید معلم، جذب دانشجومعلم است؛ گفت: البته هیچ شیوه‌ای به میزان جذب در طی اخذ مدرک پس از دوره چهار سال نخواهد بود اما یکی از این شیوه‌های جدید، جذب، تحصیل دو مدرکی خواهد بود که دانشجویان علاوه بر تحصیل و اخذ مدرک از دانشگاه اصلی خودشان از دانشگاه فرهنگیان هم مدرک خواهند گرفت.

صحرایی افزود: این دانشجو معلمان برای آموزش ریاضی شیمی، فیزیک، زیست شناسی و یکی از رشته‌های انسانی در زمینه تربیتی جذب خواهند شد. همچنین جلسه هیئت مدیره دانشگاه فرهنگیان پانزده مصوبه دیگر هم داشت که مسائل دانشگاه را حل کرد. مسائلی که برخی رشته‌ها و گره‌ها را که در دانشگاه سال‌ها باز نشده بودند حل کرد.

وی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی بسته سیاستی کیفیت‌بخشی دانشگاه فرهنگیان را اجرایی کرده است گفت: جلسه ستاد ملی تعلیم و تربیت به دانشگاه فرهنگیان اختصاص پیدا کرد و در این جلسه یک بسته حمایتی سیاستی برای دانشگاه فرهنگیان تصویب شد که در مسیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد این بسته در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد. روز نهم اسفند از هشت ماده یک ماده تصویب شد که طی آن چهار خط مهم تصویب شد، اول اینکه دانشگاه فرهنگیان مکلف شده است آئین نامه جذب استعدادهای برتر از استعدادهای ملی پژوهشی و فرهنگی و تربیتی و هنری و ورزشی را برای تصویب ستاد ملی تعلیم و تربیت ببرد.

وی گفت: همچنین وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش مکلف شدند کنکور ویژه معلمان را با اهداف تعلیم و تربیت در زمان مشخص برگزار کنن. سوم بسته‌ای مشخص شده است تا آئین نامه جذب و مشارکت دانشگاه‌های منتخب و حوزه‌های علمی را طراحی کند و سیاست چهارم تدوین آئین نامه ارتقای معلمی است قانون دیگری برای جذب معلم داشته باشیم.

صحرایی افزود: در ۶ ماه گذشته گزارشی در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با عنوان بررسی چالش‌های پیش‌روی دانشگاه فرهنگیان منتشر شد و یک مسیر جدیدی را برای قانونگذاران ترسیم کرد و امیدواریم با انتشار این گزارش که وضعیت دانشگاه فرهنگیان را نشان می‌دهند که مجلس بیش از گذشته در حمایت از دانشگاه بکوشد.

وی با بیان اینکه مجوز جذب ۲۰۰ استاد را هم برای دانشگاه فرهنگیان به دست آوردیم؛ گفت: بناست از دانش یاران به استاد یاران دانشگاه‌های منتخب هم در دانشگاه فرهنگیان استفاده کنیم. اعضای هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان به تکاپو افتادند که وضع هیئت علمی دانشگاه ارتقا یابد

وی با بیان اینکه اردوی راهیان نور را برگزار خواهیم کرد و تاکید کردیم هیچ دانشجو معلمی نباید به دلیل نبود اعتبار از این اردو جا بماند.

وی به تصمیم اساسنامه پژوهشی و شکلی ۵۰ پژوهشی در دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت این آمار برای هفته پژوهش بوده است و از آن زمان تاکنون پژوهش‌های بیشتری شکل گرفته است. امروز آموزش و پرورش در ایده آل ترین حالت در ارتقا دانشگاه فرهنگیان است دانشگاه فرهنگیان اندازه گیری امروز مورد حمایت وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش نبوده است.

وی با بیان اینکه تغییراتی در جذب دانشجومعلم از طریق کنکور خواهیم داشت گفت: جذب معلم برای مقطع ابتدایی به نیمه دوم سال موکول می‌شود تا زمان مناسبی برای مصاحبه داشته باشیم. تراز لازم برای قبولی در کنکور را تا ۷ هزار تغییر خواهیم داد، سن قبولی حداکثر همان ۲۲ سال خواهد بود و مصاحبه برای پذیرش سی درصد تأثیر قطعی خواهد داشت‌.

صحرایی گفت: البته مصوبات سازمان سنجش برای ما حکم نیست. دانشگاه فرهنگیان مکلف به اجرای مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش است و ایمدواریم سازمان سنجش با ما در این موضوع همکاری کند. شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در همین زمینه دستور به برگزاری کنکور ویژه معلمان داده است.

وی با اشاره به پیشنهاد برگزاری کنکور ویژه معلمان گفت: ما سه ماه برای جذب معلم وقت لازم داریم در حالی که در کنکور فعلی سه هفته تنها وقت داریم. مصاحبه‌ها باید مؤثر تر شوند. ضمن اینکه در این ازمون به جای پرداختن به تست‌های ریاضی سوالاتی پرسیده می‌شود که بیشتر به سود معلمان خواهد بود.

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها