تازه‌ترین اظهارنظر درباره بارداری مادر پیروز

کد خبر: 1208599

درحالی که رئیس سازمان محیط زیست چند روز قبل به صراحت از باردار بودن مجدد "ایران"، مادر "پیروز" خبر داده‌بود؛ اما حالا به گفته یوزبانان سایت تکثیر در اسارت توران و البته مدیرکل محیط زیست سمنان، نمی‌توان از هم‌اکنون بارداری قطعی "ایران" را تأیید کرد.

 تازه‌ترین اظهارنظر درباره  بارداری مادر پیروز

درحالی که رئیس سازمان محیط زیست چند روز قبل به صراحت از باردار بودن مجدد "ایران"، مادر "پیروز" خبر داده‌بود؛ اما حالا به گفته یوزبانان سایت تکثیر در اسارت توران و البته مدیرکل محیط زیست سمنان، نمی‌توان از هم‌اکنون بارداری قطعی "ایران" را تأیید کرد.

اوایل بهمن‌ماه بود که خبرگزاری تسنیم به نقل از مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، برای نخستین بار از جفت‌گیری موفقیت‌آمیز دوباره "فیروز" و "ایران" یوزهای معروف توران خبر داده بود.

بهرام‌علی ظاهری البته در همان زمان نیز اشاره کرده بود که این به معنی بارداری قطعی "ایران" نیست و برای اینکه به قطعیت، بارداری مجدد مادر توله یوز "پیروز" اعلام شود؛ باید منتظر تشکیل جنین و علائم بالینی و البته احتمالاً انجام سونوگرافی از یوزپلنگ "ایران" بود.

آن گونه که ظاهری در آن زمان اعلام کرده بود حداقل زمان لازم برای انجام سونوگرافی از یوزپلنگ "ایران" و اعلام قطعی بارداری این یوزپلنگ ماده، 50 روز از زمان جفت‌گیری است.

اما گویا  تمام معادلات  بر هم زده شده و  برای اعلام خبر بارداری ایران، عجله شد.

ابتدا امیر مرادی، رئیس بیمارستان دامپزشکی مرکزی در پیام ویدئویی در ساعات پایانی عمر "پیروز" از بارداری مادر این توله یوز خبر داد. موضوعی که سروصدای بسیاری در رسانه‌ها کرد و روز بعد "پیام محبی" رئیس جامعه دامپزشکان ایران این ادعا را رد کرد و گفت: هنوز بارداری "ایران" قطعی نشده است و باید حداقل 2 تا سه هفته دیگر بگذرد تا علائم بارداری در این یوزپلنگ معروف سایت نگهداری و تکثیر در اسارت توران ظاهر شود.

البته این پایان ماجرا نبود و روز بعد از این اظهارنظر، عالی‌ترین مقام محیط زیستی کشور، یعنی علی سلاجقه خبر بارداری "ایران خانم" را رسمی و به نوعی تأیید کرد و گفت که امکان خون‌گیری از مادر پیروز برای نجات این توله یوز به دلیل بارداری ایران ممکن نبود و بر همین اساس نیز پیروز به اجبار به اتاق دیالیز رفت.

اما مشاهدات عینی خبرنگار تسنیم در سایت تکثیر در اسارت توران و البته اظهارات یوزبانان این سایت چیز دیگری را می‌گوید.

در واقع محیط بانان این سایت مهم تکثیر در اسارت یوزپلنگ ایرانی معتقدند که هنوز برای اظهارنظر قطعی درباره بارداری "ایران" زود است و نباید در اعلام این خبر عجله کرد؛ چراکه هنوز شواهد بالینی قطعی و قابل توجهی مبنی بر بارداری این یوز ماده مشاهده نشده است.

موضوعی که البته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان نیز به نوعی آن را تأیید کرد. بهرامعلی ظاهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم خاطرنشان کرد: هنوز نمی‌توان به قطعیت گفت که ایران باردار است و این موضوع پس از انجام آزمایشات بعدی و احتمالاً سونوگرافی مشخص می‌شود.

بهرامعلی ظاهری با اشاره به اینکه البته با توجه به تجربه سال قبل و شواهد موجود، به بارداری "ایران" بسیار امیدواریم تصریح کرد: اعلام قطعی خبر بارداری ایران در روزهای پایانی سال و با انجام سونوگرافی ممکن است.

وی البته با اشاره به اینکه انجام سونوگرافی از ایران نیاز به بیهوشی این ماده یوز دارد؛ این را هم گفت که انجام سونوگرافی از ایران بستگی به نظر متخصصان دخیل در پروژه مهم تکثیر در اسارت یوز داشته و شاید جمع‌بندی بر این باشد که سونوگرافی از ایران انجام نشود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان ابراز امیدواری کرد که در صورت تأیید بارداری ایران، اوایل اردیبهشت‌ماه سال آینده شاهد تولد توله‌یوزهای جدید "فیروز" و "ایران" باشیم./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها