هوای تهران ناسالم برای گروه‌های حساس/افزایش غلظت آلاینده ازن

کد خبر: 1229607

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم‌اکنون (۵ تیر) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است و در برخی ساعات ذرات معلق و آلاینده ازن موجب کاهش کیفیت هوا می‌شوند.

هوای تهران ناسالم برای گروه‌های حساس/افزایش غلظت آلاینده ازن

 بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، با توجه به عدم وزش باد مؤثر تا صبح امروز(۵ تیر) همراه با افزایش تردد خودروها افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

حاکمیت جو نسبتاً آرام در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را محدود می کند همچنین با افزایش دما در ساعات بعدازظهر احتمال تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن در برخی مناطق وجود دارد. تداوم این شرایط جوی تا اواخر وقت دوشنبه همراه با افزایش ترافیک شامگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق می‌شود و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد را به دنبال دارد.

 با افزایش نسبی تندی باد تا صبح فردا (۶ تیر) تاحدودی از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته می‌شود. هرچند افزایش تردد خودروها می‌تواند سبب افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد شود. وزش باد مؤثر در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل می‌کند، با این حال تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن ناشی از افزایش دما در ساعات بعدازظهر سبب کاهش کیفیت هوا در بعضی مناطق می‌شود.

 تداوم این شرایط جوی تا ساعات پایانی سه‌شنبه موجب کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق خواهد شد.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته « ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون » با میانگین  ۱۰۹ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۱۴  و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا "پاک"، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا "قابل قبول(سالم) یا متوسط"، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا "ناسالم برای گروه‌های حساس"، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا "ناسالم برای همه گروه‌ها"، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا "بسیار ناسالم" و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا "خطرناک" است.

ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها