هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۴/۰۹ | کاهش ۵ درجه‌ای دما در برخی مناطق

کد خبر: 1230354

سازمان هواشناسی با صدور هشدار فعالیت سامانه بارشی و شکل‌گیری جریانات خزری برای نوار شمالی کشور از کاهش ۳ تا ۵ درجه‌ای دما در برخی مناطق خبر داد.

 هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۴/۰۹ | کاهش ۵ درجه‌ای دما در برخی مناطق

سازمان هواشناسی با صدور هشدار فعالیت سامانه بارشی و شکل‌گیری جریانات خزری برای نوار شمالی کشور از کاهش ۳ تا ۵ درجه‌ای دما در برخی مناطق خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در استان‌های آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی، ارتفاعات اردبیل، ارتفاعات هرمزگان و ارتفاعات جنوبی سیستان و بلوچستان در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار پراکنده،‌ وزش باد و در سایر مناطق کشور جو پایداری پیش‌بینی شده است.

فردا علاوه بر این مناطق با نفوذ جریانات خنک شمالی از سوی دریای خزر در استان‌های گیلان، مازندران، شرق اردبیل و برخی مناطق گلستان بارش باران روی می‌دهد. یکشنبه آینده در گیلان، مازندران و ارتفاعات گلستان بارش‌های خفیف پیش‌بینی می‌شود.

دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده در ارتفاعات البرز مرکزی رگبار پراکنده روی می‌دهد و در سایر مناطق کشور جو پایداری حاکم خواهد بود. هوای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل طی روزهای شنبه و یکشنبه آینده 3 تا 5 درجه خنک می‌شود.

طی 5 روز آینده برای شمال شرق، شرق و جنوب شرق وزش باد، گاهی باد شدید با احتمال خیزش گردوخاک پدیده غالب است. این وضعیت روزهای دوشنبه و سه‌شنبه آینده در این مناطق تشدید می‌شود.

همچنین طی 5 روز آینده در نوار غربی کشور سرعت وزش باد، خیزش گردوخاک محلی یا انتقالی از سوی عراق به این مناطق دور از انتظار نیست. از بعدازظهر شنبه تا دوشنبه در جنوب تهران، قم و شمال و شرق اصفهان سرعت وزش باد افزایش یافته که در برخی مناطق با خیزش گردوخاک همراه خواهد بود.

شرق دریای عمان طی 5 روز آینده، دریای خزر فردا و خلیج‌فارس از شنبه تا دوشنبه آینده مواج است.

توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی و شکل‌گیری جریانات خزری

زمان شروع: جمعه 1402/04/09

زمان پایان: ظهر یکشنبه 1402/04/11

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید (در شمال‌غرب احتمال تگرگ)

منطقه اثر:

جمعه 1402/04/09: اردبیل و شمال استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی.

شنبه 1402/04/10: اردبیل، گیلان، مازندران، دامنه و ارتفاعات گلستان و شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی.

یکشنبه 1402/04/11: شمال شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری و تغییر توده هوا

زمان شروع: شنبه 1402/04/10

زمان پایان: دوشنبه 1402/04/12

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گرد و خاک

منطقه اثر:

شنبه 1402/04/10: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان، ایلام و غرب استانهای کرمانشاه و خوزستان.

یکشنبه 1402/04/11: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، نیمه شرقی سمنان، شمال سیستان و بلوچستان، ایلام و خوزستان.

دوشنبه 1402/04/12: خراسان رضوی، سمنان، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، ایلام و غرب خوزستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال.

توصیف سامانه اول: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: جمعه 1402/04/09

زمان پایان: اواخر وقت دوشنبه 1402/04/12

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد تا محدوده 30 نات، افزایش ارتفاع امواج بین 1 تا 1.7 متر در سواحل و حداکثر تا 2.2 متر در نواحی دور از ساحل با تاکید بر سواحل جنوبی استان بوشهر و سواحل غربی استان هرمزگان

منطقه اثر:

جمعه 1402/04/09: خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

شنبه 1402/04/10: خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

یکشنبه 1402/04/11: خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

دوشنبه 1402/04/12: نواحی شمالی و مرکزی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در تردد دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل.

توصیه: اجتناب از فعالیت های شنا وغواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام فعالیت‌های تفریحی به‌ویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی فراساحل.

توصیف سامانه دوم: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: صبح شنبه 1402/04/10

زمان پایان: عصر یکشنبه 1402/04/11

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد تا محدوده 28 نات، افزایش ارتفاع امواج بین 1 تا 2 متر در سواحل و بین 2 تا 2.5 متر در نواحی دور از ساحل.

منطقه اثر:

شنبه 1402/04/10: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران.

و یک‌شنبه 1402/04/11: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در تردد دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل.

توصیه: اجتناب از فعالیت‌های شنا و غواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام فعالیت‌های تفریحی به‌ویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری و فعالیت های دریایی فراساحل./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها