هوای زمستانی بیخ گوش تهران /خیزش گرد و خاک در ۱۳ استان

کد خبر: 1233961

اداره کل هواشناسی استان تهران در حالی از تشدید گرما در تهران از روز پنجشنبه، ۲۹ تیر خبر داد که مردم در یکی از شهرهای استان دمای هوای ۲۰ درجه را تجربه می‌کنند.

هوای زمستانی بیخ گوش تهران /خیزش گرد و خاک در ۱۳ استان

اداره کل هواشناسی استان تهران در حالی از تشدید گرما در تهران از روز پنجشنبه، ۲۹ تیر خبر داد که مردم در یکی از شهرهای استان دمای هوای ۲۰ درجه را تجربه می‌کنند.

بر اساس نقشه‌های یابی و تحلیل برونداد الگوهای پیش‌بینی عددی، وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده آسمانی صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

از عصر امروز تا پنجشنبه (۲۷ تا ۲۹ تیرماه) با گذر یک موج ضعیف در بیشتر نواحی استان وزش باد نسبتا شدید، در ارتفاعات و نواحی جنوبی و غربی در بعضی ساعتها وزش باد شدید گاهی وزش باد خیلی شدید و در نواحی مستعد خیزش موقت گردوخاک و کاهش کیفیت هوا و کاهش دید مورد انتظار است.

امروز تا فردا کاهش نسبی دما و از پنجشنبه تا شنبه روند تدریجی افزایش دما در سطح استان پیش بینی میشود و در ساعت‌های بعد از ظهر تا امشب تا پنجشنبه افزایش ابر در نیمه شمالی استان و رخداد بارش پراکنده با احتمال رعد و برق در ارتفاعات شمالی‌ پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ورامین با بیشینه دمای  ۴۰ درجه سانتیگراد گرمترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۸ تیرماه) کمی‌ ابری و وزش باد، در بعد از ظهر نیمه ابری و افزایش باد با احتمال گرد و خاک با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۵ درجه سانتیگراد و طی ‌پنجشنبه ( ۳۷ تیرماه)  کمی‌ابری و وزش باد در بعداز ظهر نیمه‌ابری و افزایش باد با احتمال گرد و خاک با حداقل دمای ۲۶ و حداکثر دمای  ۳۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

گرمای تهران در حالی است که طبق اعلام هواشناسی استان تهران مردم فیروزکوه در روز چهارشنبه، ۲۸ تیر دمای هوای ۲۰ درجه را در طول روز و ۱۵ درجه سانتی‌گراد را در طول شب تجربه می کنند./همشهری

 

خیزش گرد و خاک در ۱۳ استان / رگبار در ۱۵ استان

سازمان هواشناسی نسبت به خیزش گرد و خاک در ۱۳ استان و رگبار و رعد و برق در ۱۵ استان هشدار داد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور نارنجی‌رنگ  از افزایش شدید گرادیان فشاری،  وزش باد شدید و در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک از پنجشنبه تا شنبه( ۲۹ تا ۳۱ تیر) خبر داد که این شرایط جوی روز شنبه در خراسان جنوبی، نیمه‌جنوبی خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود و می تواند خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال را به همراه داشته باشد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی  اجتناب از حضور در فضای باز، عدم تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، دوری از عبور و مرور، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهن‌سال و اجتناب از فعالیت‌های باغی و زراعی را توصیه می‌کند.

این سازمان همچنین در ادامه از تشدید فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی، رگبار باران، رعدو برق، وزش باد شدید در خراسان شمالی طی روز سه‌شنبه ( ۲۷ تیر) خبر داد.

در اثر این مخاطره جوی احتیاط در عبور و مرور از مناطق کوهستانی، اجتناب از هر گونه تردد، توقف و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع  رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک سه‌شنبه (۲۷ تیرماه) در اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، شمال شرق آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان و جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، چهارشنبه (۲۸ تیرماه) در خراسان شمالی، ارتفاعات استانهای مازندران، قزوین، البرز، تهران و سمنان، نیمه نیمه شمالی آذربایجان غربی، شمال و شرق هرمزگان و جنوب کرمان و پنج‌شنبه (۲۹ تیرماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ارتفاعات استانهای مازندران، قزوین، البرز و تهران دور از انتظار نیست.

این وضعیت جوی جمعه (۳۰ تیرماه) برای شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و نیمه جنوبی اردبیل و شنبه (۳۱ تیرماه) برای شمال آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی و دامنه و ارتفاعات سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود. در این شرایط احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال وجود دارد.

سازمان هواشناسی اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه در اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها را توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار آمده است: وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گردوخاک سه‌شنبه تا پنجشنبه (۲۷ تا ۲۹ تیرماه) برای خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان، اصفهان، سمنان، تهران، قزوین، البرز، قم و مرکزی، جمعه (۳۰ تیرماه ) برای خراسان شمالی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، اصفهان، کرمان، یزد، سمنان، تهران، قزوین، البرز، قم و مرکزی و شنبه (۳۱ تیرماه) برای خراسان رضوی، کرمان، یزد، سمنان، شمال و شرق اصفهان، قم، تهران، البرز، قزوین و مرکزی پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط کاهش شعاع دید و کیفیت هوا و احتمال رخداد توفان شن در شرق کشور، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال وجود دارد بنابراین اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد