مردم تهران از اتراق در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند

کد خبر: 1237438

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران از صدور مجدد هشدار نارنجی هواشناسی در شمال، غرب و جنوب استان خبر داد و گفت: شهروندان مطلقاً کنار رودخانه‌ها اتراق نکنند و از استقرار در ارتفاعات بپرهیزند.

مردم تهران از اتراق در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران از صدور مجدد هشدار نارنجی هواشناسی در شمال، غرب و جنوب استان خبر داد و گفت: شهروندان مطلقاً کنار رودخانه‌ها اتراق نکنند و از استقرار در ارتفاعات بپرهیزند.

حامد یزدی مهر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران عصر دوشنبه از صدور هشدار مجدد نارنجی توسط سازمان هواشناسی خبر داد و اظهار داشت: طبق اعلام هواشناسی احتمال وقوع دو سامانه بارشی و وزش باد شدید برای استان تهران پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه در سامانه بارشی استان تهران نیمه شمالی استان، رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید گاهی خیلی شدید مورد انتظار است گفت: همچنان تاکید می‌شود که شهروندان از تردد یا اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و حتی گذر از بستر این آب راه‌های فعال یا غیرفعال خودداری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران به آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان اشاره کرد و عنوان داشت: هشدار به تمام دستگاه‌های عضو ستاد مدیریت بحران ابلاغ شده و همگی در آماده باش کامل قرار گرفته اند.

وی در ادامه به احتمال وقوع سامانه دوم مبنی بر ناپایداری جوی و احتمال طوفان لحظه‌ای اشاره کرد و بیان داشت: وقوع این سامانه در استان تهران به‌ویژه در مناطق غربی و جنوبی پیش بینی شده است، لذا از همه ساکنان این مناطق می‌خواهیم خودداری از فعالیت‌های کوهنوردی و صعود به ارتفاعات، پرهیز از پرواز با گلایدر و هواپیماهای سبک به دلیل خطر تندبادهای لحظه ای، رعدوبرق و صاعقه و پرهیز از انجام امور ساختمانی و تعمیرات بر روی برج‌ها و دکل‌ها و سازه‌های موقت را در دستور جدی کار قرار دهند.

یزدی مهر همچنین به مستحکم سازی تابلوهای تبلیغاتی، سازه های موقت و سست تاکید کرد و گفت: مردم در تردد جاده‌ای به ویژه در گذرگاه‌های کوهستانی به دلیل وزش متناوب باد احتیاط لازم را داشته و در صورت امکان از تردد خودداری کنند./فارس

 ناپایداری هوای تهران تا چهارشنبه ادامه دارد

مدیر کل هواشناسی استان تهران با بیان اینکه شرایط ناپایدار هوا تا روز چهارشنبه ادامه دارد گفت: در مناطق بالادست استان رگبار و رعدوبرق و در مناطق پایین دست باد شدید و طوفان لحظه‌ای خواهد بود.

مازیار غلامی مدیر کل هواشناسی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تهران اظهار کرد: شرایط ناپایداری هوا تا روز چهارشنبه به تناوب ادامه دارد و شاهد وزش باد شدید و خیلی شدید و حتی در حد طوفان لحظه‌ای، رگبار و رعدوبرق خواهیم بود.

وی گفت: در ارتفاعات به‌خصوص نیمه شمالی استان تهران و شهر تهران تحت تاثیر این شرایط است و بارش‌های فصل تابستان ماهیتی کوتاه مدت و شدید بوده بنابراین در بازه زمانی کوتاه می‌تواند حجم زیادی از بارش اتفاق افتاده و در برخی نقاط شرایط بالا آمدن آب رودخانه‌ها، احتمال سیلابی شدن مسیرها را ایجاد می‌کند.

مدیر کل هواشناسی استان تهران گفت: در ارتفاعات بالادست بارش تگرگ پیش‌بینی شده و فردا به نسبت امروز و چهارشنبه میزان ناپایداری شدیدتر است و هشدار نارنجی برای این سه روز صادر شده است.

غلامی گفت: شهروندان از استقرار در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها جدا خودداری کنند چرا که ممکن است رگبار ارتفاعات در پایین دست به سیلاب تبدیل شود و زمان وقوع باد شدید از قرارگرفتن زیر داربست‌ها و پارک‌‌خودرو زیر درختان فرسوده خودداری کنند و دستگاه‌های امدادرسان و اجرایی آمادگی کامل داشته باشند.

وی تاکید کرد: عمده تمرکز این بارش‌های رگباری و ناپایداری‌ها برای ساعات بعدازظهر، عصر و شب است و بخش‌هایی از شهر تهران که در ارتفاعات قرار دارند و بخش‌هایی مانند حوزه کن، دربند، درکه، توچال و دارآباد پتانسیل خطر را دارند.

مدیر کل هواشناسی استان تهران ادامه داد: شهرستان‌های دماوند، فیروزکوه، شمیرانات و لواسانات همراه تهران این شرایط ناپایدار را داشته اما در نواحی جنوبی و غربی استان مانند شهرستان‌هایی مانند ورامین، پیشوا، قرچک و رباط کریم این میزان کمتر بوده و بیشتر باد شدید و طوفان لحظه‌ای و گردوخاک است.

وی ادامه داد: در شهرستان‌های غرب استان مانند ملارد، قدس و شهریار و غرب شهر تهران مانند منطقه ۲۲ و البرز پدیده گردوخاک شاهد هستیم و رگبار بیشتر در ارتفاعات وجود دارد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها