بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا

کد خبر: 1240202

یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی، در خصوص بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا، توضیحاتی داد.

بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا

سید مهدی حق دوست عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی، با بیان اینکه جهت تأمین ایمنی زایی واکسن آنفلوانزا در بدن به حدود یک تا یک و نیم ماه زمان نیاز است، گفت: بهترین توصیه برای تزریق واکسن آنفلوانزا قبل از ورود به پیک اول شیوع بیماری است.

وی افزود: بهترین فرصت برای کسب حداکثر ایمنی زایی برای پیک نخست شیوع آنفلوانزا، شهریور ماه و حداکثر تا مهر ماه است که آنتی بادی برای مقابله با ویروس در زمان مناسب در بدن ساخته شده و موجود باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی گفت: سالیان سال فن آوری تولید این واکسن در اختیار یکی دو کشور خاص دنیا بود ولی به همت متخصصان دانش بنیان کشورمان واکسن آنفلوانزا تولید شده و در اختیار هموطنان قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه واکسن آنفلوانزای تولید داخل با فناوری نوین ساخته شده و توصیه می‌شود برای افراد بالای ۱۸ سال تزریق شود، افزود: تقریباً تمام واکسن‌های تولید شده در جهان بر پایه تخم مرغ تهیه می‌شوند ولی واکسن داخلی با فناوری نوترکیب ساخته شده و کارایی خیلی بهتر و ایمنی زایی بیشتری دارد.

حق دوست گفت: ایران از نظر تولید انواع واکسن در میان کشورهای تراز اول و موفق دنیا است و واکسن داخلی نیز از لحاظ ایمنی زایی و سطح کیفیت حتی می‌توان گفت کمی بالاتر از نمونه‌های خارجی است؛ این واکسن از نظر کارایی و یا عوارض احتمالی، همپای نمونه‌های خارجی در دنیا است.

وی افزود: توصیه می‌شود افراد در معرض خطر که قصد تزریق واکسن آنفولانزا دارند، هرچه سریع‌تر و قبل از ورود به اپیدمی فصلی پیش از نیمه اول مهر ماه برای واکسیناسیون اقدام کرده باشند.

حق دوست با اشاره به اینکه آغاز نخستین پیک از شیوع بیماری آنفلوانزا در ایران و کشورهای نیمکره شمالی به طور معمول همه ساله نیمه دوم مهر ماه است، یادآور شد: آنفلوانزا دو پیک دارد؛ یکی از پانزدهم مهر تا پایان آبان و پیک دوم نیز بعد از این زمان تا اواخر اسفند رخ می‌دهد.

عضو انجمن متخصصین بیماری‌های عفونی ایران گفت: این واکسن برای گروه‌های اصلی هدف و افراد در معرض خطر شامل سالمندان و افراد بالای ۶۵ سال، کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند، بیماران دیابتی، همچنین برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و شیمی درمانی یا رادیوتراپی می‌شوند اکیداً توصیه می‌شود؛ خانم‌های باردار به خصوص اگر سه ماهه دوم و سوم حاملگی آنان در پاییز و زمستان و زمان پیک آنفلوانزا قرار دارد نیز باید در اولویت تزریق واکسن آنفولانزا باشند.

وی تصریح کرد: واکسن در داروخانه‌های کشور توزیع شده و از این نظر کمبودی وجود ندارد ولی توصیه مهم اینکه ساکنان شهرهایی که از نظر دمای هوا گرم‌تر است، باید زنجیره سرمایی واکسن را به طور دقیق از داروخانه تا مکان تزریق حفظ کنند و سعی شود به منزل منتقل نکنند چون امکان دارد در این فاصله زمانی واکسن بخشی از کارایی خود را از دست بدهد.

حق دوست تاکید کرد: هنگام ابتلاء به آنفلوانزا نباید خود درمانی کرد، به خصوص آن دسته از افرادی که در گروه‌های در معرض خطر هستند؛ نکته مهم دیگر اینکه حتی یک دوز داروی کورتون مانند دگزامتازون و بتامتازون در بیماری آنفلوانزا می‌تواند خطر آفرین باشد. گاهی همین تزریق کورتون می‌تواند بیمار را درگیر ذات الریه با احتمال مرگ و میر بالا کند؛ استفاده از آنتی بیوتیک ها در بیماری آنفلوانزا نه تنها کارایی ندارد بلکه می‌تواند به تشدید بیماری کمک کند و موجب مرگ میکروب‌های طبیعی بدن شده و سیستم ایمنی را نیز تضعیف کند؛ اگر مطمئن نیستیم که آنفولانزا مبتلا شدیم یا خیر، نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف کرد.

حق دوست با اشاره به اینکه بیماری آنفلوانزا متأسفانه هر سال درصدی از مرگ و میر را به خود اختصاص داده است، افزود: در خصوص افرادی که دچار تنگی نفس و یا دیسترس تنفسی می‌شوند، زنان باردار یا افراد پیوند شده و دارای سطح ایمنی پایین نباید تعلل کرد و هر چه سریع‌تر تحت مراقبت‌های بیمارستانی و بستری قرار گیرند.

وی گفت: نقش تغذیه و تقویت سیستم ایمنی در کنترل و درمان بیماری آنفلوانزا خیلی مهم است. تقویت سیستم ایمنی بر تغذیه مناسب، خواب مناسب و استفاده از برخی مکمل‌ها استوار است. استفاده خودسرانه از مولتی ویتامین‌های به شکل ترکیبی مانند فارماتون و نوروبیون توصیه نمی‌شود. ترکیبات حاوی ویتامین "ث" به خصوص در مرحله حاد بیماری آنفلوانزا بسیار کاربردی است و اثر درمانی دارد ولی با این دیدگاه که ویتامین "ث" اثر پیشگیری از این بیماری دارد، پایه علمی نداشته و اشتباه است.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی افزود: استراحت کافی و کامل، استفاده از مرکبات و نوشیدن مایعات فراوان همچنین دوری از استرس‌های شغلی و اجتماعی نقش مهمی در تسریع بهبودی دارد.

حق دوست در پایان گفت: شروع ناگهانی بدن درد، تب بالا، سردرد، تعریق شدید، درد شدید در پاها، سرفه‌ها خشک بدون خلط، مهم‌ترین علائم شاخص آنفلوانزا است و قطعاً رعایت بهداشت فردی و شستشوی به موقع دست‌ها، استراحت، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی نکات مهم و کاربردی هنگام ابتلاء به این بیماری است.

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد