ثبت‌نام بیش از ۲ میلیون زائر اربعین در سامانه سماح

کد خبر: 1241448

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: بیش از ۲میلیون و ۷۰۰ هزار زائر اربعین تا پیش از ظهر امروز- دوشنبه(ششم شهریور) در سامانه سماح ثبت‌نام کردند.

ثبت‌نام بیش از ۲ میلیون زائر اربعین در سامانه سماح

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: بیش از ۲میلیون و ۷۰۰ هزار زائر اربعین تا پیش از ظهر امروز- دوشنبه(ششم شهریور) در سامانه سماح ثبت‌نام کردند.

به گزارش پایگاه طلاع رسانی حج، سیدعباس حسینی روز دوشنبه (ششم شهریور) در جلسه شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار شد، اظهارداشت: حدود ۲ میلیون و پانصد هزار نفر از این افرد با پرداخت حق بیمه ثبت نام خود را قطعی کردند.

وی به زائران اربعین توصیه کرد که برای عزیمت به عراق و شرکت در مراسم اربعین حسینی در سامانه سماح ثبت نام کنند تا تحت پوشش بیمه حوادث و درمان در ایران و مسیر پیاده روی اربعین درعراق قرار ‌گیرند.

حمیدرضا محمدی معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت نیز در این نشست با ارایه آخرین اطلاعات ثبت شده در سامانه سماح درباره مرزهای انتخابی زائران برای عزیمت به عتبات عالیات ادامه یافت.

وی گفت: مرز مهران با ۶۳ درصد بیشترین و مرز باشماق با نیم درصد کمترین آمار را به خود اختصاص دادند و ۳ درصد زائران هم مرز هوایی را برای خروج انتخاب کردند.

محمدی با بیان اینکه اوج سفرها در این روزها انجام می‌شود، افزود: پنجم شهریور حدود ۱/۱۳ درصد از کل جمعیتی که متقاضی تشرف بودند از مرزها خارج شدند.

معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت بیان کرد: با هدف تسهیل در راهنمایی زائران و امور گمشدگان امسال نرم‌افزار همیار اربعین بکار گرفته شده است و بیش از ۹۵۰ نیرو نیز در ۷۰ ایستگاه در داخل عراق و ۱۴ ایستگاه در ۶ نقطه مرزی فعالیت دارند و به زائران خدمات ارائه می‌دهند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم از مسئولان سازمان حج و زیارت خواست که در مورد نرم‌افزارهای مورد استفاده در اربعین امسال و خدماتی که ارائه می‌دهند اطلاع‌رسانی کنند تا زائران بتوانند از این خدمات بهره‌مند شوند.

در ادامه این نشست مهران فرشید مدیرکل دفتر طرح و برنامه و فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی سازمان حج و زیارت درباره مشکل فنی پیش آمده در هفته گذشته در سامانه سماح گزارش داد و تاکید کرد که در حال حاضر روند ثبت‌نام زائران حسینی با روند عادی ادامه دارد و بررسی‌های کارشناسی درباره علل بروز مشکل در این سامانه توسط تیم‌های مجرب در حال پیگیری است.

غلامرضا رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به اقدامات انجام شده درباره راه‌اندازی سفر عمره ادامه یافت و سرپرست حجاج ایرانی از مسئولان و مدیران حج و زیارت خواست که تمام تلاش خود را بکار برند تا سفرهای عمره در زمان خود راه‌اندازی شود و علاقه‌مندان و مشتاقان سفر به سرزمین وحی از این سفر معنوی و زیارتی بهره‌مند شوند.

علیرضا عنایتی سفیر جدید کشورمان در عربستان نیز در آستانه عزیمت به محل ماموریت خود در جمع مدیران بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت حضور یافت و موضوعاتی که در این ماموریت در حوزه حج و زیارت باید پیگیری شود، بررسی شد.

عنایتی تاکید کرد: نمایندگی سیاسی کشورمان در عربستان در دور جدید فعالیت‌های خود این درخواست‌ها و مطالبات را مورد توجه قرار خواهد داد به نحوی که خواسته‌های مجموعه حج و زیارت تامین شود و توافقات لازم با کشور میزبان به نتیجه برسد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها