چند درصد کلاس اولی‌ها هنوز ثبت‌نام نکرده‌اند؟

کد خبر: 1241527

طبق آخرین آمار آموزش و پرورش تا به امروز ۷۳ درصد کلاس اولی‌ها در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند.

چند درصد کلاس اولی‌ها هنوز ثبت‌نام نکرده‌اند؟

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش‌و‌پرورش با اشاره به اینکه دانش‌آموزان اتباع برای ثبت‌نام در مدارس حتماً باید کد یکتا دریافت کنند،گفت: هنوز ۲۷ درصد کلاس اولی‌ها ثبت نام نکرده‌اند.

فرایند ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس در حال انجام است و با وجود آنکه ثبت‌نام کلاس اولی‌ها از اردیبهشت آغاز شد و به گفته مسئولان 15 مرداد آخرین فرصت ثبت‌نام کلاس اولی‌ها در مدارس بود اما طبق آخرین آمار آموزش و پرورش تا به امروز 73 درصد کلاس اولی‌ها در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند.

در جدول زیر وضعیت ثبت‌نام دانش‌آموزان دوره ابتدایی در مدارس را مشاهده می‌کنید.

تعداد کلاس اولی‌های سال گذشته: 1690788 تعداد ثبت‌نام کلاس اولی‌ها: 1306367 درصد ثبت‌نام: 77.3
تعداد کلاس دومی‌های سال گذشته: 1695015

تعداد ثبت‌نام: 

1557000

92.1
تعداد کلاس سومی‌های سال گذشته: 1439083

تعداد ثبت‌نام:

1608242

94.9
تعداد کلاس چهارمی‌های سال گذشته: 1426254

تعداد ثبت‌نام:

1354601

 94.1
تعداد کلاس پنجمی‌های سال گذشته: 1411220

تعداد ثبت‌نام:

1364875

 95.7
تعداد کلاس ششمی‌های سال گذشته: 

تعداد ثبت‌نام:

1346839 

95.4

دعوت از خانواده‌ها برای ثبت‌نام دانش‌آموزان

تا به امروز همچنین 83 درصد دانش‌آموزان در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند با این حال مسئولان آموزش و پرورش با دعوت از خانواده‌ها برای مراجعه به منظور ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس می‌گویند: در محاسباتی که انجام دادیم، افرادی که برای ثبت‌نام مراجعه نکرده‌اند، خودشان نخواسته‌اند که برای ثبت‌نام به مدارس مراجعه کنند.

از سوی دیگر هنوز برخی خانواده‌های اتباع برای ثبت‌نام فرزندشان به ویژه در پایه اول ابتدایی با مشکلاتی مواجه هستند، سازمان ملی مهاجرت امسال اعلام کرد که با توجه به شروع طرح ساماندهی مطلوب و هدفمند اتباع و مهاجرین خارجی در کشور و آغاز ثبت‌نام دانش‌آموزی، سازمان ملی مهاجرت اقدام به طراحی و راه‌اندازی سامانه هوشمند (سهما) کرده است که تمام مراحل فرایند ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در این سامانه انجام می‌شود.

با این وجود هنوز برخی خانواده‌های افغانستانی موفق به ثبت‌نام در مدارس نشده‌اند و سایت اعلام شده از سوی سازمان ملی مهاجرت به دشواری باز می‌شود.

طبق آمار آموزش و پرورش، از مجموع 475 هزار دانش‌آموز اتباع حدود 340 هزار نفر ثبت‌نام مدارس را انجام داده‌اند.

مجتبی هاشمی؛ مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه هنوز 75 درصد دانش‌آموزان پایه اول دبستان در مدارس ثبت نام نکرده‌اند، گفت: برای احراز هویت دانش‌آموزان اتباع سازمان ملی مهاجرت باید هماهنگی بیشتری با آموزش و پرورش داشته باشد.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان اتباع از امسال برای ثبت نام در مدارس باید حتما کد یکتا را از سامانه سازمان ملی مهاجرت به آدرس http://irmigrationorg.ir دریافت کنند.

هاشمی درپاسخ به این پرسش که برخی از خانواده‌های دانش آموزان اتباع افغانستانی هنوز از این موضوع مطلع نیستند و برای ثبت نام به مدارس مراجعه می کنند که مدارس نیز از آنها ثبت نام نمی‌کنند، متذکر شد: اطلاع رسانی‌های لازم باید از سوی سازمان ملی مهاجرت انجام شود و اگر وظیفه‌ای نیز برعهده ما بگذارند حتما آن را پیگیری خواهیم کرد.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که هم اکنون دانش‌آموزان اتباع برای ورود به سایت اعلام شده از سوی سازمان ملی مهاجرت مشکل دارند و مدارس هم مسئولیت ثبت‌نام آنها در سامانه ملی مهاجرت را نمی‌پذیرند، آیا به مدارس گفته‌اید که در این رابطه همکاری لازم را داشته باشند، یادآورشد: همراهی به این معنا  که کاری جز آنچه سازمان ملی مهاجرت تکلیف کرده و قانون کشور است، انجام دهیم، خیر نمی‌توانیم. دانش‌آموزان اتباع حتما باید در سامانه مهاجرت ثبت نام و کد یکتا دریافت کنند و این مسئولیت برعهده خود خانواده‌ها است و بعد از دریافت کد می‌توانند ثبت‌نام  در مدرسه را انجام دهند.

فرصت ثبت‌نام اتباع در مدارس تمدید می‌شود؟

وی در پاسخ به این پرسش که 10 شهریور آخرین فرصت ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در مدارس بود با توجه به اینکه برخی خانواده‌ها هنوز اطلاع لازم را برای ثبت‌نام در سامانه ملی مهاجرت ندارند یا اینکه سایت دارای مشکل است، آیا این فرصت تمدید خواهد شد، گفت: هماهنگی‌های لازم را با وزارت کشور انجام دادیم البته مرکز امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش این موضوع را پیگیری خواهد کرد و جلسات مشترکی با سازمان ملی مهاجرت داشتند،  وزیر آموزش و پرورش نیر مسئله را از سازمان ملی مهاجرت پیگیری کرد و آنها قول دادند مسئله احراز هویت و اعطای کد یکتا به دانش‌آموزان اتباع را به زودی حل کنند‌.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: اکنون کلاس بندی‌ها در دوره ابتدایی و متوسطه اول در سطح کشور انجام شده است و در دوره متوسطه دوم به دلیل پیچیدگی‌هایی موجود، در گام سوم کلاس‌بندی انجام می‌شود، صدور ابلاغ‌ها نیز در سطح استان‌ها انجام شده است و نگرانی چندانی نداریم بنابراین اگر دانش‌آموزی از ثبت‌نام در مدارس باز مانده باشد، در طول سال تحصیلی هم ثبت‌نام انجام می‌شود تا فردی از تحصیل بازنماند.

 تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها