اخبار اربعین | جزئیات تمهیدات پلیس آگاهی برای اربعین

کد خبر: 1241707

رئیس پلیس آگاهی فراجا از حضور گشت‌های ویژه این پلیس در تمامی پارکینگ‌های شش پایانه مرزی اربعین برای جلوگیری از سرقت‌ خبر داد.

اخبار اربعین | جزئیات تمهیدات پلیس آگاهی برای اربعین

رئیس پلیس آگاهی فراجا از حضور گشت‌های ویژه این پلیس در تمامی پارکینگ‌های شش پایانه مرزی اربعین برای جلوگیری از سرقت‌ خبر داد.

سردار محمد قنبری گفت: با توجه به دستور العمل تأمین نظم و امنیت و ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی، وظایف پلیس آگاهی مبارزه با جرایم احتمالی و کنترل مجرمان است.

وی به تشریح اقدامات انجام شده از سوی پلیس آگاهی در پایانه‌های مرزی اربعین پرداخت و گفت:‌ تامین نظم و امنیت و ارائه خدمات به زائران در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی، مقابله و کشف به موقع جرایم احتمالی از جمله سرقت، جرائم جنایی، جعل و کلاهبرداری، جعل مدارک هویتی، دستگیری به موقع مجرمان جرایم مرتبط با حوزه کاری پلیس آگاهی، پایش و کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار و ارتقاء رضایتمندی  و احساس امنیت زوار از جمله اهداف ما است.

رئیس پلیس آگاهی فراجا با اشاره به زمان اجرای ماموریت که از ۲۶ مرداد ماه تا ۲۰ شهرویور ماه سال جاری است، افزود: قرارگاه اربعین حسینی فراجا با ۱۸ کمیته در ستاد فراجا و شش قرارگاه استانی در استان­‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان، تشکیل شده که در این راستا پلیس آگاهی مسئولیت کمیته مبارزه با سرقت را بر عهده دارد.

وی خاطرنشان کرد: به منظور مبارزه و مقابله با جرایم مرتبط با حوزه پلیس آگاهی به خصوص موضوع سرقت از یک هفته قبل از اجرای مأموریت، نسبت به تشدید فعالیت واحدهای گشت آگاهی در شهرهای مسیر تردد زائران و پایانه‌های مرزی اقدام شده است.

رئیس پلیس آگاهی فراجا تاکید کرد: با پایش و کنترل مستمر کلیه پارکینگ‌های رسمی و غیررسمی با حضور گشت‌های ویژه از وقوع سرقت‌های داخل خودروی زائران جلوگیری می‌شود.

قنبری با بیان اینکه تیم های زبده افسران و کارآگاهان پلیس آگاهی نسبت به شناسایی افراد مظنون در محل‌های تجمع، تردد و اسکان زائران و توقف خودروهای آنان اقدامات لازم را انجام می‌دهند، گفت: فعالیت مجرمان سابقه‌دار به صورت سیستمی کنترل می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت اکیپ‌ گشت‌های آشکار و پنهان پلیس آگاهی تصریح کرد: خودروهای سرقتی با استفاده از سامانه‌های پلاک خوان در محورهای منتهی به پایانه‌های مرزی توقیف می‌شوند.

فعال‌سازی ستاد افراد گمشده

رئیس پلیس آگاهی فراجا همچنین از فعال سازی ستاد افراد گمشده از سوی این پلیس نیز خبر داد و گفت: هماهنگی خوبی نیز میان پلیس و مراجع قضائی وجود دارد و شعب رسیدگی به جرایم سرقت نیز در پایانه‌های مرزی استقرار دارند.

وی از به‌کارگیری کارکنان با تجربه و توانمند در طول اجرای مراسم اربعین حسینی خبرداد و گفت:‌ به منظور پیشگیری از بروز سرقت‌های احتمالی از موکب‌ها و سایر اماکن و ابنیه موجود در راهپیمایی اربعین، طرح های پیشگیری از وقوع سرقت تهیه شده است.

رئیس پلیس آگاهی فراجا خاطرنشان کرد: در صورت بروز حوادث غیرمترقبه احتمالی تیم های بررسی صحنه جرم و DVI آزمایشگاه‌های مرکز تشخیص هویت و کشف علمی جرایم نیز در این ایام در آماده‌باش هستند.

وی به آگاه‌سازی زائران حاضر در مراسم اربعین توسط رسانه های صوتی و تصویری، جراید، فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و ... اشاره کرد و گفت:: هشدارهای پیشگیرانه و تخصصی در حوزه ماموریت های ذاتی پلیس آگاهی در استان‌های هدف و همچنین مسیر حرکت زوار حسینی (ع) تهیه و بین آنها توزیع می‌شود.

قنبری خاطرنشان کرد: در تلاشیم تا با برنامه‌ریزی صحیح و هوشمندانه برای برگزاری هر چه با شکوه‌تر مراسم عزاداری اربعین حسینی، علاوه بر امنیت آفرینی در محورهای مواصلاتی و مسیر پیاده روی اربعین با خدمت مخلصانه، افزایش منزلت و سرمایه اجتماعی فراجا را فراهم کنیم./ایسنا

استقبال زائران از مرزهای باشماق و تمرچین

سخنگوی پلیس آخرین وضعیت تردد و خدمات دهی به زائران در مرزهای ششگانه را تشریح کرد و گفت: مرزهای باشماق و تمرچین نسبت به سال گذشته از استقبال خوب زائران برای عزیمت به زیارت عتبات برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار سعید منتظر المهدی در قرارگاه اربعین فراجا در خصوص آخرین وضعیت تردد و خدمات دهی به زائران اربعین در پایانه‌های مرزی کشور اظهار داشت: تاکنون ۸۴۰ هزار درخواست گذرنامه زیارتی داشته‌ایم که از این تعداد ۲۸۴ هزار به صورت حضوری و حدود ۵۶۱ هزار درخواست از طریق اپلیکیشن پلیس من ثبت شده است.

وی با بیان اینکه فراجا تمام توان خود را به کار گرفته تا سفر زیارتی آسان، ارزان و ایمن برای زائران اربعین صورت پذیرد، گفت: این اتفاق بسیار خوبی است هم برای پلیس و هم برای مردم؛ در واقع وقتی که به شکل سیستمی درخواست‌ها ثبت می‌شود بلافاصله پلیس نسبت به صدور گذرنامه اقدام می‌کند و دیگر نیاز به مراجعه حضوری نیست.

سخنگوی فراجا گفت: با تلاش همکاران پلیس مهاجرت و گذرنامه ۸۲۰ هزار درخواست منجر به صدور گذرنامه شده و طی این مدت هم ۵۶۰ هزار گذرنامه تمدید و تحویل مردم شده است.

وی در خصوص آمار خروج زائران تا این لحظه با اشاره به اینکه بلافاصله که زائران از گیت خارج می‌شوند در لحظه تردد، شمار آن ثبت می‌گردد، تصریح کرد: آمار کل خروج از کلیه مرزهای کشورمان بالغ بر ۲ میلیون نفر است.

سخنگوی فراجا با بیان اینکه حدود ۲۲۴ هزار نفر به طور روزانه از مرزها تردد می‌کنند، گفت: ۲۸۴ گیت در مرزهای شش‌گانه فعال هستند اما شلوغ ترین مرزها مرز مهران است لذا برای سهولت در تردد از مردم عزیز می‌خواهیم ترجیحاً دیگر مرزها را برای ورود و خروج از کشور انتخاب کنند؛ همچنین توصیه می‌شود زائران بدون مدارک و گذرنامه معتبر به مرزها مراجعه نکنند.

سردار منتظر المهدی با اشاره به اینکه نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۷ درصد افزایش خروج زائر از کشور داشته‌ایم، افزود: خروجی زائران از مرزها برای شرکت در مراسم راهپیمایی اربعین به تفکیک مرزها، مهران ۴۵ درصد، شلمچه ۲۷ درصد، خسروی ۱۲ درصد، چذابه ۸ درصد و باشماق و تمرچین هر کدام ۲ درصد را شامل می‌شود.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: مرزهای باشماق و تمرچین نسبت به سال گذشته از استقبال خوب زائران برای عزیمت به زیارت عتبات برخوردار بودند به طوری که مرز تمرچین از افزایش ۸۱ درصدی و باشماق افزایش ۵۷ درصدی شمار تردد زائران نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد.

وی در خصوص آمار ورود زائران به کشور خاطر نشان کرد: ۴۰۴ هزار و ۷۴ نفر تاکنون بر اساس نفر شمار وارد کشور شدند که ورود ۵۶ هزار نفر مربوط به ۲۴ ساعت گذشته است و نفر شمار در لحظه هر کسی که به کشور وارد یا خارج شود را ثبت می‌کند.

سخنگوی پلیس خاطر نشان کرد: درباره مجوز خروج از کشور ویژه خانم‌ها نیز تمهیداتی اندیشیده شده، این اختیار به مسئولان مراکز گذرنامه داده شده تا اگر کسی درخواست گذرنامه زیارتی داشته باشد نیازی به اجازه محضری همسران نیست و بانوان می‌توانند به همراه همسر خود به ادارات پلیس گذرنامه مراجعه و همان جا زوجیت آنان با رؤیت اسناد و مدارک لازم توسط مسئول مربوطه تأیید و اجازه همسر ثبت می‌شود و پس از ثبت در سیستم، همان مدرک به عنوان مجوز خروج از کشور زوجه در نظر گرفته می‌شود با این روش دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست و ما هم همین سند را به عنوان اجازه خروج از کشور زوج برای زوجه می‌پذیریم. این موضوع برای فرزندان زیر ۱۸ سال نیز به همین صورت قابل اجرا می‌باشد

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد