رایزنی ایران و سه کشور منطقه برای تامین حقآبه

کد خبر: 1243525

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر این که رایزنی‌های خوبی بین ایران و ترکیه برای تامین حقابه‌های مناطق پایین‌دست انجام شده است، گفت: پیام‌های خوبی بین ۲ کشور رد و بدل شده است و هرچقدر روابط بین کشورها ارتقا پیدا کند، وضعیت محیط‌زیست‌ منطقه نیز بهبود می‌یابد.

رایزنی ایران و سه کشور منطقه برای تامین حقآبه

 معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر این که رایزنی‌های خوبی بین ایران و ترکیه برای تامین حقابه‌های مناطق پایین‌دست انجام شده است، گفت: پیام‌های خوبی بین ۲ کشور رد و بدل شده است و هرچقدر روابط بین کشورها ارتقا پیدا کند، وضعیت محیط‌زیست‌ منطقه نیز بهبود می‌یابد.

به گزارش سازمان حفاظت محیط‌زیست، علی سلاجقه روز شنبه در حاشیه اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار در جمع خبرنگاران رسانه‌های خارجی‌زبان در پاسخ به سوال خبرنگار یک رسانه عراقی درباره تامین نشدن حقابه‌های ایران و عراق توسط دولت ترکیه از رودخانه‌های مرزی اظهار داشت: اولین حقابه‌ای که باید تامین شود، حقابه طبیعت است و به طور معمول در پروژه‌های عمرانی اولین حقابه‌ای که سلب می‌شود، حقابه طبیعت است. در حوضه‌های آبخیز دجله و فرات این اتفاق رخ داده و کشورهایی نظیر ایران، عراق و سوریه که در پایین‌دست قرار گرفته‌اند، با این مشکل مواجه شده‌اند.

وی افزود: اخیرا رایزنی‌های خوبی بین جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ترکیه، عراق و سوریه برای تامین حقابه‌های پایین‌دست انجام شده است و امیدواریم با برگزاری نشست‌های دوجانبه بیشتر، بتوانیم به همگرایی بهتری در زمینه تامین حقابه‌ها برسیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: شاهد آن هستیم که بر اثر تغییر اقلیم، کانون‌های بیابان‌زایی و گرد و غبار در سطح جهان افزایش پیدا می‌کند و حتی مناطقی از دنیا که دارای جنگل‌های باکیفیت مناسب و شرایط اقلیمی و بارشی مطلوب بوده‌اند، تحت تأثیر چنین شرایطی قرار گیرند.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: وجود چنین شرایطی می‌طلبد که تمام دولت‌های جهان، نه فقط ۵۵ کشوری که در معرض تاثیر گرد و غبار هستند، بلکه حتی کشورهای منطقه استوایی و کشورهایی که از نظر اقلیمی شرایط مناسبی دارند، حتما در این زمینه همکاری کنند، چراکه تغییر اقلیم باعث خواهد شد که این کشورها نیز در سال‌های آینده در معرض گرد و غبار قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: نشست امروز از طرف جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد برگزار شده است که بیش از ۵۰ کشور در آن حضور دارند و امیدواریم چنین نشست‌هایی باعث همگرایی بهتر بین دولت‌ها شود و همچنین نهادهای بین‌المللی نظیر فائو، UNDP، UNEP و ... بتوانند برای کاهش این معضل جهانی کمک‌های مالی و مدیریتی انجام دهند.

۲۲ استان ایران تحت تاثیر پدیده گرد و غبار قرار دارند

سلاجقه در پاسخ به سوال دیگری درباره افزایش محسوس تعداد روزهای دارای پدیده گرد و غبار در شهرهای مختلف ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران از نظر موقعیت جغرافیایی و توپوگرافی در معرض کانون‌های اصلی گرد و غبار سایر کشورها قرار گرفته است، به نحوی که ریزگردهای صحرای آفریقا گرفته تا کشورهای حوزه خلیج فارس و غرب آسیا در نهایت وارد ایران می‌شود و مناطق مختلف کشورمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه ۲۲ استان ایران تحت تاثیر پدیده گرد و غبار قرار دارند، عنوان کرد: این مساله می‌طلبد که ما همکاری‌های خود را با کشورهای همسایه در زمینه مقابله با گرد و غبار افزایش دهیم و خوشبختانه نشست منطقه‌ای سال گذشته باعث ایجاد همگرایی خوبی بین کشورهای منطقه شد و در اجلاس امسال هم شاهد حضور مجدد این کشورها هستیم.

سلاجقه با بیان این که اقدامات میدانی مشترک بین ایران و عراق و سوریه برای مقابله با گرد و غبار به‌زودی آغاز خواهد شد، اظهار داشت: در سایر کشورهای منطقه نظیر کویت، قطر، عمان، امارات و عربستان نیز شاهد رویکرد مناسبی برای مقابله با گرد و غبار هستیم و امیدواریم با انجام همکاری‌های مشترک بتوانیم منشأهای وقوع گرد و غبار در منطقه را کنترل کنیم.

تحمیل حدود ۱۲۴ میلیارد دلار خسارات ناشی از گرد و غبار در ۵۰ سال اخیر بر کشورهای جهان

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد: در ۵۰ سال اخیر حدود ۱۲۴ میلیارد دلار خسارات ناشی از گرد و غبار و مشکلات مربوط به خشکسالی بر کشورهای جهان تحمیل شده است. البته در ایران خسارات اقتصادی ناشی از گرد و غبار هنوز به صورت دقیق برآورد نشده است، اما در بیرون از کشور ایران ۲۷۰ میلیون هکتار کانون گرد و غبار قرار دارد که کشور ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی در ادامه اظهار داشت: در یک دهه گذشته تعداد روزهای دارای گرد و غبار در مناطق مختلف کشور بیش از ۲ برابر شده است و در نقاط گوناگون ایران به طور متوسط بیش از ۱۰۰ روز شاهد تشدید گرد و غبار و آثار منفی آن هستیم.

سلاجقه همچنین با اشاره به برگزاری اجلاس روز دوشنبه در چابهار گفت: با توجه به این که ایران در منطقه مکران یعنی در سواحل استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان در حال ایجاد یک منطقه صنعتی بزرگ شامل بیش از ۱۰۰ هزار شغل و تاسیسات پتروپالایش، صنعتی و گردشگری هستیم و با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد دریامحور، دولت در این منطقه در حال انجام سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: توسعه منطقه مکران با نظارت سازمان محیط‌زیست پیش می‌رود و می‌خواهیم این منطقه از نظر توسعه پایدار مبتنی بر حفظ محیط‌زیست یک الگو باشد و به همین خاطر وزرا و سفرای کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنین هند، پاکستان و چین را به این نشست دعوت کرده‌ایم تا هم از تجارب این کشورها استفاده کنیم و هم آنها بتوانند در یک نشست یک روزه منطقه مکران و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری آن را از نزدیک ببینند.

سلاجقه در پاسخ به سوال خبرنگار یک رسانه اماراتی درباره نقش بهبود روابط کشورهای منطقه در کنترل بهتر گرد و غبار گفت: در مسائل محیط‌زیستی از جمله مقابله با گرد و غبار و کاهش آلودگی‌های دریایی، قطعا همکاری‌های همه‌جانبه کشورهای منطقه لازم است. خوشبختانه در ماه‌های اخیر روابط جمهوری اسلامی ایران و کشور عربستان سعودی رو به بهبود رفته که حاصل بهبود روابط را در حوزه محیط‌زیست‌ نیز مشاهده می‌کنیم و پیام‌های خوبی بین دو کشور رد و بدل شده و هرچقدر روابط بین دو کشور ارتقا پیدا کند، وضعیت محیط‌زیست‌ منطقه نیز بهبود می‌یابد.

ایران آماده انتقال تجربیات خود به همه کشورهای درگیر پدیده گرد و غبار است

معاون رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار یک رسانه یمنی اظهار داشت: ایران آماده است که تجربیات خود را به همه کشورهایی که درگیر پدیده گرد و غبار هستند، از جمله کشور دوست و برادر یمن انتقال دهد. البته امیدواریم هرچه زودتر جنگ ناخواسته در این کشور و رنج ایجادشده برای مردم پایان یابد تا در ادامه بتوانیم در حوزه محیط‌زیست‌ از جمله تثبیت خاک در مناطق ماسه‌ای یمن به این کشور کمک کنیم.

سلاجقه ادامه داد: سدسازی‌ها و دخالت‌هایی که انسان در چینش طبیعی منابع آبی انجام می‌دهد، از جمله عوامل تشدید بیابان‌زایی و گرد و غبار است. همچنین تغییرات اقلیمی باعث کاهش نزولات جوی شده است و این مساله به تشدید ریزگردها کمک کرده و در ۳۰ سال گذشته که جهان به‌شدت تحت تأثیر تغییر اقلیم قرار گرفته است، حدود ۵۰ درصد تالاب‌ها و دریاچه‌های جهان خشک شده‌اند که این اتفاق منجر به افزایش مساحت کانون‌های گرد و غبار در جهان شده است.

وی در پایان تصریح کرد: تمام کشورهای جهان یا اکنون از گرد و غبار آسیب می‌بینند یا شرایط اقلیمی به سمتی خواهد رفت که کشورهای مختلف حتی کشورهای استوایی در سال‌های آتی تحت تاثیر ریزگردها قرار بگیرند،‌ بنابراین مقابله با گرد و غبار به عزم جهانی و همکاری‌های بین‌المللی نیاز دارد.

به گزارش ایرنا،‌اجلاس بین المللی مقابله با طوفان‌های ماسه و گرد و غبار ۱۸ و ۱۹ شهریورماه در تهران برگزار می شود./ایرا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد