اخاذی «قاتل سریالی» از شهروندان! | دروغگوی مجازی مردم را به وحشت انداخت

کد خبر: 1243657

رئیس پلیس فتا پایتخت از دستگیری متهمی خبر داد که با معرفی خود به عنوان قاتل سریالی از شهروندان اخاذی می‌کرد.

اخاذی «قاتل سریالی» از شهروندان! | دروغگوی مجازی مردم را به وحشت انداخت

سرهنگ داود معظمی گودرزی رئیس پلیس فتا پایتخت در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس از شناسایی و دستگیری عامل تهدید شهروندان در شبکه‌های اجتماعی خبر داد و گفت: متهم با معرفی خود به عنوان قاتل سریالی و تهدید کاربران با ایجاد رعب و وحشت در فضای مجازی اخاذی می‌کرد.

رئیس پلیس فتا پایتخت اظهار داشت: یکی از شهروندان به پلیس فتا تهران بزرگ مراجعه کرد و مدعی شد که فردی ناشناس در یکی از شبکه‌های اجتماعی وی را تهدید کرده که اگر ظرف 48 ساعت مبلغ مورد نظر را پرداخت نکند او را به قتل می‌رساند.

وی با اشاره به افزایش تعداد شکات در روند رسیدگی پرونده اعلام کرد: کارشناسان پلیس فتا تحقیقات سایبری خود را آغاز کرده و با مطالعه اظهارات شکات و مستندات موجود در پرونده متوجه شدند مدتی است فردی در فضای مجازی با ایجاد یک صفحه اینستاگرامی و استفاده از تصاویر قتل‌های سریالی موجود در اینترنت شهروندان را تهدید و از آنان اخاذی می کند.

رئیس پلیس فتا پایتخت افزود: با اقدامات تخصصی افسران سایبری این پلیس ردپای مجرم در فضای مجازی شناسایی و پس از تحقیقات تکمیلی مشخص شد وی با بدست آوردن اطلاعات هویتی برخی از کاربران با روش های مهندسی اجتماعی به آنها پیام می‌داده و با دادن اطلاعاتی که از خودشان بدست آورده آنها را تهدید می کرد.

سرهنگ معظمی گودرزی با اشاره به اینکه متهم در یکی از مناطق جنوبی تهران دستگیر و به پلیس فتا منتقل شد بیان داشت: در فضای مجازی به افرادی که با شگردهای مختلف قصد برقراری ارتباطات اجتماعی با شما را دارند اعتماد نکرده و اطلاعات و تصاویر شخصی خود را برای آنها ارسال نکنید چرا که شیادان سایبری با همین اطلاعات اقدام به تهدید و اخاذی از شما می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه متهمی که خود را قاتل سریالی معرفی کرده بود حتی یک سابقه درگیری نیز نداشته است خاطرنشان کرد: متهم  مرتکب قتل نشده و صرفاً با استفاده از تصاویر آرشیوی موتورهای جستجوگر دست به تهدید و اخاذی از شهروندان زده بود که پس از حضور در پلیس فتا به جرم خود معترف شد و گفت که قصد داشته است از این راه پول خوبی به دست بیاورد و گمان نداشت که موجب ترس و وحشت مردم شود.

این مقام انتظامی درخصوص مجازات تهدید در فضای مجازی به ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی اشاره و تشریح کرد: طبق این ماده از قانون هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید،‌اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از ۲ماه تا ۲ سال محکوم خواهد شد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها