واکسن کرونا؛ چه کسانی دُز یادآور را بزنند؟

کد خبر: 1244870

مدیر گروه کنترل بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: با توجه به اینکه سویه‌های جدید مشاهده شده کرونا در برخی کشورها، در ایران مشاهده نشده، نیازی به واکسیناسیون همگانی نیست.

 واکسن کرونا؛ چه کسانی دُز یادآور را بزنند؟

سارا شاه‌آبادی، معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار کرد: با فرا رسیدن فصل پاییز، بیماری شایع فصلی با علائم شبیه هم، نیز شروع می‌شود؛ تشخیص قطعی این نوع بیماری‌ها از طریق تست‌های آزمایشگاهی امکان‌پذیر است.

*سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا، بیماری‌های غالب در فصل پاییز

وی سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا را به‌عنوان بیماری‌های غالب در فصل پاییز عنوان کرد و افزود: آنچه که در مورد این نوع بیماری‌ها اهمیت دارد؛ رعایت، راه‌های پیشگیری و درمان به موقع است.

مدیر گروه کنترل بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: به افرادی که علائم شبیه به سرماخوردگی دارند، توصیه می‌شود ضمن استراحت سه روزه در منزل و استفاده از ماسک، دست‌ها را مرتب با آب و صابون شست‌وشو دهند و با رعایت فاصله طولی مناسب با اعضای خانواده، به خصوص سالمندان و کودکان زیر ۵ سال، از انتقال بیماری جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: ویروس آنفلوآنزا باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می‌شود و در افراد مختلف با توجه به دستگاه ایمنی با علائمی همچون تب، سردرد، درد عضلانی، خستگی، ضعف، گلودرد، علائم گوارشی، عطسه و سرفه خشک خود را نشان می‌دهد.

شاه‌آبادی در خصوص ورود ویروس به بدن تا بروز علائم، تصریح کرد: این فاصله بین یک تا سه روز طول می‌کشد و فرد آلوده نیز از سه تا هفت روز می‌تواند دیگران را ابتلا کند.

وی بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا را نیمه شهریورماه تا نیمه مهرماه اعلام کرد و افزود: تزریق واکسن آنتی‌بادی‌هایی در بدن افراد علیه بیماری ایجاد می‌کنند، چنانچه فرد  واکسینه‌شده با ویروس جدید مواجه شود یا اصلا علائم را بروز نمی‌دهد یا به صورت خفیف بروز می‌دهد.

مدیر گروه کنترل بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به تأثیر بارز واکسیناسیون در کاهش بستری و مرگ و میر اشاره و بیان کرد: واکسن آنفلوآنزا که سالیانه تولید می‌شود براساس گونه‌های غالب شناخته شده ویروس آنفلوآنزا است، لذا ذخیره واکسن برای چندین سال منطقی نیست چون این ویروس مرتبا در حال جهش است و زیرسویه‌های جدید ایجاد می‌‌کند؛ بنابراین باید از تولید واکسن همان سال استفاده شود.

وی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفولانزا برای همه توصیه نمی‌شود، گفت: برای سالمندان بالای ۶۰ سال، افراد داری بیماری زمینه‌ای قلبی و عرقی و سایر بیماری‌های زمینه‌ای، کودکان و نوجوانان ۶ ماهه تا ۱۸ ساله که تحت درمانی طولانی مدت آسپرین هستند، مادران باردار سه ماهه دوم و سوم بارداری و کادر بهداشت و درمان توصیه می‌شود.

وی اشاره‌ای هم به بیماری کرونا داشت و اظهار کرد: ویروس «پیرولا» که الان شایع شده، خوشبختانه به ایران نرسیده است و در سازمان بهداشت جهانی نیز پایان همه‌گیری کرونا اعلام شده، اما هنوز ویروس کرونا در جامعه وجود دارد و ممکن است هنوز برای افراد با سیستم ایمنی ضعیف و سالمندان خطرناک باشد.

شاه‌آبادی اضافه کرد: طبق اعلام وزارت بهداشت؛ سالمندان بالا ۶۰ سال و افراد داری بیماری زمینه‌ای قلبی، تنفسی، کبدی، کلیوی، فشار خون بالا، دیابت که یک‌سال از تزریق آخرین نوبت واکسن آن‌ها گذشته، حتما برای تزریق دُز یادآور اقدام کنند.

فارس

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها