صفر تا صد مصوبه جدید کاهش خدمت سربازی | کسر خدمت چه کسانی 4 ماه خواهد بود؟

کد خبر: 1252102

مصوبه کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی مصوب و ابلاغ شد؛ اما نکته مهم علاوه بر کاهش مدت سربازی، تغییر در میزان مسافت مدنظر بین یگان خدمتی و محل سکونت برای تعیین بومی یا غیر بومی بودن مشمولان است.

 صفر تا صد مصوبه جدید کاهش خدمت سربازی | کسر خدمت چه کسانی 4 ماه خواهد بود؟

سربازی واژه ناشناخته و عجیب و غریبی نیست، حکایت حدود ۲ سال زندگی پسران جوانی است که برای دفاع از جان و مال و ناموس کشور راهی خدمت می‌شوند.

جوانانی بی ادعا و بی تکلف که پای در راه جوانمردی و ایثار گذاشته‌اند؛ از نقطه صفر مرزی در کوه و کویر و کنار سیم خاردارها گرفته تا داخل شهرها و بالای برجک‌ها در گرما و سرما و باد و باران ساعت‌ها ایستاده و نگهبانی می‌دهند تا نکند متجاوزی از مرز رد شود، تروریستی قصد ناامنی کند و اراذلی تیزی بکشد و شیشه آرامش و آسایش مردم را به ترک بیندازد.

اینها سربازان وطن هستند؛ همان نگهبانان همیشه بیدار جان و مال و ناموس مردم که از مرز تا شهر در رسته‌های مختلف نظامی، انتظامی و امنیتی حضور دارند.

فداکاری و از خودگذشتگی این مردان جوان هیچ‌وقت مورد غفلت مسؤولان نبوده و نیست؛ چراکه در تازه‌ترین مصوبه ستادکل نیروهای مسلح ۳ ماه از مدت خدمت سربازی کاهش یافت.

بر پایه این مصوبه، مدت خدمت سربازی که تا پیش از این ۲۴ ماه بود به ۲۱ ماه تغییر پیدا کرد؛ اگرچه مدت خدمت سرباز امریه‌ها همان ۲۴ ماه است.

مدت زمان خدمت سربازی هم که براساس محل خدمت از مناطق عادی گرفته تا مرز و عملیاتی و محروم و بد آب و هوا و بومی و غیر بومی بودن متغیر است از حداقل ۱۷ ماه به ۱۴ ماه کاهش می یابد.

بر طبق این مصوبه، خدمت در مناطق عادی برای سرباز بومی ۲۱ ماه و سرباز غیر بومی ۱۸ ماه خواهد بود.

حالا که به بومی و غیر بومی اشاره شد، باید گفت که یکی از نکات مهم در این مصوبه تغییر مسافت مورد ارزیابی است؛ چرا که تا قبل از این، «عدد» مسافت مورد نظر برای ارزیابی بومی یا غیر بومی بودن سربازان ۵۰ کیلومتر بود؛ یعنی اگر مسافت بین یگان خدمت تا محل سکونت سرباز کمتر از ۵۰ کیلومتر بود سرباز بومی بود و در غیر اینصورت، غیر بومی؛ اما در مصوبه جدید مقدار مسافت مدنظر تغییر کرده و مقیاس عدد ۲۰۰ شده است؛ بدین صورت که اگر فاصله یگان خدمت تا محل سکونت مشمول کمتر از ۲۰۰ کیلومتر باشد فرد مشمول بومی محسوب شده و در منطقه عادی ۲۱ ماه خدمت می‌کند اما اگر، فاصله محل سکونت با یگان خدمتی‌ بیش از ۲۰۰ کیلومتر باشد سرباز، غیر بومی محسوب شده و در مناطق عادی، ۱۸ ماه خدمت می‌کند.

 باید گفت که مدت خدمت سربازی در مناطق درگیر عملیاتی شمال‌غرب و جنوب شرق کشور ۱۴ ماه است چه برای سرباز بومی‌ها و چه غیربومی‌ها؛ اما سربازانی که در مناطق امنیتی غیر درگیر یا بد آب و هوا باشند اگر بومی‌ باشند ۱۸ ماه و اگر سرباز غیر بومی باشد ۱۵ ماه خدمت خواهد کرد.

گفتنی است کسر خدمت ۲ ماهه سربازان متاهل سرجای خود باقی است و برای فرزند اول سه ماه و فرزند دوم نیز ۴ ماه کسر خدمت اعمال خواهد شد.

ذکر این نکته هم ضروری است که سربازان مستقر در یگان حفاظت سازمان‌ها از جمله زندان‌ها، قوه قضائیه، شیلات ، اطلاعات و ... نیز مشمول این مصوبه شده و از کاهش خدمت سربازی برخوردار خواهند بود.

فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها