راه‌اندازی 3 آرامستان جدید در تهران | قیمت قبر در بهشت‌ زهرا(س) چند شد؟

کد خبر: 1252161

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با اشاره به قیمت قبور در بهشت زهرا(س) گفت: قیمت قبور در ۳ ناحیه یک، دو و سه متفاوت است و کف قیمت از ۴ میلیون و ۳۰۰ تا ۱۱۵ میلیون تومان برای سه طبقه قبر خواهد بود.

راه‌اندازی 3 آرامستان جدید در تهران | قیمت قبر در بهشت‌ زهرا(س)  چند شد؟

جواد تاجیک؛ مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) در نشست خبری صبح امروز خود که در سالن همایش گلزار شهدا برگزار شد، به رویکردها و اقدامات انجام شده از سوی سازمان بهشت زهرا(س) در طی یک سال گذشته اشاره و اظهار کرد: بهشت هزار در سال 1349 احداث و فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون 2 میلیون نفر در بهشت زهرا دفن شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه موضوع آرامستان‌ها جزو وظایف شهرداری‌ها محسوب می‌شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه حدود 53 سال از فعالیت سازمان بهشت زهرا(س) می‌گذرد، این مجموعه دچار فرسودگی شده است. همچنین از سوی دیگر، ظرفیت دفن در این محل نیز رو به اتمام قرار دارد.

تاجیک در ارتباط با قیمت قبور در بهشت زهرا گفت: قیمت قبور در نواحی یک، 2 و 3 متفاوت است؛ البته نرخ دریافتی برای فروش قبور بر اساس نرخ مصوب شورای شهر تهران است که هر ساله به تصویب می‌رسد و بهشت زهرا(س) موظف به انجام آن است.

وی گفت: در حال حاضر قیمت دفن در قطعات روز (قطعاتی که در روز اموات را دفن می‌کنند) برای یک طبقه بدون هزینه و رایگان خواهد بود، اما در صورتی که خانواده متوفی درخواست دو طبقه دیگر را داشته باشند باید برای هر طبقه 4 میلیون و 300 هزار تومان پرداخت کنند.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) افزود: همچنین تمهیداتی انجام شده که خانواده‌ها در یک فاصله زمانی 3 الی 4 ماهه، قیمت اشاره شده را به حساب بهشت زهرا(س) واریز کنند.

تاجیک تصریح کرد: در قطعات ناحیه 3 (قطعات قدیمی، 10 الی 12 ساله)، قیمت 3 طبقه، 45 میلیون تومان خواهد بود و در ناحیه دو که حدود 24 سال از عمر آن می‌گذرد و اوایل دهه 80 احداث شده قیمت 3 طبقه، 75 میلیون تومان خواهد بود. در ناحیه یک بهشت زهرا(س) نیز قیمت قبر 3 طبقه 115 میلیون محاسبه خواهد شد.

وی همچنین با تأیید فضای دلالی در بهشت زهرا(س) تصریح کرد: ما این موضوع را رد نمی‌کنیم و از گذشته این مسئله وجود داشته با تلاش‌ها و برگزاری کلاس‌های آموزشی بنا داریم این مشکل را نیز برطرف کنیم.

تاجیک گفت: اوایل امسال با دلالی در خصوص خرید و فروش قبر از سوی برخی کارکنان بهشت زهرا(س) روبرو شدیم که این موضوع توسط عوامل ما شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) در پاسخ به این پرسش که آیا در بهشت زهرا قبر 4 طبقه وجود دارد گفت: به هیچ عنوان این نوع قبرها در بهشت زهرا وجود ندارد.

وی در خصوص فعالیت مباشرین در بهشت زهرا گفت: مباشرین هم‌اکنون نیز در بهشت زهرا فعالیت هستند.

وی در ادامه به فعالیت پایانه مرکزی آمبولانس بهشت زهرا اشاره کرد و افزود: این سامانه هم‌اکنون در چهارراه ولی‌عصر(عج) فعال است و ما بنا داریم در 4 پهنه فعالیت این پایانه‌ها را توسعه دهیم.

تاجیک با بیان اینکه سازمان بهشت زهرا 3 دسته آمبولانس دارد: یک بخش از این آمبولانس‌ها شخصی هستند که متوفیان را به بهشت زهرا منتقل می‌کنند، دسته دوم آمبولانس‌هایی هستند که متوفقان را به قطعات حمل و دسته سوم آمبولانس‌هایی هستند که متوفیان را به شهرستان‌ها منتقل می‌کند.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) ادامه داد: یکی از برنامه‌های سازمان بهشت زهرا نوسازی آمبولانس‌های شهری است که در همین ارتباط به‌زودی 15 دستگاه آمبولانس خریداری و وارد خدمت‌رسانی خواهد شد تا بتوانیم سرعت رسیدن آمبولانس‌ها را افزایش بدهیم و این کار در راستای رضایت شهروندان خواهد بود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در حال حاضر پیش‌فروش قبر وجود دارد یا خیر گفت: اصطلاحی که شهروندان استفاده می‌کنند پیش‌خرید قبر است و در حال حاضر نیز پیش‌فروش در بهشت زهرا همانطور که از گذشته وجود داشته ادامه دارد و در نواحی یک، دو و سه پیش فروش قبر انجام می‌شود.

وی گفت: نکته‌ای که وجود دارد بر اساس مصوبه شورا پیش‌فروش قبر 30 درصد نسبت به فروش قبر در روز افزایش خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با اشاره به اینکه باید برای فرسودگی و ایجاد ظرفیت دفن اموات تصمیماتی اتخاذ شود گفت: در همین ارتباط در 3 نقطه مکان‌یابی در حال انجام است و ان‌شاءالله سال آینده 3 آرامستان جدید به پایتخت افزوده خواهد شد.

تاجیک با اشاره به اینکه بهشت زهرا دارای 3 ناحیه برای دفن اموات است، تصریح کرد: بهشت زهرا حدود 200 قطعه دارد که قطعات قدیمی از سال 49 فعال شده‌اند و قطعات 200 به بالا از اوایل دهه 80 و از اوایل دهه 90 نیز ناحیه 3 با قطعات 300 به بالا احداث شده است.

وی با اشاره به سن سالمندی و پیر شدن جمعیت در کشور و به‌ویژه در تهران افزود: در این ارتباط باید تدابیر لازم برای ایجاد آرامستان جدید انجام شود که این موضوع در این دوره از مدیریت شهری مورد توجه قرار گرفته است و همانطور که گفته شد در 3 قسمت جنوب شرق، شمال غرب و شمال شرق جانمایی‌هایی انجام شده است که تا مرحله نهایی از نام بردن این مکان‌ها خودداری خواهیم کرد و در زمان مشخص این مکان‌ها را اعلام خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با بیان اینکه در گذشته نیز شهرداران وقت تهران زحمات زیادی برای احداث آرامستان در شهر تهران انجام دادند، گفت: اما هیچ‌کدام از این برنامه‌ها به مرحله اجرا نرسیده است و همانطور که اعلام کردم می‌خواهیم در این دوره از مدیریت شهری آرامستان‌های جدید در سطح شهر تهران را تعیین تکلیف کنیم.

تاجیک ادامه داد: با راه‌اندازی 3 آرامستان جدید در تهران تعداد آرامستان‌های سطح شهر تهران به 4 آرامستان خواهد رسید و با توجه به توزیع جغرافیایی و احداث آرامستان‌های جدید در سه نقطه دسترسی مراجعه‌کنندگان نیز به این محدوده‌ها به مراتب آسان‌تر خواهد بود.

وی با تاکید مجدد بر این اینکه 3 آرامستان جدید در نیمه اول سال 1403 به نتیجه خواهد رسید، گفت: ان‌شاءالله با کمک شورای شهر تهران، استانداری تهران و سایر دستگاه‌ها آرامستان‌های جدید تعیین تکلیف خواهد شد.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) به یکی دیگر از اقدامات انجام شده از سوی این دوره از مدیریت این سازمان اشاره کرد و گفت: یکی از بزرگترین کارها در این دوره از مدیریت سازمان بهشت زهرا بهسازی و مرمت قبور شهداست که این کار نیز در حال حاضر در قطعه 50 گلزار شهدا آغاز شده است.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها