آخرین خبر از تعطیلی شنبه‌ها | ساعت کاری ادارات کاهش می یابد؟

کد خبر: 1255174

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت لایحه تعطیلی شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌ها و کاهش ساعت کاری ادارات در هفته را تشریح کرد.

 آخرین خبر از تعطیلی شنبه‌ها | ساعت کاری ادارات کاهش می یابد؟

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در تشریح آخرین وضعیت  لایحه تعطیلی شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌ها و کاهش ساعت کاری ادارات در طول هفته، گفت:دولت یک لایحه عادی برای تغییر ساعت اداری کشور به مجلس ارسال کرد، این لایحه فوریتی نبود و به کمسیون اجتماعی ارجاع شد؛ اعضای کمیسیون جلسات مختلفی با حضور دولت و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها داشتند و این لایحه را بررسی کردند.

وی با بیان اینکه علاوه بر این  لایحه، آقای پیرهادی نماینده تهران طرحی مبنی بر تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه داشت، افزود:کمیسیون این لایحه و طرح را با هم ادغام کرد و خروجی جلسات با حضور مسئولانی از دولت این شد که ساعت کاری ادارات 8 ساعت در روز و پنج روز در هفته باشد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در نتیجه با مصوبه اعضای کمیسیون اجتماعی ساعت کاری 40 ساعت در هفته می‌شود، ادامه داد: پیشنهاد دولت 41 و نیم ساعت در هفته بود که اعضای کمسیون در مصوبه خود یک ساعت و نیم ساعت کاری را در هفته کم کردند.

اسماعیلی ادامه داد: البته از آنجایی که با مصوبه نمایندگان روزهای کاری در هفته برای سراسر کشور 5 روز شد چرا که بیش از این فقط تهران در روزهای پنجشنبه تعطیل بود، در نتیجه بحث‌های مختلفی شد که ما در کمیسیون این را تصویب کردیم اما نقطه اختلافی اینجا بود که تعطیلی پنجشنبه‌ها را به کل کشور تسری دهیم یا اینکه با توجه به طرحی که در مجلس وجود داشت شنبه را به‌جای پنجشنبه تعطیل کنیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: برای بررسی موضوع مذکور از کارشناسان این حوزه و کارشناسان اتاق بازرگانی  و بخش‌های مختلف برای حضور در کمیسیون دعوت کردیم که در نهایت اکثر اعضای کمسیون اجتماعی با تعطیل شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌ها موافقت کردند.

نماینده گرمی خاطر نشان کرد: استدلال اعضای کمیسیون که موافق تعطیلی شنبه‌ها بودن این بود که اگر پنجشنبه و جمعه در کشور تعطیل شود و از طرفی هم شنبه و یکشنبه سایر کشورها تعطیل هستند در نتیجه عملا کشور 4 روز هیچ گونه مناسبات اقتصادی با دنیا ندارد و این موضوع قطعا بر تراز اقتصاد ما با سایر کشورها اثر منفی خواهد گذاشت.

اسماعیلی اضافه کرد: مخالفین هم می‌گفتند که اگر پنجشنبه را تعطیل کنیم برخی مناسبات عرفی و سنتی مردم تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد:در نهایت گزارش کمیسیون نهایی و در سامانه بارگزاری و تحویل هیئت رئیسه شد و با توجه به اهمیت موضوع 153 تن از نمایندگان با استفاده از ظرفیت آیین‌نامه خواستار در اولویت قرار گرفتن این لایحه شدند؛ که بررسی این لایحه با برنامه هفتم تلاقی پیدا کرد که امیدوارم بعد از بررسی برنامه تا آغاز زمان بررسی بودجه سالانه با توجه به اهمیت موضوع در این لایحه در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی قرار گیرد و تعطیلی شنبه‌ها تعیین تکلیف شود./تسنیم

تعطیلی شنبه‌ها به کجا رسید؟

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با توجه به نهایی شدن لایحه موضوع کاهش ساعات اداری و تعطیلی شنبه‌ها در کمیسیون اجتماعی مجلس و ارسال آن به هیات رئیسه گفت: با اعضای هیات رئیسه مجلس هماهنگی شده است که بعد از رسیدگی به لایحه برنامه پنج ساله هفتم توسعه این لایحه با فوریت در صحن علنی مجلس بررسی شود.

حسین گودرزی، نماینده مردم درود و ازنا و سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: با توجه به نهایی و تصویب لایحه موضوع کاهش ساعات اداری و تعطیلی شنبه‌ها در کمیسیون و ارسال آن به هیات رئیسه مجلس، این لایحه در نوبت رسیدگی قرار دارد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: لایحه ساماندهی تعطیلات آخر هفته از ابتدا به صورت عادی به مجلس آمده بود، گزارش کمیسیون نهایی و تحویل هیات رئیسه مجلس شده و در انتظار رسیدگی در صحن علنی بود. به جهت اینکه لایحه عادی بود و با توجه به ماده 100 آئین‌نامه داخلی، امضای 111 نفر از نمایندگان اتخاذ شد که در خارج از نوبت رسیدگی و با اعضای هیات  رئیسه مجلس هماهنگی شده است که بلافاصله بعد از رسیدگی به لایحه برنامه پنج ساله هفتم با فوریت در صحن بررسی شود.

گودرزی تاکید کرد: با توجه به اینکه تاثیر این قانون به صورت عینی و کوتاه مدت روی زندگی میلیون‌ها انسان در شهرستان‌ها منعکس خواهد شد؛ درخواست ما این است که هیات رئیسه بررسی و تصویب آن را تسریع کنند. به ویژه اینکه در تهران پنجشنبه‌ها تعطیل است اما کل کشور پنجشنبه‌ها روز اداری است و کارمندان باید حضور پیدا کنند؛ این تناسب بر قرار و این تدبیر زودتر اتخاذ شود./خانه ملت

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها