راهکارهایی برای هک نشدن موبایل | تنظیمات امنیتی گوشی خود را فعال کنید

کد خبر: 1262717

مجرمان سایبری در کمین کاربران فضای مجازی هستند و روزانه افراد زیادی با هک شدن گوشی تلفن همراه خود قربانی می‌شوند اما پلیس فتا راهکارهایی برای پیشگیری از این مساله برای کاربران دارد.

راهکارهایی برای هک نشدن موبایل | تنظیمات امنیتی گوشی خود را فعال کنید

 امروزه با پیشرفت چشمگیری که در زمینه تکنولوژی شاهد هستیم، تقریباً می‌توان گفت هک شدن بسیاری از کاربران امکان‌پذیر است.

قطعاً اولین موضوعی که ذهن اکثر افراد را درگیر می‌کند، هک شدن گوشی موبایل است. این مساله موضوعی ترسناک و در عین حال دردسرساز می‌تواند باشد، گوشی موبایل حاوی اطلاعات بسیار زیادی از جمله ایمیل، مخاطبین تلفن، تاریخچه وب و اطلاعات فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان و موضوعات شخصی است.

بنابراین هک دستگاه تلفن همراه توسط مجرمان سایبری با هدف‌های مختلف می‌تواند از دسترسی به اطلاعات شخصی تا گوش دادن به مکالمات افرادی که فرد مورد نظر با آنها در ارتباط است را شامل شود.

راهکارهایی برای هک نشدن گوشی تلفن همراه

یکی از کاربران که اخیراً گوشی تلفن همراهش هک شده به خبرنگار مهر گفت: ساعت ۹:۳۰ صبح ۸ میلیون در دو مرحله یک بار ۳ میلیون تومان و یک بار ۵ میلیون تومان از حسابم برداشت شد، دقایقی قبل از برداشت پیامک واریز سود سهام عدالت آمده بود بر روی لینک کلیک کردم که بعد از وارد شدن به لینک پیامک برداشت از حساب آمد که متوجه شدم لینک جعلی بوده و گوشی‌ام هک شده است.

یکی دیگر از کاربران فضای مجازی که از قضا راننده تاکسی است نیز در مورد ماجرای هک شدن به خبرنگار مهر گفت: یک هفته است درگیر دادگاه شده‌ام چند روز پیش پیامکی با متن ابلاغیه به همراه یک لینک ارسال شده بود که بعد باز کردن لینک مبلغی از حسابم برداشت شد.

بعد از حدوداً یک ساعت چند نفر از آشنایان تماس گرفتند که پیامکی با عنوان ابلاغیه از گوشی بنده برای آنها ارسال شده است که بعد از باز کردن مبالغی از حساب آنها نیز کم شده آنجا بود که متوجه شدم این لینک آلوده بوده و تلفن همراهم هک شده و مجرم به اطلاعات دسترسی پیدا کرده است و از طریق تلفن همراهم از دیگران کلاهبرداری کرده است.

علی از دیگر کاربران که احتمال می‌داد گوشی موبایلش هک شده درباره ماجرای هک شدنش به خبرنگار مهر گفت: چند روز پیش متأسفانه بر روی یک لینک در واتس‌اپ کلیک کردم که بعد از کلیک واتس‌اپ بنده از دسترس خارج شد و پیام رمز واتس‌اپ آمد که من نزده بودم، متوجه شدم که یک نفر وارد واتس اپم شده است.

فردای آن روز پیامک آمد که اینترنت شما رو به اتمام است می‌توانید از طریق این لینک بسته جدیدی خریداری کنید این در حالی بود ۸ گیگ اینترنت داشتم و تمام نشده بود، بعد از آن پیامک اتمام بسته تماس آمد با همان عنوان قبلی که برای خریداری بر روی لینک زیر کلیک کنید، به این پیام‌ها شک کردم و احساس می‌کردم که تلفن همراهم هک شده و مجرم می‌خواهد با این پیامک‌ها به حساب بنده دسترسی پیدا کند. اما من سریع متوجه و از فعالیت مجرم با اقدام به موقع جلوگیری کردم.

با توجه به تماس بسیاری از مخاطبان با خبرگزاری مهر مبنی بر هک شدن گوشی تلفن همراهشان بر آن شدیم تا گفت‌وگویی با برخی از مسؤولان پلیس فتا داشته باشیم تا ضمن ارائه راهکارهای مناسب جهت پیشگیری از این جرم، شهروندانی هم که قربانی شده‌اند بدانند به موقع چه اقدامی باید برای برخورد با مجرم انجام دهند.

دلایل عمده هک گوشی تلفن همراه

سرهنگ رامین پاشایی معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا درباره این موضوع به خبرنگار مهر گفت: هک‌کردن از ترفندها مجرمان سایبری با مقاصد مختلف برای دسترسی به اطلاعات و محتوای موجود در گوشی تلفن همراه کاربران است که در بیشتر موارد این دسترسی به منظور بهره برداری یا سوءاستفاده مالی، برداشت غیرمجاز با روش‌های مختلف اتفاق می‌افتد.

وی افزود: از دلایل عمده هک گوشی تلفن همراه توسط مجرمان سایبری جنبه مالی آن است اما می‌تواند به دلایل دیگر از جمله دیگر اخاذی، انتقام، کینه‌جویی بدنام‌کردن هم باشد.

هک و نفوذ از طریق ارسال لینک‌های آلوده / ‌‬تکمیل کننده پازل هک نشوید

سرهنگ پاشایی درباره روش‌های هک گوشی تلفن همراه گفت: تلفن‌های همراه این قابلیت را دارند که اگر کاربر آن را بشناسد می‌تواند از هر گونه هک و نفوذ جلوگیری کند، هک و نفوذ مانند پازلی است که قسمتی از آن توسط دارنده گوشی تلفن همراه کامل می‌شود.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا با اشاره به اینکه یکی از روش‌های مرسوم کلاهبرداری هک و نفوذ ارسال لینک‌های آلوده است گفت: مجرمان سایبری با هوشی که دارند برنامه‌هایی در قالب بد افزارها که ظاهر آن نرم افزار است می‌سازند؛ که از طریق پیام یا شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها برای شهروندان ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: این پیام‌ها در زمینه‌های تهدید به واسطه سامانه ثنای قوه قضاییه، یارانه‌ها، سود سهام عدالت، شکوائیه‌های قضایی، پایان رجیستری گوشی، سلب سهام عدالت یا قطع رایانه است؛ این پیام‌ها حاوی لینک‌های آلوده برای کلاهبرداری است.

وی افزود: این لینک ها هنگامی که توسط افراد باز می‌شود زمینه هک و نفوذ و دسترسی غیر مجاز به گوشی تلفن همراه فراهم می‌شود و بر این اساس فرد مجرم به گوشی تلفن همراه دسترسی پیدا می‌کند و می‌تواند از گوشی بهره برداری کند و فعل مجرمانه خودش را انجام‌دهد.

هشدار درباره فعالیت تعمیرکاران غیرمجاز موبایل

سرهنگ پاشایی درباره نوع دیگری از دسترسی مجرمان به گوشی تلفن همراه کاربران گفت: گاهی اوقات افراد گوشی تلفن همراه خود را برای تعمیرات در اختیار یک تعمیرکار غیر مجاز که مجوزی ندارد و زمینه خلافکاری دارد قرار می‌دهند.

راهکارهایی برای هک نشدن گوشی تلفن همراه

وی ادامه: توصیه ما این است که افراد برای تعمیر گوشی همراه حتماً به تعمیر کار مجاز مراجعه کنند و اگر نرم افزارهای بانکی و نرم افزارهایی در خصوص رمز ارز بر روی گوشی خود دارند قبل از تحویل به تعمیر کار آن را به جای دیگری منتقل کنند و بعد گوشی را دست تعمیر کار بسپارند و پس از تحویل گوشی حتماً تلفن همراه توسط یک‌متخصص یا کارشناسان فنی با انجام تست‌های امنیتی چک شود تا کاربر مطمئن شود که بر روی گوشی نرم افزارها یا سخت افزار مبنی بر جاسوسی نصب نشده باشد.

نصب اپلیکیشن فقط از اپ استورهای مجاز

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا درباره روش‌های هک نشدن گوشی تلفن همراه گفت: لینک‌های که از طریق شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها ارسال می‌شود تحت هر عنوانی روی گوشی نباید نصب کنیم، اگر اپلیکیشن نیاز داریم حتماً باید از اپ استورهای مجاز دریافت کنیم.

سرهنگ پاشایی گفت: بیشتر جاسوسی از طریق بدافزارهایی که بر روی گوشی تلفن همراه از طریق نرم افزارهایی که از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها ارسال و نصب می‌شود اتفاق می‌افتد.

مراقب لینک‌های دوست یابی و همسریابی باشید

وی ادامه داد: عموماً هم این بدافزارها و لینک‌های آلوده یک سری نشانه‌های خاص دارند مثل دوست یاب، همسر یاب، ماهواره جیبی و رد یاب و… این موارد نرم افزارهای جاسوسی هستند که برای گوشی تلفن همراه طراحی شده و کاربران به محض نصب آن بر روی گوشی اختیار تلفن‌همراه خود را در دست فرد هکر قرار می‌دهند و می‌تواند از اطلاعات شما سوءاستفاده کند.

سرهنگ‌پاشایی بیان داشت: افزایش دانش سایبری در خصوص امنیت گوشی تلفن همراه از جمله روش‌ها برای حفاظت از آن در برابر مجرمان سایبری است.

تنظیمات امنیتی گوشی خود را فعال کنید

وی افزود: تلفن همراه در تمامی سیستم‌های android و ios این قابلیت را دارند که امنیت تلفن همراه را حفظ کنند باید تنظیمات امنیتی گوشی را در حالتی قرار دهیم که اگر نرم افزار جاسوسی یا مخربی بخواهد بر روی گوشی نصب شود به شما اطلاع رسانی یا مانع آن شود. همچنین استفاده از آنتی‌ویروس‌ها می‌تواند در این حوزه کمک کند.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا در پایان گفت: شهروندان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی و همچنین ارائه گزارش موارد مشکوک از طریق تماس با مرکز فوریت‌های سایبری با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ و یا سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.gov.ir اقدام کنند.

پس همانطور که پلیس فتا اعلام کرده و هشدار داده است برای اینکه قربانی مجرمان سایبری نشویم فقط کافی است دانش خود را ارتقا داده و حتماً مراقب لینک‌های آلوده باشیم. لینک‌هایی که ظاهر و عنوان آن فریبنده بوده ولی باطن آن کلاهبرداری است.

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها