علم‌الهدی: جریان نفوذ اتمام‌زنی می‌کند

کد خبر: 1263727

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: حس وطن‌‎پرستی و خدمت به هم‎نوع در همه پزشکان وجود دارد اما آن‌چه مهم است، تقویت این روحیه و حمایت است که فراتر از اصلاح تعرفه یا افزایش درآمدها، مقام پزشکان را در جامعه تثبیت و تحکیم کند.

علم‌الهدی: جریان نفوذ اتمام‌زنی می‌کند

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: حس وطن‌‎پرستی و خدمت به هم‎نوع در همه پزشکان وجود دارد اما آن‌چه مهم است، تقویت این روحیه و حمایت است که فراتر از اصلاح تعرفه یا افزایش درآمدها، مقام پزشکان را در جامعه تثبیت و تحکیم کند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در دیدار با محمد رئیس‌‎زاده، رئیس سازمان نظام پزشکی کشور، ضمن تأکید بر ضرورت حمایت از جامعه درمان کشور با محوریت پزشکان اظهار داشت: متولی حفظ کرامت پزشکان، سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت است. این نیست که ارتقای موقعیت اجتماعی و اقتصادی پزشکان و تکریم کادر درمان یکی از کارهای فرعی شما باشد؛ این مأموریت ذاتی و رسالت شماست پس باید بر این عرصه بیشتر تمرکز شود.

وی افزود: پزشک و مسائل درمانی، موضوع مورد احتیاج مردم است؛ به‌طوری که شما ثروتمندترین فرد از این جامعه را هم که تصور کنید، در صورتی که مبتلا به یک بیماری سطحی شود باز سر و کارش به مراکز درمانی می‌افتد و بر همین اساس، چون جایگاه پزشکان، پرستاران و جامعه درمان در مقام نجات‎‌دهندگان مردم از ابتلائات و بیماری‌هاست، هیچ‌کس در این جامعه نیست که منکر مقام این عزیزان باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مهم است که مسائل درآمدی پزشکان مورد توجه قرار بگیرد اما مهم‌تر از آن، تقویت عزت عمومی جامعه پزشکان است. پزشک احساس و عاطفه دارد، همواره در قله مردم‎داری است و به عشق وطن، به برادر و خواهر خود خدمت می‎‌کند اما گاهی اوقات همین فرد در معرض اتهاماتی قرار می‌گیرد که شاید برخواسته از جریان نفوذ باشد اما در نهایت، پزشک تحصیل‎کرده بر بستر امکانات این کشور را از ادامه خدمت به هم‌وطن دلسرد می‌کند.

وی ادامه داد: پزشکی که سال‌ها درس خوانده، رنج تحصیل و اخذ تخصص را پشت سر گذاشته و اکنون در مقام طبابت قرار گرفته است، خودبه‌خود از همان لحظه که بر بستر بیمار ظاهر می‌شود با او و خانواده رنج‎‌کشیده‌‎اش همزادپنداری می‌کند. به همین دلیل است که می‌گوییم حس وطن‌‎پرستی و خدمت به هم‎نوع در همه پزشکان وجود دارد اما آن‌چه مهم است، تقویت این روحیه و حمایت است که فراتر از اصلاح تعرفه یا افزایش درآمدها، مقام پزشکان را در جامعه تثبیت و تحکیم کند.

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان اینکه حمایت از درمان با محوریت نقش‌آفرینی بیمه‌ها یکی از موضوعات موردنیاز امروز کشور است، تصریح کرد: قصه نقش‌آفرینی بیمه‌ها در فرآیند درمان، دغدغه امروز مردم است. البته اخیراً با مطرح‌شدن طرح تکافل این امیدواری وجود دارد مشکلات بیمه یکسره حل‌وفصل شود و افراد نه در مقام بیمه‌گزار بلکه در مقام شریک از همه امکانات درمانی و پزشکی برخوردار باشند.

ایران، قطب تربیت پزشکان نخبه در جهان

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور در ابتدای این دیدار با بیان اینکه طبق اعلام اندیشکده‌های پژوهشی معتبر، تا سال 2030، کمبود متخصصان و پزشکان فوق تخصص در جهان از 18 میلیون نفر فراتر می‌رود، گفت: حقیقت فضای امروز جامعه پزشکی در ایران آن است که مراکز درمانی ما از پذیرش پزشکان غیرایرانی به خودکفایی کامل در نیروی انسانی متخصص رسیده و به‌طور کامل، هیچ بیماری حتی از اقشار متمول و برخوردار وجود ندارد که سفر به اروپا و آمریکا برای درمان را امیدوارکننده‌تر از ادامه فرآیند درمان در داخل کشور بداند. در حال حاضر، نه‌تنها دیگر پزشکان متخصص و فوق تخصص از سایر کشورها در ایران طبابت نمی‌کنند بلکه دانشجویان غیرایرانی در مراکز آموزشی به تحصیل می‌پردازند تا اعتبار مدرک تخصص و فوق تخصص خود را با تحصیل در ایران ارتقا دهند.

وی بیان کرد: در سال 1362 حدود 13 هزار پزشک در کشور فعال بودند که 5 هزار نفر از آنان متخصص بودند درحالی که این آمار اکنون به 165 هزار نفر رسیده و 50 هزار نفر از آنان متخصص هستند. در آن زمان فقط 3 بانوی پزشک فوق تخصص و 700 بانوی پزشک متخصص در کشور مشغول طبابت بودند که اکنون این آمار به 1700 بانوی فوق تخصص و 22 هزار بانوی پزشک متخصص رسیده است.

رئیس‌‎زاده گفت:تعداد دانشکده‌های پزشکی هم از 7 مرکز به 70 مرکز رسیده و این روند افتخارآمیز در 45 سال عمر بابرکت انقلاب اسلامی باید با حمایت از کادر درمان و حفظ کرامت پزشکان متعهد و مردم‎دار ایران عزیز ادامه پیدا کند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها