پاسخ مسئول هواشناسی درباره شایعه برفی: ۲ طرف تونل کندوان هم مثل مرز ایران و ترکیه است!

کد خبر: 1265777

رئیس مرکز ملی مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی در واکنش به ماجرای تفاوت بارش برف در مرز ایران و ترکیه گفت: این تفاوت‌ها معمول در هواشناسی، چیز عجیبی نیست، به طوری که ۲ طرف تونل کندوان هم همین‌گونه است و به تغییر اقلیم ۲ منطقه برمی‌گردد.

پاسخ مسئول هواشناسی درباره شایعه برفی: ۲ طرف تونل کندوان هم مثل مرز ایران و ترکیه است!

احمد وظیفه، رئیس مرکز ملی مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی در واکنش به ماجرای تفاوت بارش برف در مرز ایران و ترکیه گفت: این تفاوت‌ها معمول در هواشناسی، چیز عجیبی نیست، به طوری که 2 طرف تونل کندوان هم همین‌گونه است و به تغییر اقلیم 2 منطقه برمی‌گردد.

وی در خصوص شایعه برفی در نقطه صفر مرزی، گفت: مرکز ایران و ترکیه بسیار پر ارتفاع است، در واقع در منطقه کوهستانی زاگرس دارای ارتفاعات قابل ملاحظه است. بسیاری از مناطقی مرزی ایران و ترکیه از نظر توپوگرافی بالای 200 هزار متر ارتفاع هستند.

وی افزود: ایستگاه‌های هواشناسی نزدیک مرز مثل شهرستان سردشت داریم که اگر شهرستان مرودشت و اطراف دریاچه ارومیه را با یکدیگر مقایسه کنیم می‌توان گفت که بارش سالانه در منطقه سردشت حدود 800 میلی متر است در حالی که اطراف دریاچه حدود 200 میلی متر، یعنی چهار برابر کمتر. بنابراین این اختلاف به اقلیم منطقه بر می‌گردد.

وی در ادامه اظهار کرد: در سال‌های گذشته تا حدودی شاهد بارش باران و برف بوده‌ایم که جلب نظر نمی‌کرد اما متأسفانه حتی در مناطق شمال غرب کشور، آذربایجان و دیگر نقاط کشور امسال شاهد خشکسالی شدیدی هستیم. به طوری که از ابتدای سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه تاکنون) بارندگی ثبت شده 45 درصد کاهش داشته است.

رئیس مرکز ملی مدیریت بحران خشکسالی تصریح کرد: کشور ترکیه نیز در نیمه مهر تا نیمه آبان ماه با خشکسالی روبرو بود و بارندگی بسیار کمتری را داشت اما گذر سامانه‌های جوی برای ترکیه بهتر شد و از نیمه آبان تا آذر ماه ترکیه نه تنها به اندازه مقدار نرمال بارندگی برف و باران داشت، بلکه بیش از حد نرمال شاهد بارندگی بود.

رئیس مرکز ملی مدیریت بحران خشکسالی خبر داد: در اواخر هفته جاری شاهد دو تا موج بارندگی برای خطه شمال کشور و شمال غرب و تا حدودی نوار مرزی شمال شرق هستیم اما متأسفانه برای مناطق مرکزی تا جنوبی خبر خوشی طی دو هفته آینده وجود ندارد.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد