گزارش عملکرد حضور یکساله سردار رادان در فراجا

کد خبر: 1268020

سردار رادان در یک سال حضور در فراجا اقدامات مهمی از جمله تامین امنیت زائران اربعین و سالگرد اغتشاشات و مبارزه با سارقان در کارنامه خود دارد.

گزارش عملکرد حضور یکساله سردار رادان در فراجا

سردار رادان در یک سال حضور در فراجا اقدامات مهمی از جمله تامین امنیت زائران اربعین و سالگرد اغتشاشات و مبارزه با سارقان در کارنامه خود دارد.

با مرور روزهایی که در یکسال فرماندهی سردار رادان بر فراجا گذشت و البته کنار هم گذاردن سخنان وی در روز معارفه و عمل این فرمانده مقتدر پلیس، که: «عهد می بندم آسایش خود را مشتاقانه فدای آرامش شهروندان کنم» و «سایه رحمت فراجا در همه جا و بر سر هر ایرانی گسترده است و دست اقتدارش مدافع حق ملتی است که سزاوار هرگونه جان فشانی و فداکاری است»، می‌توان به این نتیجه رسید که در ۳۶۵ روز اخیر با وجود تلاطمات مختلف اجتماعی، فراجا کارنامه قابل قبولی داشته است.

امنیت مثال زدنی؛ از نوروز تا اربعین و سالگرد اغتشاشات

این مهم را باید در اجرای موفق طرح نوروزی، با وجود افزایش سفرها و ترددهایی با ضریب امنیت بالا در جاده‌ها و شهرهای کشور دید؛ و در برگزاری مراسم بزرگ، ملی و معنوی اربعین حسینی در امنیت کامل، از خروج اولین زائر از کشور تا ورود آخرین نفر آنان به کشور، مشاهده کرد.

امنیت و احساس امنیت را باید در کنترل اجتماعی صورت گرفته در سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱، آن هم با همه سم پراکنی ها و مانور دشمنان و فراخوان‌های ریز و درشت معاندان داخلی و خارجی، تعریف نمود؛ حتی سرعت عمل پلیس در حل پرونده‌های مهم و تلخی چون قتل داریوش مهرجویی نیز، وجهی دیگر از فعالیت‌های امنیت ساز پلیس در یکساله اخیر بوده است.

اجرای طرح‌های انتظامی گسترده از مقابله با سرقت تا اراذل و اوباش و خانه‌های پلاک قرمز

فراجا در دوران یکساله فرماندهی سردار رادان، توانست در حوزه‌های مختلف مأموریتی، خاطرات خوب و امنیت پروری را در ذهن عموم جامعه به جای بگذارد. «مقابله قاطع با ناامنی‌های اجتماعی و جرایم خرد و کلان» و اجرای طرح‌های مقابله‌ای با انواع جرایم با هدف افزایش هزینه جرم برای مجرمان، مهم‌ترین اقدام پلیس در راستای افزایش امنیت و احساس آن در جامعه در یکسال اخیر بوده است؛ اجرای بیش از ۱۲۲ طرح مقطعی، عملیاتی و منطقه‌ای در سطح کشوری با هدف شناسایی و دستگیری سارقان حرفه‌ای، سابقه دار، متواری، تحت تعقیب و انهدام بیش از یک هزار و ۸۰۰ باند فعال سرقت در کل کشور، کاهش ۱۳ درصدی سرقت از منازل، افزایش ۲۳ درصدی کشف قاپ زنی‌ها در یکسال گذشته، گواهی روشن بر عزمِ جزم فراجا بر سد کردن راه سارقان و افزایش آرامش خاطر برای هموطنان است.

اجرای طرح برخورد با اراذل و اوباش و از بین بردن هیمنه پوشالی آنان، در راستای پاسخگویی به مطالبات مردمی و البته پاک کردن جامعه از لوث وجود این طاغیانِ متمرد از قانون که ارمغان آور آرامش و امنیت شهروندان بوده و هست، را نیز می‌توان یکی دیگر از طرح‌های موفق و ادامه دار پلیس در راستای حفظ و اعتلای امنیت عمومی عنوان کرد؛ از آنجاکه برقراری امنیت و احساس آن در جامعه، همواره اولویت فراجا بوده و هست، پلیس هیچگاه در برخورد با اراذل و اوباش که با ایجاد رعب و وحشت به دنبال ارتکاب اعمال مجرمانه خود هستند، اجازه عرض اندام نداده و مماشات به خرج نمی‌دهد و گردن آنانی که هوس گردن کشی کنند را به حکم قانون خواهد شکست.

از آنجاکه، حضور معتادان متجاهر و وجود خانه‌هایی معروف به «پلاک قرمز» که بارانداز افراد بی خانمان و معتاد است، علاوه بر از بین بردن زیبایی شهر، موجب ناامنی برخی محلات شده بود، پلیس چونان همیشه و برای افزایش هرچه بیشتر امنیت نقاط مختلف شهر، وارد عمل شد و طرح ساماندهی معتادان متجاهر و تعیین و تکلیف خانه‌های پلاک قرمز را اجرا کرد که گرچه با تقدیر و تشکر ساکنان این محلات از پلیس، همراه بود اما فراجا همواره در این مسیر گام‌های تکمیلی خود را برداشته و بر آن است که شهروندان دیگر شاهد این مظاهر ناخوشایند و ناامن کننده نباشند.

اجرای ۵۶ مرحله طرح سراسریِ مقابله با قاچاقچیان و فصل الخطاب سردار رادان مبنی بر اینکه «سال سختی را برای قاچاقچیان در دریا و خشکی خواهیم ساخت چراکه علاوه بر آسیب‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاران را دچار ناامیدی و جوانان را دچار چالش می‌کنند» و مقابله با انواع کالای قاچاق ورودی و خروجی و خودروهای شوتی در مرزها ومحورهای مواصلاتی، محل‌های دپو و سطح عرضه، از دیگر وعده‌های در حال اجرای سردار رادان بود که همواره ادامه داشته و دزدان عرصه کلان اقتصادی، بدانند که پلیس دست از برخورد با آنان برنمی دارد چراکه این افراد به واقع برهم زنندگان نظم اقتصادی و حتی امنیت جامعه هستند.

دستگیری اراذل و اوباش یاغچی آباد تهران

درست یکسال پیش، سردار رادان در سخنرانی روز معارفه‌اش، پس از حمد و ستایش خداوند و تقدیر از «اعتماد فرمانده معظم کل قوا برای به دوش کشیدن بار گران فرماندهی فراجا» بر «بهره مندی از آخرین یافته‌های دانش و فناوری» تاکید کرد و این مهم، در قالب هوشمندسازی بخش‌های مختلف خدمت رسانی به مردم و عقب نماندن از حوزه‌های دانشی و علمی، ظهور و بروز داشت؛ تسهیل، تسریع و «کیفیت بخشی» در ارائه امور انتظامی به مردم از جمله صدور گذرنامه الکترونیکی در ایام اربعین و دیگر مقاطع سال، راه اندازی اپلیکیشن «پلیس من» و کاهش هدررفت وقت و زمان شهروندان و دریافت غیرحضوری خدمات انتظامی، افتتاح بخش مانیتورینگ و امکان پایش تصویری مرز از ستاد فرماندهی فراجا، تشکیل بانک اطلاعاتی برای سارقان حرفه‌ای، ارتقای کشف علمی جرایم و بهره گیری از دستگاه‌های پلاک خوان سیار تنها گوشه‌هایی از ارتقای علمی پلیس و استفاده از توان تکنولوژی‌های روز است.

یکی از مهمترین دستاوردهای فراجا در یکسال اخیر، «الحاق تجهیزات جدید پلیسی در حوزه ناوگان زمینی (خودروهای جدید)، هوایی (بالگرد و پهپاد) و دریایی» در راستای کشف سریع‌تر انواع جرایم، مقابله با قاچاق کالا، افزایش توان رزم در حوزه‌های مختلف مأموریتی، کنترل مرزها و همچنین حوزه جاده‌ای است که هرکدام از این موارد باتوجه به گستردگی فعالیتشان، از فناوری‌های جدید و به روز بهره برده و امنیت پایدار را برای مردم به ارمغان می‌آورند.

تغییر در جذب و گزینش نیروی انسانی / عضویابی هدفمند

سردار رادان به عنوان فردی که سال‌های متمادی در بخش‌های مختلف این سازمان خدمت کرده و «اعتماد به سرمایه انسانی و توان داخلی» را مهم‌ترین رکن پیشرفت این سازمان می‌داند، بر آن شد تا در یکسال فرماندهی خود، رویه گزینش و جذب نیروی انسانی را متحول کرده و «عضویابی و شناسایی هدفمند» افراد مجرب، متعهد و متخصص را با هدف بهینه سازی و افزایش کارآمدی سازمان در راستای رسیدگی بهتر به مطالبات مردم و اجرای شایسته‌تر مأموریت‌های متنوع پلیس، اجرایی نماید؛ «برقراری نظام شایسته شناسی و شایسته گماری»، آن وعده برجسته سردار رادان در سخنرانی روز معارفه بود که با تمام توان ادامه دارد. پذیرش و آموزش تخصصی بیش از ۶ هزار و۸۰۰ نیروی متخصص و برگزاری ۸۰۰ کارگاه آموزشی در حوزه‌های مختلف با هدف افزایش احساس امنیت، در یکسال اخیر، عهدی بود که اجرایی شد.

استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی، پیش فرض تحقق آرمان «پلیس مقتدر و حرفه‌ای؛ امین و مردمی»

آرمان «پلیس مقتدر و حرفه‌ای؛ امین و مردمی» در حالی از سوی سردار رادان اعلام شد که یکی از مهم‌ترین وجوه تحقق این آرمان، استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی است، چراکه هر زمان، مردم همپای حافظان امنیت شدند، استیلای امنیت را بیش از پیش احساس کردیم. «تقویت شورای معتمد پلیس» در کلانتری‌ها ناظر به تعامل بیشتر اقشار مردم و ریش سفیدان محلات، همان اِلمان «بازتر کردنِ میدان ابتکار، نوآوری و تصمیم گیری های شجاعانه» است که در دوران اخیر فرماندهی پلیس شاهد آن هستیم.

ارتقای سطح منزلت اجتماعی پلیس، وعده‌ای در حال اجرا

بطور حتم، بالا بردن انگیزه خدمتی در پرسنل پلیس و ارتقای سطح منزلت اجتماعی این کارکنان خدوم، همواره مدنظر سردار رادان بوده و وی با تاکید بر لزوم تأمین مسکن ملکی و شروع ساخت ۱۰۰ هزار منزل سازمانی در کل کشور، این مهم را در دوران فرماندهی یکساله خود، آغاز کرد؛ افزایش نسبی حقوق و دستمزد پلیس و تا حدودی بهبود وضعیت اقتصادی اعضای این سازمان بزرگ و خدمتگزار، یکی دیگر از ابعاد «ارتقای سطح معیشت و منزلت کارکنان و خانواده‌های فداکارشان» است که خوشبختانه با وجود مشکلات مختلفی که بر سر راه وجود داشت، این کار در همه استان‌ها، کلید خورد، البته اگر ارتقای سطح معیشتی و اقتصادی پلیس با هم افزایی و دغدغه مندی بیشتر دولت و مجلس همراه باشد، مطمئناً طی این مسیر دشوار، سهل تر خواهد بود.

رسیدگی به وضعیت خودروهای رسوبی به کجا رسید؟

وعده رسیدگی به وضعیت خودروهای رسوبی در پارکینگ‌ها و استرداد آنها به مالکانشان یکی دیگر از برنامه‌های در دستور کار سردار رادان در طول یکسال گذشته بود، با وجود آنکه اجرای کامل این برنامه نیازمند هم افزایی دیگر دستگاه‌های مرتبط است، اما فراجا در حوزه مأموریتی و وظیفه خود در این مورد ورود خوبی داشته و در میانه کار قرار دارد که به امید خدا با پای کار آمدن سایر نهادهای ذیربط این مهم نیز به سرانجام می‌رسد.

خالی از لطف نیست در این بخش اشاره‌ای به کاهش حدوداً ۳ درصدی جان‌باختگان و مصدومان حوادث رانندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته نمائیم. استفاده حداکثری از دوربین البسه پلیس در حوزه کنترل ترافیک و تکمیل ظرفیت بهره گیری از دستگاه‌های سیار ثبت کروکی در سرصحنه، از دیگر موارد قابل بیان و مورد توجه، است.

بهره گیری از تجربیات بازنشستگان

«اتکاء به تجربه پیشکسوتان» و استفاده از خِبرگی بازنشستگان، خود را در بهره گیری از توانمندی‌های «کارآگاهان بازنشسته پلیس آگاهی» نشان داد، که اولین اثر تلفیق تجربه گرایی پیشکسوتان و نشاط و توان جوانان، تسریع در رسیدگی، حل پرونده‌ها و کشف جرایم، است.

نظارت برون سازمانی و مردمی بر عملکرد پلیس

البته باید گفت، باوجود همه تلاش‌های صورت گرفته در راه ارتقای امنیت و احساس آن و حتی تقدیم شهید در این راه، ممکن است در میان حجم زیادی از مأموریت‌های پلیس که از حیّز شمار خارج است، برخی کاستی‌ها نیز دیده شود که گرچه می‌دانیم مردم، همواره فرزندان خود در سازمان پلیس را با این قصور و نقصان قضاوت نمی‌کنند، اما این اطمینان را به افکار عمومی نیز می‌دهیم که فراجا همواره در حال پالایش‌های درون سازمانی است تا تعداد اشتباهات و کمبودهای خدمتی را به کمترین حد ممکن برساند.

یکی از مهمترین بخش‌های مورد تاکید سردار رادان چه در سخنان روز معارفه و چه در دیدارها و بازدیدهای سازمانی، را می‌توان «حاکمیتِ انضباطِ سازمانی» و توجه به نظارت‌های درون و برون سازمانی بر عملکرد فراجا دانست، نظارت‌های داخلی بر رفتار پرسنل که به کمک دو بال فرماندهی و مبادی انجام شده و نظارت‌های بیرونی که بیشترین اهمیت را برای فرمانده دارد، سامانه نظارت همگانی ۱۹۷ است که درواقع، در اینجا، مردم، بر منش و عمل پلیس نظارت داشته و این مورد در بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تماس مشارکتی مردم با سامانه ۱۹۷ خود را نشان داده و می‌دهد.

یکی دیگر از عرصه‌هایی که پلیس، داوطلبانه خود را در معرض نظارت و دریافت نظرات از مردم قرار داده است، تقویت اقدامات این سازمان در حوزه نظرسنجی و افکارسنجی است که راه اندازی بخش رسانه‌ای «پلیس سرزده» و اخذ بی واسطه دیدگاه مردم در مورد عملکرد پلیس در هرکدام از حوزه‌های مأموریتی، گواهی بر اهمیت رأی افکار عمومی برای فراجا، است.

اهمیت تعامل دوسویه پلیس با اصحاب رسانه

یکی از محوری ترین منویات فرمانده فراجا توجه به حوزه «اطلاع رسانی و نقدپذیری و پاسخگوییِ صادقانه» بوده که این سازمان توانسته است با تقویت بهره گیری از پتانسیل‌های فرهنگی، اجتماعی و رسانه‌ای، اقدامات ایجابی خود را افزایش دهد؛ همکاری و حضور بی آلایش و البته با رعایت قید سرعت پلیس در رسانه‌ها و ملزم کردن خود به پاسخگویی در مواردی که ذهن جمعی جامعه را درگیر کرده، نشان دهنده شناخت رسانه و تأثیر آن از سوی مسئولان این سازمان به خصوص معاونت فرهنگی اجتماعی فراجا است، در سالی که گذشت، تعامل میان خبرنگاران به خصوص صدا و سیما با فرماندهان فراجا تا حد زیادی تقویت شد البته که می‌طلبد اصحاب رسانه نیز نسبت به مسائل حوزه پلیس و پوشش از جان گذشتگی‌های مأموران این سازمان حساس‌تر و با کیفیت تر عمل نمایند.

پلیس با ورود به عرصه رسانه‌ای مجازی و راه اندازی تلویزیون اینترنتی و البته افزایش تولیدات فیلم و سریال هم برای رسانه ملی و هم شبکه خانگی، گام بلند دیگری در راستای استفاده از توان رسانه‌ای، فرهنگی و اجتماعی برداشته است؛ تهیه ۸ فیلم سینمایی و پیش تولید ۶ سریال پلیسی، راه اندازی تلویزیون اینترنتی بر بستر تلوبیون با پخش ۲۵۰ نفر ساعت، ۱۳ هزارو ۸۵۰ نفر ساعت تولیدات امور هنری و تولید وانتشار بیش از ۲۵ هزار کلیپ و ویدئو از خدمات پلیس در فضای مجازی بخش کوچکی از اقدامات هنری و فرهنگی پلیس در یکسال گذشته است. به موارد پیش گفته باید حضور مؤثر پلیس با هدف آگاهی بخشی و آموزش دهی به اقشار مختلف جامعه در تمام سکوهای فضای مجازی و بهره گیری از ظرفیت رسانه‌های جدید، پیام رسان ها و سرویس‌های داخلی را نیز اضافه کرد.

اقدامات تنش زدای پلیس در برخورد با کشف حجاب

پلیس در یکسال اخیر با ارسال پیامک‌های هشداری، اطلاع رسانی مناسب و زمان دادن به هنجارشکنان حوزه حجاب تا ۳ مرتبه و ایجاد امکان اعتراض به هر پیامک، توانست با کمترین سطح تماس و تنش در این عرصه، وظایف قانونی خود را به انجام رساند.

طرح‌های تحولی فراجا در سال پیشِ رو

برنامه ریزی و اجرای «طرح کنترل کاهش آسیب‌های اجتماعی» با محوریت کلانتری‌ها و با همکاری مراکز مشاوره و مددکاری و آموزش همگانی در سه حوزه، کنترل اعتیاد، حاشیه نشینی و مفاسد اخلاقی یکی از طرح‌های تحولی فراجا در سال پیشِ رو است.

از دیگر اقدامات تحولی فراجا نیز می‌توان به اجرایی شدن طرح «پابند الکترونیک سارقان» اشاره کرد که با هدف ارتقا هوشمند توان کشف و پیشگیری از سرقت و در راستای بهره گیری از فناوری‌های نوین جهت نظارت بیشتر بر فعالیت محکومان خارج از زندان، کلید خورده، پس از آسیب شناسی در کل کشور اجرایی خواهد شد.

کربلای فراجا و تقدیم بیش از ۷۲ شهید در راه اعتلای امنیت

سردار رادان، «به حرمت دوستان شهیدش»، عهد بست که از حفظ و برقراری و ارتقای امنیت لحظه‌ای عقب ننشیند و تبدیل شدن فراجا به کربلایی دیگر با تقدیم بیش از ۷۲ شهید در یکسال اخیر و در راه حفظ و اعتلای امنیت، گواهی بر این عهد ناگسستنی است، رسیدگی به خانواده شهدا یکی از موهبت‌های مغتنم برای فراجا است و البته دستگیری و سپردن قاتلان و عاملان شهادت مأموران جان بر کفمان به دست محاکم قضائی نیز به جد پیگیری شده و این امر را فریضه‌ای بر عهده سازمان می‌دانیم.

به امید خداوند مهربان و همراهی پرسنل مخلص و جان بر کف پلیس، در شروع سال دیگری از خدمت سردار رادان در مقام فرماندهی که البته در تداوم حضور و خدمت چهل ساله وی است، با مردم عهدی استوارتر از قبل می‌بندیم که شهروندان شاهد خدمت حداکثری از سوی پلیس باشند، البته در این میان باید سایر دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که سهمی در ب

برقراری و ارتقای امنیت دارند نیز به نقش تأثیرگذار خود واقف بوده و عمل نمایند، چه در صورت هم افزایی بین بخشی است که امنیت به کمال حاصل می‌شود./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها