وزیر بهداشت: شیرخشک به مصرف‌کننده واقعی می‌رسد

کد خبر: 1268296

وزیر بهداشت با بیان این‌که عرضه دارو از محلی غیر از داروخانه خطرناک است، گفت: متأسفانه بخش قابل‌توجهی از شیرخشک قاچاق می‌شد اما با توزیع آن بر اساس کد ملی نوزادان، شیرخشک به مصرف‌کننده واقعی می‌رسد.

وزیر بهداشت: شیرخشک به مصرف‌کننده واقعی می‌رسد

وزیر بهداشت با بیان این‌که عرضه دارو از محلی غیر از داروخانه خطرناک است، گفت: متأسفانه بخش قابل‌توجهی از شیرخشک قاچاق می‌شد اما با توزیع آن بر اساس کد ملی نوزادان، شیرخشک به مصرف‌کننده واقعی می‌رسد.

بهرام عین‌اللهی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به نقش قوانین در تسریع در تأمین دارو و تجهیزات پزشکی اظهار کرد: اوایل سال بر اساس قانون بودجه، عوارض واردات دارو و مواد اولیه 4 درصد تعیین شده بود اما قبلاً این عوارض، یک درصد بود که باعث شد بسیاری از افراد نسبت به ترخیص این داروها و مواد اولیه اقدام نکنند.

وی افزود: مالیات بر ارزش افزوده واردات دارو و مواد اولیه نیز در سال جاری 9 درصد تعیین و مانع ترخیص کالاها تا تیرماه شده بود. 60 درصد شرکت‌های وارداتی، بخش خصوصی هستند اما وقتی این دو قانون، اصلاح شد، ترخیص دارو و مواد اولیه در گمرک، سرعت گرفت بنابراین تأمین دارو و تجهیزات پزشکی، یک چرخه است.

عرضه دارو از محلی غیر از داروخانه خطرناک است

عین‌اللهی با بیان این‌که عرضه دارو از محلی غیر از داروخانه خطرناک است، بیان کرد: اگر بیماران به‌ویژه در مرتبه اول تهیه دارو، خوب توجیه نشوند با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. اگر یک دارو که باید دوبار در روز مصرف شود، سه بار یا چهار بار استفاده شود و یا بهجای 5 میلی‌گرم، 10 یا 50 میلی‌گرم مصرف شود، آثار نامناسبی به‌جا می‌گذارد.

وی با تأکید بر اهمیت رعایت زنجیره سرد در مورد برخی از داروها گفت: تصمیم ما این است که مسئولیت توزیع دارو باید با داروخانه و مسئول فنی باشد که می‌تواند دارو را به‌صورت حضوری و یا غیرحضوری، ارائه کند بنابراین مسئول اصلی، داروخانه است در همکاری که با وزارت ارتباطات در این زمینه داریم، به‌ویژه در مورد داروهایی که تواتر و سابقه مصرف دارد، بیماران می‌توانند دارو را به‌صورت غیرحضوری از داروخانه دریافت کنند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه آیین‌نامه ارائه دارو به‌صورت غیرحضوری در حال تدوین است، یادآور شد: باتوجه به خطرات مصرف دارو به‌ویژه در مورد اصالت، تاریخ انقضا، زنجیره سرد و میزان مصرف دارو و بحث‌های قانونی و حقوقی، این آیین‌نامه در حال تدوین است و نظر ما اجرای این طرح به‌صورت آزمایشی و در صورت نتیجه‌بخش بودن، اجرا به‌صورت کشوری است.

ناجوانمردی دشمنان در تحریم دارو و تجهیزات پزشکی

وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات ارزی کشور با توجه به تحریم‌های ناجوانمردانه، خاطرنشان کرد: یک دارو ثبت سفارش و همه مراحل انجام می‌شود اما بانک ایرانی با بانک خارجی نمی‌تواند به دلیل تحریم‌ها، تراکنش مالی داشته باشد و اخیراً یک بانک خارجی این کار را انجام داد و موجب ثبت سفارش دوباره و انجام مراحل از ابتدا شد. در نتیجه اینکه دشمنان ما می‌گویند دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست، دروغ است چراکه محدودیت تراکنش‌ها و تعاملات مالی، مانع از تامین دارو و تجهیزات پزشکی می‌شود.

عین‌اللهی با بیان اینکه 99 درصد از داروهای مورد نیاز و 50 درصد مواد اولیه، تولید داخل است، گفت: وضعیت امسال تامین دارو نسبت به سال گذشته، بسیار بهتر است. تا قبل از اجرای طرح دارویار، برای واردات و تامین دارو ارز ترجیحی اختصاص داده می‌شد که قاچاق معکوس دارو، بسیار شایع بود. اخیراً سفری به تاجیکستان داشتم که داروهای ایرانی با وجود عدم صادرات، در آن کشور به وفور و با 10 برابر قیمت ایران، در دسترس بود که این داروها از برخی کشورهای همسایه به آنجا قاچاق شده بود.

وی یکی از کارکردهای طرح دارویار را تبدیل ارز ترجیحی به ارز نیمایی برای تامین دارو دانست و گفت: اختلاف ارز ترجیحی و نیمایی در طرح دارویار توسط بیمه‌ها باید پرداخت شود و ما با حذف ارز ترجیحی برای تامین دارو کاملاً موافق هستیم.

شیرخشک به مصرف‌کننده واقعی می‌رسد

وزیر بهداشت از اختلاف بالای قیمت شیرخشک در ایران با برخی کشورهای همسایه خبر داد و تاکید کرد: متاسفانه بخش قابل توجهی از شیرخشک، قاچاق می‌شد و مقداری نیز در صنایع مختلف  غذایی مورد استفاده قرار می‌گرفت و به گروه هدف یعنی کودکان اختصاص نمی‌یافت بنابراین تصمیم گرفته شد شیرخشک بر اساس کد ملی به کودکان کمتر از دو سال با قیمت ارز ترجیحی اختصاص یابد و اختلاف قیمت آن توسط بیمه سلامت پرداخت شود.

عین‌اللهی با بیان اینکه با اقدامات انجام شده، شیرخشک به مصرف‌کننده واقعی یعنی کودکان کمتر از دو سال می‌رسد، افزود: ماه گذشته حدود 12 میلیون قوطی شیرخشک در کشور توزیع شد در حالی که مصرف ماهانه کشور حدود 5 میلیون قوطی است و تغییر قیمتی برای کودکان کمتر از دو سال ایجاد نشده است.

قانون مصوب مجلس را اجرا می‌کنیم

وی تصریح کرد: رئیس جمهور همیشه به ما توصیه کرده که حتما باید قانون را اجرا کنید و خودمان را مقید به اجرای قانون می‌دانیم. هر چیزی  را که در مجلس بر اساس قانون و آیین نامه  داخلی مجلس مصوب و به ما اعلام شود اجرایی می‌کنیم و بحثی که اخیرا گفته شد توسط معاونت حقوقی و سایر مراجع در حال بررسی است، در عین حال مرتباً به رییس جمهور گزارش می‌دهیم و موظف هستیم که مشکلات و نیازهای مردم را حل کنیم.

به گفته وزیر بهداشت، در دولت مردمی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت رشد 40 درصدی داشته و در سال جاری 69 داروی جدید به ویژه داروهای با فناوری  بالا توسط شرکت های دانش بنیان تولید و به بازار عرضه شده است.

تولید سی‌تی‌اسکن در 2 شرکت دانش‌بنیان داخلی

عین اللهی ادامه داد: در زمان حاضر سی‌تی‌اسکن که یک دستگاه بسیار پیشرفته تصویربرداری است،  توسط دو شرکت دانش بنیان داخلی تولید می‌شود و این شرکت ها با 35 بیمارستان کشور، قرارداد امضا کرده‌اند. در سفرهایی که به همراه رئیس جمهور به آفریقا و آمریکای جنوبی داشتیم، مسئولان آن کشورها از توانمندی های دارویی و تجهیزات پزشکی کشورمان، اظهار شگفتی می کردند. یک دستگاه اندازه گیری نوار قلب که توسط یکی از شرکت های دانش بنیان تولید شده، به اندازه کف دست است که نوار قلب را با تلفن همراه، تفسیر می‌کند و به هر کدام از مسئولان کشورها که این دستگاه را هدیه می‌کنیم، از توانمندی کشورمان متعجب می‌شوند.

وی به توسعه پارک‌های علم و فناوری در دولت مردمی اشاره و تاکید کرد: تا امروز 14 پارک علم و فناوری سلامت در کشور ایجاد کرده‌ایم و اخیرا دانشگاه علوم پزشکی تهران، پارک علم و فناوری شهید حاج قاسم سلیمانی را راه‌اندازی کرده و در این پارک‌ها با همکاری معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، تسهیلاتی از جمله معافیت های مالیاتی برای شرکت های دانش بنیان در جهت تقویت تولید در نظرگرفته شده است.

وزیر بهداشت به سرمایه گذاران توصیه کرد که در شرکت‌های دانش بنیان در مسیر تامین نیازهای کشور و توسعه صادرات محصولات با کیفیت ایرانی به سایر کشورها، سرمایه گذاری کنند.

مشارکت بیش از 39میلیون نفر در پویش ملی سلامت

وی با اشاره به غربالگری 39 میلیون و 254 هزار نفر از مردم کشورمان در پویش ملی سلامت تا روز چهارشنبه 20 دی‌ماه، خاطرنشان کرد: امروزه شاهد تسلط بیماری‌های غیرواگیر بر بیماری‌های واگیردار به ویژه در مناطق شهری هستیم بنابراین لازم بود که غربالگری دیابت و فشارخون بالا انجام و اطلاعاتی از بیماری‌های افراد حاصل شود.

وزیر بهداشت با بیان این‌که در حوزه سلامت دو رویکرد پیشگیری محور و درمان محور حاکم است، گفت: در سلامت پیشگیری محور بهتر است قبل از اینکه افراد دچار عوارض شوند، بتوانیم بیماریابی کرده و درمان را برای آن‌ها آغاز کنیم. از مردم عزیزمان تشکر می‌کنم که همانند مشارکت گسترده در واکسیناسیون کرونا در پویش ملی سلامت نیز مشارکت چشمگیری داشتند و رکورد مشارکت در پویش‌ها شکسته شد.

افرادی که از پرفشاری خون و دیابت خود آگاهی نداشتند

عین‌اللهی به بیان برخی نتایج پویش ملی سلامت پرداخت و تصریح کرد: از جمعیت غربالگری شده در این پویش، حدود 800 هزار نفر قطعاً مبتلا به پرفشاری خون و حدود 400 هزار نفر قطعا مبتلا به دیابت هستند که از بیماری‌های خود اطلاعی نداشتند و ممکن بود زمانی از بیماری خود آگاهی پیدا می‌کردند که عوارضی همچون سکته‌های قلبی و مغزی و بیماریهای چشمی بر آنها تحمیل می‌شد.

وی ضمن تاکید بر خودمراقبتی در افراد مطلع از بیماری خود، گفت: در این پویش حدود 9 میلیون نفر در مرحله پیش فشارخون بالا و حدود چهار میلیون نفر در مرحله پره دیابت شناسایی شده‌اند. در زندگی شهرنشینی به دلیل کم تحرکی، استفاده از وسایل حمل و نقل، عدم تحرک کافی و تغذیه ناسالم که در مجموع سبک زندگی افراد است، به سمت تسلط بیماریهای غیرواگیر حرکت می‌کنیم.

وزیر بهداشت اجرای پویش ملی سلامت را از عوامل توجه بیشتر مردم به سلامت‌شان دانست و گفت: اطلاعات الکترونیک از سلامت مردم در این پویش جمع آوری و بر اساس کد ملی افراد ثبت می‌شود که در پویش‌های بعدی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

اکثر بیماران شناسایی‌شده در پویش ملی سلامت ساکنان مناطق شهری هستند

عین‌اللهی با بیان اینکه اکثر بیماران شناسایی شده در پویش ملی سلامت در مناطق شهری سکونت دارند، ادامه داد: در مناطق روستایی به دلیل وجود شبکه بهداشتی قوی و فعالیت خانه‌های بهداشت و بهورزان و از سوی دیگر فعالیت مناسب بدنی، تغذیه مناسب و هوای سالم، وضعیت سلامت مردم بهتر است اما ساکنان مناطق شهری، مشکلاتی دارند که لازم است بیشتر به سلامت خود توجه کنند.

وی اطلاعات حاصل از پویش ملی سلامت و برنامه ملی سلامت را در سیاستگذاری‌ها و تصمیم گیری‌های وزارت بهداشت موثر ارزیابی کرد و گفت: یکی از مشکلات جامعه مصرف بالای نمک، چربی و فست فودها به ویژه در کودکان است که آثار آن در سال‌های آینده مشخص می‌شود. مراقبان سلامت در برنامه ملی سلامت خانواده وظیفه دارند افراد تحت پوشش خود را در قالب سبک زندگی سالم، راهنمایی کنند و اگر بیماری شناسایی شد، مرتباً با آنها در تماس و پیگیر وضعیت شان باشند. قبلا برخی افراد تصور می‌کردند که این موارد مرتبط با پزشکان است درحالی که پزشکان بیشتر در حوزه درمان و مراقبان سلامت، در حوزه پیشگیری فعالیت دارند.

وزیر بهداشت با اشاره به استقرار پرونده الکترونیک سلامت در کشور، یادآور شد: بیماری‌های افراد در پرونده الکترونیک سلامت افراد ثبت می‌شود و پزشک معالج می‌تواند بر اساس کد ملی، سوابق بیماری و حتی اقدامات و نظرات مراقبان سلامت را مشاهده کند.

وی به ذکر مثالی از پیگیری‌های موثر مراقبان سلامت پرداخت و افزود: در بازدیدی که از یک مرکز بهداشتی داشتیم، یکی از شهروندان آن شهرستان عنوان کرد که دچار ناراحتی قلبی بودم که در بیمارستان بستری شدم اما پس از ترخیص، مراقب سلامت هر روز پیگیر وضعیت سلامت بنده، مصرف مرتب دارو و تحرک بدنی است. در برخی مناطق کشور ممکن است بیماری های ژنتیکی و فامیلی، وجود داشته باشد که مراقبان سلامت می توانند در پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری ها بر اساس اطلاعات بدست آمده، کار کند.

پرونده سلامت الکترونیک برای هر کد ملی تشکیل می‌شود

عین اللهی به اجرای برنامه ملی سلامت خانواده از امسال در کشور اشاره کرد و گفت: در این طرح هر فرد ایرانی با کد ملی، دارای یک مراقب سلامت می‌شود و مراقب سلامت برای افراد تحت پوشش، پرونده سلامت ایجاد می‌کند نه پرونده بیماری. اگر افراد دچار بیماری شدند به پزشک خانواده و یا در صورت نیاز به پزشک متخصص و یا مراکز درمانی جهت بستری و درمان، معرفی می‌شوند.

به گفته وی برنامه ملی سلامت خانواده ابتدا در 57 شهرستان، سپس در 93 و در حال حاضر در 180 شهرستان کشور از جمله در برخی مناطق استان تهران اجرایی شده و امیدواریم تا پایان دولت مردمی بتوانیم این برنامه را در کل کشور اجرایی کنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در برنامه ملی سلامت خانواده برخی از اطلاعات سلامت افراد می‌تواند از طریق تلفن همراه و سامانه‌ای توسط خود آنها ثبت شود و در مناطق شهری، افراد به راحتی می‌توانند توسط تلفن همراه، اطلاعات سلامت خود را در سامانه های وزارت بهداشت وارد کنند که در پرونده الکترونیک آنها ثبت می‌شود.

عین اللهی پیشرفت نسخه الکترونیک در دولت مردمی را قابل توجه دانست و گفت: پیشرفت نسخه الکترونیک در ابتدای کار دولت حدود 10 درصد بود که به بیش از 90 درصد رسیده است و امیدواریم تا پایان دولت شاهد استقرار کامل سلامت الکترونیک باشیم.

از برنامه به کارنامه رسیده‌ایم

وی با بیان اینکه در دولت مردمی از برنامه به کارنامه رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: میزان اعتبارات حوزه بهداشت در 6 سال قبل از دولت مردمی، حدود 2 همت بود که در دولت مردمی به 4.6 همت رسیده است. با رویکرد تقویت نظام شبکه بهداشت کشور در این مدت دو هزار مرکز بهداشتی عمدتا در مناطق محروم کشور در این دولت افتتاح شده و تا پایان دولت نیز دو هزار و 400 مرکز بهداشتی نیز تکمیل و راه اندازی می‌شود.

وزیر بهداشت از توجه جدی وزارت بهداشت به جوانی جمعیت و تشکیل قرارگاه در این وزارتخانه از ابتدای تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت خبر داد و گفت: در دوران گذشته در مورد جمعیت، کوتاهی‌هایی انجام و طرح تنظیم خانواده در کشور اجرا و باعث شد که رشد جمعیت بیشتر از 4 به نقطه نامطلوبی برسد که اگر در سالهای آینده توجهی به جوانی جمعیت نشود، دچار بحران می شویم.

عین اللهی تاکید کرد: در دولت مردمی، 15 جلسه قرارگاه جوانی جمعیت در وزارت بهداشت تشکیل و تصمیمات خوبی نیز اتخاذ شده و جلسات قرارگاه در سراسر کشور و دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکیل می شود و امیدواریم با همکاری مردم بتوانیم به رشد مناسب جمعیت  برسیم.

وی با اشاره به جذب 4 هزار و 300 بهورز و 6 هزار و 500 نیروی بهداشتی در دولت مردمی، گفت: باتوجه به صعب العبور و کوهستانی بودن بسیاری از مناطق در کشور، 500 دستگاه خودروی شاسی بلند و 5 هزار و 400 موتورسیکلت در کشور توزیع شده در حالیکه در 6 سال قبل از دولت مردمی، هیچ خودرو و موتورسیکلتی برای حوزه بهداشت خریداری نشده بود.

ایجاد 67 مرکز درمان ناباروری در دولت مردمی

وزیر بهداشت تعداد مراکز درمان ناباروری سطح 2 ایجاد شده در دولت مردمی را 67 مرکز دانست و افزود: تا قبل از دولت مردمی، هیچ مرکز سطح 2 درمان ناباروری در کشور وجود نداشت و باتوجه به وجود 4 میلیون و 500 هزار زوج نابارور و هزینه‌های بالای درمان ناباروری، ایجاد این مراکز کمک بزرگی به زوجین نابارور کرد.

به گفته عین اللهی در 3 سال قبل از دولت، 103 مرکز درمانی افتتاح شده که در دو سال و پنج ماه گذشته به 494 پروژه درمانی افزایش یافته همچنین 106 مرکز درمانی جدید در دولت مردمی تجهیز شده در حالیکه در 3 سال قبل از دولت، این تعداد محدود به 52 بیمارستان بوده است.

وی از افتتاح 16 هزار تخت بیمارستانی در دولت مردمی از ابتدا تا آذرماه امسال خبر داد و گفت: در تهران در روز میلاد باسعادت امام زمان(عج) بیمارستان حضرت مهدی(عج) با 1000 تخت و 4 ماه بعد نیز همزمان با عید سعید غدیر، بیمارستان غدیر با ظرفیت 820 تخت و با حضور رییس جمهور افتتاح شد.

وزیر بهداشت با اشاره به 42 اتاق عمل و 120 تخت در بخش اورژانس بیمارستان حضرت مهدی(عج)، یادآور شد: در طول تاریخ قبل و بعد از انقلاب سابقه نداشته که در طول 4 ماه، یک هزار و 800 تخت بیمارستانی در تهران افتتاح شود البته اکثر تجهیزات این بیمارستانها، دانش بنیان و تولید داخل بوده است. تا پایان سال نیز 7 هزار تخت بیمارستانی جدید افتتاح می‌شود.

عین اللهی با بیان اینکه در سال 1400 حدود 22 هزار نفر استخدام وزارت بهداشت شدند، ادامه داد: اخیرا در آزمون استخدامی وزارت بهداشت نیز 25 هزار نفر در سراسر کشور استخدام می شوند که 14 هزار نفر از آنها از گروه پرستاری و اتاق عمل هستند.

وی میانگین سرانه تخت بیمارستانی در کشور را 1.6 به ازای هر هزار نفر عنوان و خاطرنشان کرد: در برخی از استان‌ها سرانه تخت از متوسط کشوری بالاتر و در برخی استان‌ها پایین تر است که امیدواریم با افتتاح تخت‌های جدید بیمارستانی، شاهد ارتقای این شاخص باشیم و تا پایان دولت به سرانه 2 تخت به ازای هر هزار نفر برسیم. در این دولت تا کنون 16 هزار تخت معادل 12 درصد کل تخت های بیمارستانی به ظرفیت کشور اضافه شده است.

افزایش ظرفیت تربیت نیروهای تخصصی

وزیر بهداشت از افزایش 65 درصدی ظرفیت پذیرش نیروهای تخصصی در این دولت خبر داد و گفت: تا قبل از دولت، سالانه سه هزار و 200 دستیار پذیرش می‌شدند که به 5 هزار و 400 نفر افزایش یافته و در مقطع فوق تخصص نیز ظرفیت پذیرش در این دولت 50 درصد افزایش یافته است اما وقتی نیروهای جدید پذیرش می شوند، سه تا 4 سال دیگر فارغ التحصیل می شوند.

عین اللهی تاکید کرد: با مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، ظرفیت پزشکی عمومی سالانه 20 درصد افزایش داشت و در سال جاری حدود 12 هزار نفر در رشته پزشکی پذیرش شدند. در رشته پرستاری سالانه 10 هزار نفر در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی تربیت می‌شوند.

افزایش ظرفیت پزشکی عمومی نیازمند توسعه زیرساخت‌هاست

وی افزایش ظرفیت پزشکی عمومی را نیازمند توسعه زیرساخت های مورد نیاز دانست و گفت: در حال حاضر شاید نتوانیم ظرفیت را بیش از این افزایش دهیم چون باید بیمار، کلاس درس و امکانات به اندازه کافی باشد و می خواهیم به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد دهیم که برای سال آینده، افزایش 20 درصدی ظرفیت را متوقف کنیم. در حوزه دستیاری و فوق تخصصی، روند افزایش ظرفیت‌ها مطلوب‌تر است.

وزیر بهداشت از تجهیز بیمارستان‌های موجود به عنوان یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت یاد کرد و گفت: با منابع اختصاص یافته توانستیم 106 پروژه درمانی را تجهیز کنیم در حالیکه در 3 سال قبل از آغاز دولت، تنها 52 پروژه تجهیز شده بود. در این مدت 280 دستگاه پیشرفته پزشکی از جمله سی تی اسکن، ام آر آی، شتابدهنده ها در کشور تامین و در سراسر کشور نصب شد تا مردم برای دریافت این خدمات مجبور به مراجعه به کلانشهرها نباشند.

تقویت گردشگری سلامت در دولت مردمی

عین اللهی با اشاره به تقویت گردشگری سلامت در دولت مردمی، تصریح کرد: در این دولت تلاش کردیم  تعداد مراکز پذیرنده بیماران خارجی افزایش یابد که این مراکز به 280 بیمارستان افزایش یافته تا خدمات درمانی مورد نیاز بیماران خارجی با کیفیت مطلوب به آنها ارائه شود. در پذیرش دانشجویان خارجی نیز شاهد روندی رو به رشد هستیم به گونه ای که در حال حاضر 7 هزار دانشجوی خارجی در رشته‌های علوم پزشکی در کشورمان و عمدتا در مقاطع تخصصی در حال تحصیل هستند.

وی با تاکید بر اقدامات ارزشمند دولت مردمی در تقویت پوشش بیمه همگانی سلامت، یادآور شد: در ابتدا سه دهک درآمدی اول به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و با همکاری مجلس، دو دهک چهارم و پنجم نیز به آن اضافه شدند بنابراین در حال حاضر 5 دهک درآمدی اول، تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: با اقدامات دولت، 12 میلیون نفر در 5 دهک اول درآمدی و 20 میلیون از جمعیت روستایی به صورت رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت قرار دارند و آرزوی ما در پوشش کامل بیمه برای آحاد مردم تقریبا محقق شده است. در دولت به سایر دهک‌های درآمدی نیز فرصت داده شد تا افراد فاقد پوشش بیمه پس از آزمون وسع، به صورت رایگان و یا با تخفیف حق بیمه، تحت پوشش قرار بگیرند.

عین اللهی از پوشش بیمه ای برای حمایت از مادران باردار به عنوان اقدامی در مسیر جوانی جمعیت یاد کرد و افزود: زایمان مادران باردار با پوشش بیمه‌ای رایگان انجام می‌شود و فرزندان آنها نیز تا 5 سال خدمات بهداشتی و درمانی را به صورت رایگان دریافت می‌کنند.

افزایش دوبرابری تخت‌های مراقبت‌های ویژه کودکان

وی یکی از مشکلات کشور تا قبل از دولت مردمی را کمبود تخت های مراقبت های ویژه کودکان دانست و گفت: سلامت کودکان و نوزادان برای ما اهمیت ویژه ای دارد چراکه با درمان مناسب، آنها زندگی سالمی در آینده خواهند داشت. تا قبل از دولت مردمی، 556 تخت مراقبت‌های ویژه کودکان در کشور وجود داشت که تعداد این تخت ها دو برابر شد و به یک هزار و 50 تخت رسید.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در سه سال قبل از دولت مردمی، فقط 91 دستگاه و تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای در کشور توزیع شده بود، گفت: از آغاز دولت مردمی تا کنون 263 دستگاه و تجهیزات پزشکی سرمایه ای در سراسر کشور توزیع شده است.

عین اللهی تاکید کرد: سال گذشته دو هزار و 800 پزشک متخصص با اولویت مناطق کمتربرخوردار در کشور توزیع شدند که 70 درصد این نیروها به مناطق محروم اعزام شدند. همچنین توزیع فوق تخصص از 273 نفر به 407 نفر افزایش یافته است.

مجوز استخدام 75هزار نفر در وزارت بهداشت

عین اللهی با اشاره به مجوز استخدام 75 هزار نفر در وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: در مرحله اول با مجوز سازمان امور اداری و استخدامی کشور 25 هزار نفر استخدام می‌شوند که این فرایند در مراحل پایانی قرار دارد و سایر نیروها نیز با آزمون های استخدامی بعدی به کار گرفته می‌شوند. سال گذشته همچنین 67 هزار نفر با قانون ایثارگری در وزارت بهداشت تبدیل وضعیت شدند که کمک بزرگی برای ما بود.

وزیر بهداشت افزود: بر اساس قانون طرح نیروی انسانی مصوب مجلس، فارغ التحصیلان موظف هستند که دو سال در مناطق مورد نیاز اعلامی از سوی وزارت بهداشت خدمت رسانی کنند و به کارگیری این افراد نیز کمک بزرگی به ما در وزارت بهداشت است البته با گسترش زیرساخت‌ها در کشور نیاز به افزایش استخدام نیروی انسانی  وجود دارد.

بیمارستانهای کمربند سفید اطراف تهران که در دولت سیزدهم افتتاح شد

وزیر بهداشت با اشاره به کمربند سفید در اطراف تهران برای دسترسی به خدمات درمانی مطلوب، گفت: در فردیس بیمارستانی بعد از 12 سال توسط رییس جمهور افتتاح شد در حالی که فردیس با 700 هزار نفر جمعیت، هیچ بیمارستانی نداشت.

عین اللهی افزود: بیمارستان شهریار پس از 32 سال با حضور رئیس جمهور افتتاح شد. همچنین در شهرستان ملارد یک پروژه بیمارستانی بعد از 13 سال افتتاح شد. پروژه بیمارستان اسلامشهر در مراحل پایانی قرار دارد و امیدواریم تا یکی دو ماه آینده افتتاح شود. در شهرری فاز جدید بیمارستان فیروزآبادی تجهیز کامل شد و یک بیمارستان پیشرفته در خدمت مردم قرار دارد. در ورامین پروژه بیمارستان شهید مفتح حدود 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بیمارستان پیشوا نیز در مراحل پایانی است. همچنین یک بیمارستان در دولت مردمی در بومهن افتتاح شد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد