گفت‌وگوی رئیس قوه قضائیه با ۳ متهم سابقه‌دار

کد خبر: 1269230

رئیس قوه قضائیه خطاب به ۳ متهم سابقه‌دار گفت: چنانچه در این پرونده جرم شما اثبات شود، باید از حضور مجددتان در جامعه جلوگیری کرد تا زمانیکه به‌صورت کامل مجازات قانونی خود را سپری کنید؛ این امر هم صرفاً به سبب دزدی‌ها و کسب مال حرامتان نیست بلکه به سبب تهدید امنیت جانی و روانی شهروندان به واسطه آزادی شما است.

گفت‌وگوی رئیس قوه قضائیه با ۳ متهم سابقه‌دار

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، صبح امروز ۲۷ دی ماه ۱۴۰۲ از مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ در جنوب پایتخت بازدید کرد و از نزدیک در جریان کم و کیف رسیدگی به پرونده‌ها در این واحد قضائی قرار گرفت.

مجتمع قضائی بعثت دارای ۱۱ شعبه دادگاه کیفری و ۸ شعبه دادگاه حقوقی است؛ همچنین در دادسرای ناحیه ۱۶ نیز ۷ شعبه بازپرسی، ۷ شعبه دادیاری و ۵ شعبه اجرای احکام مدنی فعال هستند.

علاوه بر دیدار بدون واسطه با مردم و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضائی، آسیب‌شناسی از روند‌ها و فرایند‌های موجود در مراکز و مراجع قضائی یکی از اصلی‌ترین اهداف حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای از بازدید‌ها و سرکشی‌های خود از واحد‌های قضائی است؛ این مهم در جریان بازدید امروز قاضی‌القضات از مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ در جنوب پایتخت نیز مورد توجه بود و رئیس قوه قضاییه با نگاهی تخصصی و موشکافانه، روند‌های موجود در این واحد قضائی را مورد ارزیابی قرار داد.

اما یکی از نکات متمایزکننده و شاخص بازدید امروز حجت الاسلام محسنی اژه ای از مجتمع قضائی بعثت، بررسی میدانی و موشکافانه و دقیق روند رسیدگی به پرونده‌های سرقت در مراجع قضائی بود؛ رئیس قوه قضاییه پیش‌تر به کرّات تاکید کرده بود که در راستای تثبیت و تحکیم امنیت فیزیکی و روانی شهروندان، سارقان سابقه‌دار همچون مرتکبین جرایم خشن از هیچگونه تأسیسات ارفاقی بهره‌مند نخواهند شد.

 بر همین اساس، رئیس عدلیه در جریان سرکشی امروز خود از مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ تهران، بصورت از پیش اعلام‌نشده وارد جلسه بازپرسی سه متهم به سرقت شد که از قضا در زمره سارقان سابقه‌دار بودند.

رئیس قوه قضائیه در ابتدای ورود خود به این جلسه، به گونه‌ای که متهمان متوجه حضور وی نشوند، در نزدیک درب ورودی قرار گرفت و با دقت به استماع دفاعیات این سارقان سابقه‌دار پرداخت؛ وی سپس در اتاق بازپرسی حاضر شد و با این سه متهم به گفتگو پرداخت و مورد به مورد و مستدلاً، دفاعیات آمیخته با اکاذیب آن‌ها را واگویه کرد.

رئیس قوه قضائیه خطاب به این سه متهمِ سابقه‌دار گفت چنانچه در این پرونده جرم شما اثبات شود، باید از حضور مجددتان در جامعه جلوگیری کرد تا زمانیکه به‌صورت کامل مجازات قانونی خود را سپری کنید؛ این امر هم صرفاً به سبب دزدی‌ها و کسب مال حرامتان نیست بلکه به سبب تهدید امنیت جانی و روانی شهروندان بهواسطه آزادی شماست.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه سرکشی خود از مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ تهران، در یکی دیگر از دادگاه‌های رسیدگی به پرونده سرقت حضور یافت و به استماع دفاعیات ۵ متهم این پرونده پرداخت که سه تن از آن‌ها در جلسه دادگاه حضور داشتند و دو تن دیگر از زندان بصورت برخط، محاکمه می‌شدند؛ همچنین ۴ شاکی نیز که منازل‌شان مورد سرقت واقع شده بود، در جلسه دادگاه حضور داشتند.

وی در این جلسه یا اجازه رییس دادگاه، پس از استماع دفاعیات متهمان، سوالات تخصصی و کارشناسی را با تَوالی و تکرار و بصورت فنی از آن‌ها پرسید، به گونه‌ای که این متهمان در پاسخ، به تناقض‌گویی افتادند و تناقضات آنان برای همه حاضرین در جلسه دادگاه آشکار شد.

رئیس قوه قضائیه خطاب به این متهمان سابقه‌دار گفت که مهم‌تر از آن طلا و یا وجوهی که شما از منازل شهروندان سرقت کرده‌اید، آن امنیت روانی‌ای است که شما از آن‌ها سلب کرده‌اید و باز مهم‌تر از همه اینها، عدم تنبّه و پشیمان و نادم نبودن شماست که این امر به وضوح در مطالبی که می‌گویید، آشکار است.

وی خطاب قاضی حاضر در دادگاه تصریح کرد که این متهمان چنانچه جرم‌شان آشکار شد، با عنایت به سابقه‌دار بودن‌شان به هیچ وجه نباید مشمول تأسیسات ارفاقی و آزادی مشروط شوند و در فهرست عفو نیز نباید قرار گیرند؛ چرا که ترحم به این قبیل مجرمان، ظلم به مردم است.

در ادامه جلسه دادگاه، یکی از شکات این پرونده که از منزل او سرقت شده بود، از حُسن تدبیر رئیس قوه قضاییه و سؤالات تخصصی و کارشناسی وی از متهمان پرونده که دروغ‌گویی‌های‌شان را آشکار کرد تقدیر به عمل آورد و چنین گفت که‌ای کاش فیلم این سؤالات فنی رئیس قوه قضاییه از این متهمانِ سابقه‌دار برای قضات به نمایش درآید تا آن‌ها نیز ضمن الگوگیری، بتوانند با سرعت تناقض‌گویی‌های متهمان به سرقت را آشکار کنند.

دیدار بدون واسطه و چهره به چهره با مردم و مراجعان، همانند همه بازدید‌های میدانی رئیس قوه قضاییه، یکی از برنامه‌های سرکشی وی از مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ تهران بود؛ بر همین اساس، رئیس عدلیه به استماع مشکلات و مسائل برخی از مراجعان پرداخت و دستورات مقتضی را برای رفع مسائل آن‌ها در چارچوب موازین قانونی صادر کرد.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه بازدید خود از مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ تهران، طی سخنانی در جمع قضات و کارکنان این مراجع قضائی ضمن تبریک فرارسیدن ماه پر خیر و برکت رجب اظهار کرد: از همه کارکنان و قضات شاغل در دستگاه قضایی، بویژه شما که در مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ تهران فعالیت دارید کمال قدردانی را دارم، چرا که با وجود کمبود امکانات و حجم بالای کار و پرونده‌ها و همچنین مضایق مالی، خدمت خالصانه به مردم را در دستور کار قرار داده‌اید؛ باید همواره مراقبت کرد که این انگیزه خدمت خالصانه به مردم، از بین نرود و یا کاهش نیابد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های من در سرکشی‌ها و بازدید‌ها از مراجع و مراکز قضائی آن است که بواسطه حضور من، روند رسیدگی به پرونده‌ها و رتق‌وفتق امور مردم و مراجعان به تأخیر نیفتد و همواره تاکید دارم که مبادا بواسطه حضور من در یک مجتمع قضایی، اوقات رسیدگی به پرونده‌ها تجدید شود.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با تبیین و تشریح شاخصه‌های «تحول» در عدلیه اظهار داشت: اگرچه ما در دستگاه قضایی، «سند تحول» تدوین کرده‌ایم، اما هنوز نتوانسته‌ایم به معنای واقعی کلمه، «تحول» ایجاد کنیم؛ همچنین اگرچه اقداماتی در راستای بهبود امور و ارتقا خدمت‌رسانی‌ها صورت گرفته است، اما باید برای «کاهش عناوین مجرمانه» و «تقلیل ورودی پرونده‌ها»، تدابیر کلانی را اتخاذ کنیم.

وی با اشاره به حجم بالای کار و تخصصی بودن امور در مجتمع قضائی بعثت، گفت: شعب تخصصی و متفاوتی در مجتمع قضائی بعثت دایر است؛ شعبی که پرونده‌هایی بعضاً پیچیده و غامض و دارای مخاطبان خاص را رسیدگی می‌کنند؛ علی‌ایحال با وجود این امر، باید تدابیری اتخاذ شود که توازن و تعادلی در ارجاع پرونده‌ها به شعب ایجاد شود.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به مقوله‌ی آمارِ رسیدگی به پرونده‌های قضائی توسط شعب گفت: آمار صرفاً یکی از معیار‌های سنجش برای آشکار شدن توانایی و تبحر قضات است و نباید صرفاً به این معیار اکتفا کرد و شاخص اصلی ما نباید امار باشد ممکن است یک پرونده به لحاظ موضوع، مخاطبان، متهمان و ارزشی که دارد با ۱۰۰ پرونده برابری داشته باشد؛ من در زمان قضاوت در یکی از مراجع قضائی، در دو ماه، طبق آمار اعلامی از سوی رئیس آن مرجع، صرفاً یک پرونده‌ی مورد رسیدگی داشتم، اما همان یک پرونده، پرونده‌ای حجیم و با متهمان بسیار و ابعادی پیچیده بود.

رئیس قوه قضاییه در پایان خطاب به رئیس کل دادگستری تهران دستور داد اقدامات مقتضی را در راستای رفع مشکلات محیطی و امکاناتیِ مجتمع قضائی بعثت و دادسرای ناحیه ۱۶ واقع در جنوب پایتخت اتخاذ کند و در خصوص ساماندهی پرونده‌های راکدِ موجود در این مرجع قضایی، به سرعت اتخاذ تدبیر کند.

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، «القاصی» رئیس کل دادگستری استان تهران، حجت‌الاسلام «علیپور» سرپرست مجتمع قضائی بعثت، «رستم‌زاده» مدیر دفتر کل دادسرای ناحیه ۱۶ و خانم «تولایی» دادرس یکی از شعب اجرای احکام مدنی، به بیان مطالب و نقطه‌نظرات خود پرداختند.

فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها