حدود ۸۰ درصد دستگیری‌های پلیس توسط کلانتری‌ها انجام می‌شود

کد خبر: 1269731

رئیس پلیس پیشگیری فراجا گفت: حدود ۸۰ درصد کل دستگیری‌ها و ۵۰ درصد کشفیات از نوع موادمخدر و قاچاق کالا و ارز در فراجا توسط کلانتری‌ها و پاسگاه ها انجام می‌شود.

حدود ۸۰ درصد دستگیری‌های پلیس توسط کلانتری‌ها انجام می‌شود

رئیس پلیس پیشگیری فراجا گفت: حدود ۸۰ درصد کل دستگیری‌ها و ۵۰ درصد کشفیات از نوع موادمخدر و قاچاق کالا و ارز در فراجا توسط کلانتری‌ها و پاسگاه ها انجام می‌شود.

سردار علی مویدی با مهم خواندن ساختارهای فراجا که نقش بسیار پررنگی در برقراری نظم و امنیت و تامین آسایش و آرامش فردی و عمومی در جامعه دارند، اظهارکرد: کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها نقش مهمی در ارتقاء امنیت و احساس آرامش از ابعاد مختلف در جامعه دارند و در در کشف و دستگیری مجرمان نیز پیشگام هستند، به‌طوری که حدود ۸۰ درصد کل دستگیری‌ها و ۵۰ درصد کشفیات از نوع موادمخدر و قاچاق کالا و ارز در فراجا توسط کلانتری‌ها و پاسگاه ها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه هرساله به صورت میانگین شش میلیون پرونده قضائی در کلانتری‌ها تشکیل می‌شود، گفت: این پرونده‌ها با پیگیری کارکنان این بخش منجر به صدور حکم قضائی می‌شود. در ساختار فراجا، یکی از میدانی‌ترین و عملیاتی‌ترین رده‌ها، حوزه کلانتری و پاسگاه‌ها و فرماندهی انتظامی بخش‌ها است که به لحاظ نزدیکی به مردم و آحاد جامعه در سطوح مختلف از گسترش و وسعت بالایی برخوردار است.

رئیس پلیس پیشگیری فراجا به وظیفه ذاتی مأموران این واحدهای انتظامی، در تأمین نظم و امنیت اشاره کرد و گفت: تمام وظایفی که فراجا در سطح کلان به عنوان رسالت اصلی خود به عهده دارد را، کلانتری و پاسگاه‌ها، در مقیاس کوچک‌تر و در حوزه خود، مشغول انجام آن هستند.

مویدی با معرفی بخش های مختلف کلانتری ها تصریح کرد: هر کلانتری از قسمت‌ها و دوایر متعددی تشکیل شده که هر کدام از این دوایر در راستای وظایف محوله خود مشغول انجام وظیفه و خدمت‌رسانی به شهروندان هستند. دایره مبارزه با موادمخدر با رویکرد مقابله با توزیع کنندگان و فروشندگان موادمخدر و جمع آوری معتادان متجاهر، دایره اطلاعات و امنیت با رویکرد اشراف اطلاعاتی بر مخلان نظم و امنیت اجتماعی و کنترل جمعیت‌ها و اتباع بیگانه و نظارت بر صنوف و مبارزه با مفاسد اجتماعی و حفظ ارزش‌های نظام جمهوری اسلامی ایران از جمله بخش‌های مختلف در کلانتری و پاسگاه‌هاست که با مقیاس کوچک‌تر مشغول فعالیت هستند.

وی ادامه داد: دایره قضائی در بحث رسیدگی به دعاوی مردمی و رسیدگی به شکایات مخصوصاً در امور جلب و اجرای احکام و امور قضائی و همچنین دایره مشاوره و مددکاری با رویکرد جلب مشارکت های مردمی، اطلاع رسانی، آموزش و آگاه‌سازی مردمی در بخش‌های مختلف اجتماعی نقش برجسته‌ای در پیشگیری از وقوع جرم در جامعه دارند. کلانتری و پاسگاه ها به دلیل گستردگی دامنه ایفای نقش برای تأمین نظم و امنیت و پیشگیری از جرم به صورت پیوسته در جغرافیای مأموریت با هر سه رویکرد پیشگیری انتظامی، اجتماعی و وضعی در فرآیند پیشگیری از جرم نقش موثر و بی بدیلی دارند و می‌توانند در شرایط مختلف یاری‌رسان ساختارهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر کشوری باشند؛ از جمله این اثربخشی‌ها ایجاد رضایت برای شهروندان با ارائه خدمات شایسته و مطلوب و پای کار آوردن سایر نهادهای خدمات شهری است.

رئیس پلیس پیشگیری فراجا به طرح تحول کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها که یکی از مطالبات هیئت رئیسه فراجا است، اشاره کرد و گفت: درصدد هستیم تا با توسعه ساختاری کلانتری‌ها، توجه به منابع انسانی و بهره‌مندی از تکنولوژی و فناوری‌های نوین گامی ارزشمند برای تعالی این واحدها و رضایت‌مندی شهروندان از خدمات آنان برداریم.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها