اژه‌ای: همکاری‌های امنیتی ایران و عراق باید اجرایی شود

کد خبر: 1274800

رییس قوه قضاییه گفت: همکاری‌های دوجانبه ایران و عراق در مسایل امنیتی باید اجرایی شود.

اژه‌ای: همکاری‌های امنیتی ایران و عراق باید اجرایی شود

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، در دومین روز از سفر خود به عراق، با «فائق زیدان» رئیس شورای‌عالی قضائی عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس قوه قضائیه کشورمان در این دیدار با اشاره به گستره وسیع همکاری‌های ایران و عراق در حوزه‌های مختلف، اظهار کرد: امروز اثرات همکاری‌ها و تعاملات دو کشور ایران و عراق در عرصه‌های مختلف داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی در حال نمایان شدن است؛ البته ایران و عراق به عنوان دو کشور مسلمان و همسایه باید به همکاری‌های همه‌جانبه خود در حوزه‌های مختلف، توسعه و تعمیق بخشند.

قاضی‌القضات بیان داشت: به سبب ارتباطات وثیق میان ایران و عراق و حجم بالای توافقنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های منعقده میان طرفین حول محور موضوعات گوناگون، من اولین سفر خارجی‌ام را در منصب ریاست دستگاه قضا جمهوری اسلامی ایران، کشور عراق تعیین کردم و بر پیگیری و عملیاتی شدن کامل توافقات و تفاهمات با عراق که کشور دوست و همسایه است، تاکید و اهتمام دارم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به توافقنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های منعقده میان ایران و عراق در زمینه مسائل حقوقی و قضائی، گفت: خوشبختانه توافقنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های قابل‌توجهی میان ایران و عراق در زمینه مسائل حقوقی و قضائی منعقد شده است؛ همت ما باید معطوف به اجرایی شدن تمام و کمال مفاد این توافقنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌ها و همچنین توسعه و بسط آن‌ها باشد؛ ما در دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را داریم که توافقنامه‌های جدیدی را با عنایت به مسائل روز و مستحدثه با طرف عراقی منعقد کنیم.

رئیس عدلیه با تبیین و تشریح اهمیت مقوله «امنیت» برای هر دو کشور ایران و عراق، گفت: ضروری است همکاری‌های دوجانبه ایران و عراق حول محور مقولات امنیتی در راستای تثبیت و تحکیم امنیت دو کشور، گسترش یابد و توافقنامه‌های امنیتی منعقده میان طرفین، بصورت تمام و کمال اجرایی شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به توافقات ایران و عراق پیرامون استرداد مجرمین، گفت: هم در طرف ایرانی و هم در طرف عراقی باید سازوکاری بوجود آوریم که خانواده‌های اتباعی که در یکی از این دو کشور مرتکب جرم و تخلف می‌شوند، متحمل آسیب و ضرر نشوند و همچنین زمینه‌های اصلاح این افرادِ مجرم و متخلف به سرعت فراهم آید. البته من به هیچ وجه از فرد متخلف و مجرم دفاع نمی‌کنم و معتقد به مجازات چنین افرادی در چارچوب موازین شرعی و قانونی هستم؛ اما تاکید دارم که تا حد امکان خانواده‌های آنان نباید بواسطه جرم یا تخلف یکی از اعضایشان، در مضیقه و تنگنا قرار گیرند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به برخی مسائل و مشکلات تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی و عراقی، گفت: باید مشکلات و مسائل تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی و عراقی را با تشکیل کارگروه‎‌هایی تخصصی و حقوقی، مرتفع کنیم.

رئیس دستگاه قضا بر تعیین‌تکلیف هر چه سریع‌تر پرونده ترور ناجوانمردانه سرداران محور مقاومت در فرودگاه بغداد نیز تاکید کرد و گفت: پرونده ترور ناجوانمردانه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی‌المهندس و همرزمان‌شان در فرودگاه بغداد به دست تروریست‌های آمریکایی باید هر چه سریع‌تر تعیین‌تکلیف شود و این پرونده به مثابه مَحک و آزمونی است که دو کشور ایران و عراق با سربلندی در آن می‌توانند به تمامی اشرار و تروریست‌های عالم به اثبات برسانند که در محاکمه و مجازات و کیفر اشقیاء، جدی و استوار و ثابت قدم هستند.

رئیس عدلیه بیان داشت: علاوه بر پرونده فوق‌الذکر، در خصوص سایر پرونده‌های مرتبط با موضوعات امنیتی از جمله پرونده گروهک تروریستی مجاهدین خلق (منافقین) نیز باید سرعت‌عمل و جدیت بیشتری به خرج داد؛ قاطعیت و سرعت‌عمل در رسیدگی به پرونده گروهک‌های تروریستی نظیر منافقین، جدیت و اهتمام دو کشور ایران و عراق در امر مبارزه همه‌جانبه با تروریسم را در سطح جهان به اثبات می‌رساند.

«فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضائی عراق نیز طی سخنانی در این دیدار با بیان اینکه رابطه دو ملت ایران و عراق یک رابطه تاریخی است، گفت: در هم آمیخته شدن خون‌های مردم ایران و عراق در راه مبارزه با تروریسم داعشی، تجسم عینی رابطه دیرینه و تاریخی دو ملت ایران و عراق است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بهترین حامی برای روندها و فرآیندهای سیاسی کشور عراق بوده و امیدواریم که این رابطه مثبت همچنان پایدار باقی بماند.

زیدان با بیان اینکه امیدواریم دستگاه‌های قضائی ایران و عراق بتوانند همکاری‌های مثبت و سازنده خود را در حوزه‌های مختلف، همچنان ارتقا ببخشند، گفت: سفرهای هیئت‌های عالی قضائی ایران و عراق به کشورهای یکدیگر، گامی مهم در راستای ارتقا سطح همکاری‌های قضائی دو کشور محسوب می‌شود و امروز شاهد نتایج مثبت این سفرها هستیم.

رئیس شورای عالی قضائی عراق تصریح کرد: امیدوار هستیم و تلاش می‌کنیم که توافقنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم موجود میان دستگاه‌های قضائی ایران و عراق، به سرعت اجرایی شوند.

شایان ذکر است، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای پس از دیدار با رئیس شورای عالی قضائی عراق، طی سخنانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از آقای «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضائی عراق قدردانی می‌کنم که برای امنیت عراق و ایران و همچنین توسعه و تعمیق ارتباطات دوجانبه این دو کشور، هم در حوزه‌های قضائی و هم در حوزه‌های غیرقضایی، نهایت تلاش خود را به کار می‌برند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به توافقنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم موجود میان دستگاه‌های قضائی ایران و عراق گفت: در نشست امروز بر تکمیل و اجرایی‌شدن توافقنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم موجود میان دستگاه‌های قضائی ایران و عراق، تاکید شد.

رئیس قوه قضائیه گفت: همچنین در نشست با رئیس و مسئولان شورای عالی قضائی عراق، بر ضرورت تسریع در حل‌وفصل مشکلات تجار ایرانی حاضر در عراق و همچنین تجار عراقی فعال در ایران تاکید شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: پرونده ترور شهیدان سلیمانی، المهندس و همراهان آن‌ها به طور قطع از طرف دستگاه‌های قضائی جمهوری اسلامی ایران و عراق در حال پیگیری است و امیدواریم این پرونده هرچه زودتر به نتیجه برسد.

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها