بارش باران و برف در اکثر مناطق کشور | امروز و فردا کدام دراستان ها بارندگی خواهد شد؟

کد خبر: 1276746

امروز در استان‌های ساحلی دریای خزر، نیمه غربی، شمال شرق، مناطقی از جنوب بارش پیش‌بینی شده است.

بارش باران و برف در اکثر مناطق کشور | امروز و فردا کدام  دراستان ها بارندگی خواهد شد؟

امروز در استان‌های ساحلی دریای خزر، نیمه غربی، شمال شرق، مناطقی از جنوب بارش پیش‌بینی شده است.

فردا هم در بیشتر مناطق کشور بارش‌ها ادامه خواهد داشت. بارش‌ها در این ۲ روز در مناطق سردسیر و کوهستانی به صورت برف خواهد بود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نسبت به فعالیت سامانه بارشی فراگیر اعلام کرد: بارش برف و باران با سطوح هشدار زرد و نارنجی اکثر استان های کشور را فرا می گیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس این هشدار از امروز شنبه 5 تا دوشنبه 7 اسفند بارش باران و برف، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما و کولاک برف روی می‌دهد.

این شرایط امروز استان های گیلان، غرب مازندران، نیمه شمالی فارس، ارتفاعات گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، شمال خراسان رضوی و شمال ایلام را در بر می‌گیرد.

یکشنبه فعالیت سامانه بارشی گسترده‌تر شده و در استان‌های قم، تهران، البرز، مازندران، گیلان، ارتفاعات گلستان، اصفهان، نیمه شرقی لرستان، شمال و شرق خوزستان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و بوشهر فعالیت می کند.

برای دوشنبه این شرایط در استان های قم، البرز، تهران، غرب مازندران، گیلان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان رخ خواهد داد. مهم‌ترین اثرات مخاطره آمیز سامانه شامل «اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه های مسیرهای برف‌گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر، خسارت به سازه های موقت است.

سازمان هواشناسی توصیه کرده برای مواجهه مناسب با این شرایط نسبت به «پرهیز از سفرهای غیر ضروری بویژه در گردنه های برف گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوه‌نوردی و استحکام سازه های موقت اقدام شود.

علاوه بر این توصیه می شود دستگاه‌های اجرایی و امدادی آمادگی لازم برای شرایط پیش رو را داشته باشند. همچنین پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی، استحکام سازه های موقت به ویژه موکب های برپاشده از دیگر توصیه ها برای کاهش پیامدهای مخاطره آمیز سامانه پیش رو است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: شنبه 1402/12/05

زمان پایان: دوشنبه 1402/12/07

نوع مخاطره: بارش باران و برف، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما، برخی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ و کولاک برف

منطقه اثر:

شنبه 1402/12/05: گیلان، غرب مازندران، نیمه شمالی فارس، ارتفاعات گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، شمال خراسان رضوی، شمال ایلام،

یک‌شنبه 1402/12/06: قم، تهران، البرز، مازندران، گیلان، ارتفاعات گلستان، اصفهان، نیمه شرقی لرستان، شمال و شرق خوزستان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، بوشهر.

دوشنبه 1402/12/07: قم، البرز، تهران، غرب مازندران، گیلان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخزدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه های مسیرهای برف‌گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر، خسارت به سازه های موقت.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری بویژه در گردنه های برف گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی، استحکام سازه های موقت به ویژه موکب های برپاشده.

توصیف سامانه: وزش باد به نسبت شدید تا شدید و افزایش سرعت وزش باد

زمان پایان: بعدازظهر شنبه 1402/12/05

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد موقتی بیش از 30 نات و افزایش بیشینه ارتفاع موج گاهی بیش از 2 متر

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران، در دریای خزر

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگرها، آسیب به تورهای صیادی، آسیب به شناورهای سبک و اختلال در فعالیت های ساحلی و فراساحل

توصیه: منع فعالیت‌های شیلاتی و تفریحی، منع تردد شناورهای سبک، منع ورود و خروج کشتی ها به بنادر، منع فعالیت های پشتیبانی صنایع فراساحل و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط  فعالان دریایی./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها