جزئیاتی درباره خفگی ببر ۱۱ ساله‌ی باغ وحش مشهد

کد خبر: 1278798

دامپزشک باغ وحش مشهد جزئیات خفگی و تلف شدن ببر ۱۱ ساله‌ی باغ وحش مشهد را تشریح کرد.

جزئیاتی درباره خفگی ببر ۱۱ ساله‌ی باغ وحش مشهد

دامپزشک باغ وحش مشهد جزئیات خفگی و تلف شدن ببر ۱۱ ساله‌ی باغ وحش مشهد را تشریح کرد.

کورش هنرمند عنوان کرد: این ببر ۱۱ ساله، در تاریخ ۱۲ بهمن ماه و شبانه تلف شد و حیوان را  تلف شده پیدا کردیم.

وی افزود: طبق پروتکل کاری، در همان موقع به دامپزشکی و محیط زیست اطلاع دادیم و با حضور نمایندگانی از محیط زیست و اداره کل دامپزشکی، کالبدگشایی انجام  و نمونه بلافاصله به اداره کل دامپزشکی فرستاده شد.

هنرمند خاطرنشان کرد: نه در کالبدگشایی و نه در نتایج آزمایش‌ها هیچ  موردی از بیماری مشاهده نشد و با توجه به مشاهدات، همه‌ صاحبنظران در این زمینه متفق‌القول علت تلف شدن را  قطعه‌ای از غذای حیوان که  بر اثر رفلاکس طبیعی درگلوی حیوان گیر کرده بود، می‌دانند.

دامپزشک باغ وحش مشهد افزود: رفلاکس در گربه‌سانان یک امر دفاعی بوده و طبیعی است. با توجه به مکانیسم گربه‌سانان که خود را لیس می‌زنند وقتی که مو داخل معده زیاد شود این مکانیسم برگرداندن غذا را در مواقعی خاص  انجام می‌دهد. طبق مشاهدات کالبدگشایی، غذایی که حیوان خورده بود بقایای آن در معده بود و هنگام برگرداندن غذا قطعه بزرگی از آن در گلوی حیوان گیر کرده و منجر به تلف شدن حیوان شده است.

وی در مورد نوع غذایی که این ببر مصرف کرده بود، توضیح داد: غذای این حیوان همان غذایی بوده که سایر گربه‌سانان نیز در همان روز از آن استفاده کردند و خود نوع غذا مشکلی نداشته و بر اساس دستور غذایی تایید شده بوده است.

 هنرمند گفت: تاکنون چنین موردی در باغ وحش اتفاق نیفتاده و حیوانات با تقلای خودشان این موضوع را رفع می‌کنند و این حادثه برای این ببر که حیوان باوقار و آرامی بود طی شب اتفاق افتاده و منجر به مرگ حیوان شده است.

وی با بیان اینکه بر خوراکی که گونه‌های مختلف باغ وحش مصرف می‌کنند نظارت کاملی صورت می‌گیرد، گفت: هر ماده  غذایی که به مصرف حیوانات باغ وحش مشهد می‌رسد، با تاییدیه دامپزشکی است و مورد خارج از برنامه نداریم.

  دامپزشک باغ وحش مشهد در مورد تعداد ببرهای موجود در باغ وحش مشهد گفت: در حال حاضر در باغ وحش مشهد ۱۱ بچه ببر و ۱۰ ببر بالغ وجود دارد./ایسنا

خط و نشان برای باغ وحش مشهد: مراقبتی در نحوه غذادهی به حیوانات باغ وحش صورت نگرفته است!

معاون حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با تأکید بر پیگیری هرگونه قصور باغ وحش مشهد در تلف شدن یک قلاده ببر گفت: مراقبتی در زمینه نحوه غذا دهی به حیوانات باغ وحش صورت نگرفته است.

هنوز چند هفته ای از انتشار تصاویر خبرساز یک پلنگ لاغر در باغ وحش و جنجال های بعدی آن نگذشته که امروز، خبر تلف شدن یک قلاده ببر حاشیه ساز شد.محمد عرفانی، معاون حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با ارسال توضیحاتی در واکنش به این خبر اظهار کرد: آنچه که برای ما مهم است این است که اداره کل دامپزشکی با تمهیدات مناسبی از چنین حوادثی جلوگیری کند که حیوانات از بین نروند. مراقبتی در زمینه نحوه غذا دهی به حیوانات باغ وحش صورت نگرفته و محیط زیست استان، این مسئله را به صورت جدی پیگیری می‌کند.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: مسئولیت سلامت حیوانات باغ وحش با سازمان دامپزشکی است و طبق ماده 2 قانون سازمان دامپزشکی کشور، کلمه دام به حیوانات اهلی - طیور - ماهی - زنبور عسل – کرم - ابریشم - حیوانات آزمایشگاهی و "حیوانات باغ وحش" اطلاق ‌می‌شود و مقصود از کنترل بهداشتی، بازرسی و اقداماتی است که از لحاظ پیشگیری و مبارزه با امراض دامی و بیماری های مشترک بین انسان و دام لازم و‌ضروری می‌باشد.محمد عرفانی گفت: مراکز نگهداری حیوانات ملزم هستند که مسئول فنی بهداشتی داشته باشند و در خصوص مسائل بهداشتی و بیماری حیوانات پاسخگو باشند، در صورتی که باغ وحش مشهد قصوری در خصوص تلف شدن این گونه کرده باشد، با عنایت به چالش های اخیر و کم کاری ها دامپزشک این باغ وحش، بررسی کارشناسی و پیگیری های قانونی در دستور کار این اداره کل می باشد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها