محکومیت ۲.۴۷۸ میلیارد دلاری گروهک تروریستی تندر

کد خبر: 1279838

گروهک تروریستی تندر معروف به انجمن پادشاهی ایران به سرکردگی جمشید شارمهد و همچنین دولت آمریکا به دلیل جنایات صورت گرفته در جریان بمب‌گذاری در حسینیه سیدالشهدا شیراز که منجر به شهادت و مجروحیت بیش از ۲۰۰ نفر از شهروندان ایرانی شد، به پرداخت مجموعا ۲ میلیارد و ۴۷۸ میلیون دلار محکوم شدند.

محکومیت ۲.۴۷۸ میلیارد دلاری گروهک تروریستی تندر

 گروهک تروریستی تندر به‌سرکردگی جمشید شارمهد و دولت آمریکا به‌دلیل جنایات صورت‌گرفته در جریان بمب‌گذاری در حسینیه سیدالشهدای شیراز که منجر به شهادت و مجروحیت بیش از ۲۰۰ نفر از شهروندان ایرانی شد، به پرداخت مجموعاً ۲میلیارد و ۴۷۸میلیون دلار محکوم شدند.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، در پی دادخواهی 116 نفر از خانواده شهدا، بازماندگان و جانبازان جنایت تروریستی بمب‌گذاری در حسینیه سیدالشهدا(ع) شیراز در تاریخ 24 فروردین ماه سال 1387 که منجر به شهادت و مجروحیت بیش از 200 نفر از شهروندان ایرانی شد، شعبه 55 دادگاه حقوقی دعاوی بین‌الملل تهران (شعبه ویژه رسیدگی‌کننده به دعاوی بین‌المللی) به‌ریاست قاضی حسین‌زاده گروهک تروریستی تندر و سرکرده آن جمشید شارمهد معروف به انجمن پادشاهی ایران به‌سرکردگی جمشید شارمهد و دولت آمریکا را (حامی این گروهک تروریستی) به پرداخت خسارت مادی، معنوی و تنبیهی در حق خواهان‌های (شکات) این پرونده محکوم کرد.

براساس حکم صادره، خواندگان پرونده به پرداخت مجموعاً 80 میلیون دلار در حق خواهان‌های ردیف اول و دوم پرونده که دو نفر از فرزندان خردسال خود را در حادثه تروریستی حسینیه سیدالشهدا از دست داده‌اند، محکوم شدند.

همچنین خواندگان پرونده به پرداخت مبلغ مجموعاً 480 میلیون دلار در حق خواهان‌های ردیف 3 تا 26، 121 میلیون دلار به خواهان‌های ردیف 27 تا 51 و 65 میلیون دلار به خواهان‌های ردیف 51 تا 116 محکوم شدند.

علاوه بر این، خواندگان پرونده به پرداخت مبلغ 80 میلیون دلار به چهار نفر از خواهان‌های پرونده که هتل تحت مدیریت آن‌ها معروف به هتل جهان در اثر اقدامات گروهک تروریستی تندر و سرکرده آن جمشید شارمهد دچار خسارت شده، محکوم شدند.

براساس این گزارش، دادگاه با توجه به ماده 4 قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی از باب تنبیه رفتار خواندگان و جلوگیری از تکرار آن در آینده، غرامت تنبیهی نیز برای خواندگان در نظر گرفته و از این حیث خواندگان را محکوم به پرداخت یک میلیارد و 652 میلیون دلار کرده است.

در پرونده مورد اشاره گروهک تروریستی تندر به سرکردگی جمشید شارمهد و دولت آمریکا مجموعا به پرداخت خسارت و غرامت 2 میلیارد و 478 میلیون دلاری محکوم شدند که این مبلغ با پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ صدور رای تا روز اجرای رای همراه خواهد بود.

حکم صادره نسبت به جمشید شارمهد به صورت حضوری و در مورد سایر خواندگان پرونده به صورت غیابی و ظرف مدت 2 ماه قابل واخواهی در دادگاه و نیز ظرف مدت 2 ماه قابل اعتراض در دادگاه تجدید نظر استان تهران است.

گفتنی است، در اقدام تجاوزکارانه و بمب‌گذاری گروهک تروریستی تندر و سرکرده آن جمشید شارمهد در حسینیه سیدالشهدا شیراز 14 نفر از شهروندان ایرانی شهید و بیش از 200 نفر زخمی شدند.

تهدید و اخاذی از مردم، انفجار در هتل جهان تهران در تاریخ 15 اردیبهشت ماه سال 1387، انفجار در حرم امام خمینی (ره) در تاریخ 30 خرداد ماه 1388، بمب گذاری در اماکن عمومی، تاسیسات دولتی، شبکه حمل و نقل عمومی و تاسیسات زیرساختی، خرابکاری در اموال و تاسیسات دولتی و غیر دولتی و ایراد خسارت به محیط زیست از طریق مسموم کردن آب و آتش زدن جنگل‌ها از دیگر اقدامات گروهک تروریستی تندرو سرکرده آن جمشید شارمهد بوده است./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها