غنی‌سازی نان با ویتامینD به‌زودی

کد خبر: 1279891

رئیس سازمان غذا و دارو با اذعان به این‌که آردهای کشور ۱۲ تا ۱۸ درصد سبوس‌گیری می‌شوند، از اجرای برنامه غنی‌سازی نان با ویتامین دی در آینده نزدیک خبر داد.

غنی‌سازی نان با ویتامینD به‌زودی

 سیدحیدر محمدی با بیان اینکه امنیت غذایی در تمامی کشورها در کنار امنیت ملی مورد اهمیت است، اظهار کرد: امنیت غذایی در دو سطح ایمنی و تامین مطرح است و رئیس جمهور در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی نسبت به تامین غذای کافی و سالم تاکید کرد.

وی با اشاره به اهمیت نان در سبد غذایی کشور گفت: در سال 1402 اعتبار تخصیص یافته به گندم حدود 160 هزار میلیارد تومان است که چند برابر اعتبارات سایر حوزه‌هاست و این نشان از اهتمام به این محصول دارد.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه میزان مصرف نان در کشور ما 37 درصد بیشتر از کشورهای منطقه است، افزود: هر ایرانی به صورت میانگین 300 گرم نان در روز مصرف می‌کند که می‌تواند بستر مناسب برای تامین انرژی، پروتئین، املاح و ویتامین‌ها باشد.

محمدی با اشاره به افتتاح خط تولید نان کامل صنعتی(تافتون) برای اولین بار در اهواز، گفت: نانی که از آرد کامل به روش بهداشتی زیر نظر مسئولان فنی مورد تایید وزارت بهداشت باشد، نان سالمی است اما قطعاً نان کامل نیست چرا که باید شاخص‌هایی از جمله آهن، کلسیم، روی، فسفر و گروه ویتامین‌های بی را داشته باشد تا نان کامل محسوب شود.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در حال حاضر آرد 12 تا 28 درصد سبوسگیری می‌ شود و کمترین سبوسگیری مربوط به نان سنگک است. 370 تولیدکننده آرد در کشور داریم که 25 درصد از آنها، آرد کامل را تولید می‌کنند.

به گفته وی اخیرا اولین واحد تولید نان سنتی کامل به روش صنعتی افتتاح شده و به زودی در کشور توسعه پیدا می‌کند. براساس برنامه سازمان غذا و دارو در تمامی استان ها حداقل یک یا دو واحد تولید آرد کامل فعالیت دارند و در صورت استقبال نانوایان، این آرد، در اختیار آن ها قرار می گیرد.

وی در پایان با اشاره به اجرای غنی‌ سازی لبنیات با ویتامین D گفت: غنی‌سازی آرد نیز با اسید فولیک از مدت‌ها پیش اجرایی شده و در ارتقای سلامت جامعه موثر بوده است؛ با توجه به اینکه مصرف نان جامعه هدف بزرگ‌ تری را دارد، طرح غنی‌سازی نان با ویتامین دی در مراحل نهایی است و به‌زودی آغاز می شود.

به گزارش تسنیم، پیش از این مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت با اذعان نسبت به این‌که میزان فیبر مصرفی ایرانی‌ها نصف استاندارد جهانی است، گفته بود که منظور از آرد کامل و سبوس‌دار، آردی است که سبوس آن فقط به‌میزان دو تا هفت درصد گرفته شده باشد.

متاسفانه ایرانی‌ها در شرایطی دسترسی به نان سبوس‌دار ندارند که مسئولان بهداشت و درمان دائما نسبت به طغیان بیماری‌های مزمن در کشور هشدار می‌دهند این در حالی است که مصرف نان سبوس‌دار باعث پیشگیری از بیماری‌های مزمن نظیر دیابت، فشار خون، کلسترول خون بالا و انواع سرطان‌ها می‌شود./ تسنیم

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها