پروتئین قارچ دو برابر حبوبات؟ | پروتئین قارچ بیشتر است یا گوشت؟

کد خبر: 1280581

طبق بررسی‌های علمی، قارچ، دارای ترکیباتی است که می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن و حتی مبارزه با بیماری‌های مثل سرطان موثر باشد.

پروتئین قارچ دو برابر حبوبات؟ | پروتئین قارچ بیشتر است یا گوشت؟

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی جایگاه قارچ در زندگی غذایی انسان‌ها بپردازیم.

به گزارش سرگرمی روز، از قارچ به جای گوشت گرفته تا نقاط ضعف و قوت این ماده غذایی، همه و همه در این مقاله بررسی می‌شود، پس با ما همراه باشید.

قارچ در فرهنگ‌های مختلف

قارچ تاریخچه‌ای درازی در پذیرفته شدن به عنوان یک ماده غذایی در فرهنگ‌های مختلف دارد. به‌ویژه، مردم چین و ژاپن به مصرف قارچ علاقه زیادی دارند. طبق بررسی‌های علمی، قارچ، دارای ترکیباتی است که می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن و حتی مبارزه با بیماری‌های مثل سرطان موثر باشد.

آیا قارچ جایگزین مناسبی برای گوشت است؟

می‌توان ادعا کرد که قارچ نه تنها مواد مغذی ارزشمندی دارد، بلکه به دلیل محتوای پایین چربی و کالری، برای رژیم‌های غذایی هم مناسب است. اما تصور اینکه قارچ می‌تواند جایگزین کاملی برای گوشت باشد، تصوری غلط است. این ماده غذایی حاوی آب زیادی است و در مقایسه با گوشت، محتوای پروتئینی نسبتاً کمی دارد.

مزایا و منافع غیرپروتئینی قارچ

مصرف قارچ فقط به دلیل پروتئین زیاد نیست، بلکه دارای مواد مغذی مختلفی مانند پورین و پریمیدین است که در شرایط خاصی مانند سوختگی‌ها یا بیماری‌هایی مثل سرطان با توصیه پزشک می‌تواند مفید باشد.

ویتامین D و قارچ: افسانه یا واقعیت؟

یکی از ادعا‌های مرسوم در مورد قارچ این است که تنها منبع گیاهی ویتامین D است. در حقیقت، قارچ حاوی ارگوسترول است که یک پیش‌ساز ویتامین D است. برای تبدیل این ماده به ویتامین D نیاز به نور خورشید و فرآیند‌های مخصوصی در کبد داریم.

چگونه می‌توانیم ارزش غذایی قارچ را افزایش دهیم؟

یک روش کارآمد برای افزایش ارزش غذایی قارچ، مصرف آن به همراه دیگر مواد غذایی است. ترکیب قارچ با سایر منابع پروتئینی مانند تخم‌مرغ، لبنیات و حبوبات می‌تواند به تکمیل اسید‌های آمینه و ارزش غذایی آن کمک کند.

محدودیت‌ها و احتیاط‌ها در مصرف قارچ

قارچ‌ها، علیرغم خواص متعدد و مفیدی که دارند، برای همه انسان‌ها مناسب نیستند. افرادی که با بالا بودن سطح اسید اوریک در بدن و نقرس دست و پنجه نرم می‌کنند، باید از مصرف زیاد قارچ پرهیز کنند. افزایش اسید اوریک می‌تواند به کم‌خونی منجر شود، چرا که تولید هورمون اریتروپویتین که برای تولید گلبول‌های قرمز موثر است، ممکن است متوقف شود.

راه‌های بهینه پخت و پز قارچ

قارچ‌ها اگر به شکل مناسب پخته شوند، بافت و طعم خوبی را حفظ می‌کنند. روشی که بیشتر توصیه می‌شود، تفت دادن و پختن در آب خود قارچ است. چون قارچ تقریباً ۹۰ درصد آب دارد، در طول پخت آب زیادی از آن خارج می‌شود و لذا نیازی به افزودن آب اضافی ندارد.

۱۰۰ گرم قارچ چقدر پروتئین دارد؟

یک وعده ۱۰۰ گرمی از قارچ، کالری، چربی، کربوهیدرات، فیبر و پروتئین در میزان‌های بسیار متعادلی به بدن ارایه می‌دهد. حدوداً کمتر از ۵۰ کالری، کمتر از ۱ گرم چربی، تقریباً ۷ گرم کربوهیدرات، حدود ۴ گرم فیبر، و حدود ۱.۵ گرم پروتئین از مواردی هستند که در این وعده می‌توان به دست آورد.

پروتئین قارچ بیشتر است یا گوشت؟

در مورد میزان پروتئینی که قارچ دارد، نکته جالب این است که این مقدار پروتئین حدوداً دو برابر بیشتر از اکثر سبزیجات و حبوبات است. اما طبق بررسی سایت چی شی، وقتی با منابع پروتئینی مثل گوشت، ماهی، تخم‌مرغ، پنیر و نان مقایسه می‌شود، در رده‌های پایین‌تری قرار می‌گیرد. بنابراین، قارچ یک جایگزین کمکی می‌تواند باشد، اما نه یک جایگزین کامل.

نتیجه‌گیری: قارچ جایگزینی برای گوشت

قارچ‌ها با ویژگی‌های تغذیه‌ای متعادلی که دارند، یک گزینه جذاب به عنوان جایگزین گوشت می‌توانند باشند، ولی به شرط مدیریت و احتیاط در مصرف برای افراد با بالا بودن سطح اسید اوریک یا نقرس.

اگر چه میزان پروتئینی که قارچ ارایه می‌دهد نسبت به سبزیجات و حبوبات بیشتر است، اما در مقابل منابع پروتئینی مانند گوشت، ماهی و تخم‌مرغ، هنوز در سطح پایین‌تری قرار دارد. بنابراین، قارچ‌ها می‌توانند یک جزء متنوع و مفید در رژیم غذایی باشند، اما هیچ‌گاه تبدیل به جایگزینی کامل برای گوشت نمی‌شوند. باید با دقت و براساس نیاز‌های تغذیه‌ای خود، این گزینه را انتخاب کنید./ فرارو

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها