شدت خشک‌سالی در ایران کاهش یافت

کد خبر: 1281150

یک کارشناس محیط زیست با تأکید به کاهش شدت خشک‌سالی در کشور از بهبود وضعیت بارندگی در استان‌های زاگرس‌نشین خبر داد.

 شدت خشک‌سالی در ایران کاهش یافت

یک کارشناس محیط زیست با تأکید به کاهش شدت خشک‌سالی در کشور از بهبود وضعیت بارندگی در استان‌های زاگرس‌نشین خبر داد.

محمد درویش با اشاره به اثرات بارش‌های اخیر، گفت: بارندگی ماه‌های بهمن و اسفند 1402 میزان شدت خشک‌سالی کشور را به‌طرز قابل‌توجهی کاهش داده‌است.

او با اعلام اینکه شدت خشک‌سالی استان کهگیلویه‌وبویراحمد در نیمۀ نخست اسفند 1402 به 26درصد رسید، یادآور شد: این میزان در ماه گذشته بالای 50 درصد بود.

کارشناس محیط‌زیست تأکید کرد: وضعیت بارندگی در استان‌های لرستان، چهارمحال‌وبختیاری، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان‌غربی طبق آمار مرکز مدیریت منابع آب ایران از روند بسیار خوبی برخوردار است.

او ابراز امیدواری کرد که شدت خشک‌سالی در کشور به کاهش 25درصدی برسد و اضافه کرد: اگر بارندگی‌های ماه فروردین 1403 ادامه یابد احتمال سالی با شرایط بارشی نرمال دور از انتظار نیست.

درویش با اشاره به وضعیت بارندگی در استان‌های زاگرس‌نشین، خاطرنشان کرد: وضعیت بارندگی در استان‌هایی مانند آذربایجان شرقی، آذربایجان‌غربی، گلستان، مازندران و کردستان تا حدّ نرمال پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس محیط‌زیست با بیان اینکه شدت خشک‌سالی در لرستان نسبت به آمار 55 ساله در نیمۀ نخست اسفند 1402 به منفی 17درصد رسید، ابراز کرد: این آمار در سال گذشته منفی 20درصد بود.

او با اعلام اینکه وضعیت بارندگی در لرستان نسبت به سال گذشته بهبود یافته‌است، افزود: این وضعیت البته نسبت به میانگین از روند خوبی برخوردار نیست.

کارشناس محیط‌زیست با اعلام اینکه 55میلیون هکتار از وسعت ایران تحت‌تأثیر پوشش برف در اسفند1402 قرار گرفت، متذّکر شد: این رقم 23درصد بیشتر از میانگین 50 سالۀ کشور است و اتفاق خوشایندی در وضعیت بارشی ایران رقم خورده‌است.

درویش با ابراز اینکه دی1402 یکی از خشک‌ترین ماه‌های ایران در 50سال اخیر بود، گفت: بارندگی ماه‌های بهمن و اسفند هنوز نتوانسته‌است که کمبود بارش چهارماه نخست زمستان امسال را جبران کند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها