رشد موالید سوم و چهارم؛ روند کاهشی تولد فرزند اول و دوم

کد خبر: 1291153

شکیبا محبی‌تبار، دبیر ستاد ملی جمعیت در نشست خبری دومین رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت با بیان اینکه این رویداد شنبه هفته آینده ۲۹ اردیبهشت ماه با حضور رئیس جمهور برگزار خواهد شد، به تشریح اقدامات دولت سیزدهم در حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پرداخت.

 رشد موالید سوم و چهارم؛ روند کاهشی تولد فرزند اول و دوم

نشست خبری دومین رویداد جایزه جوانی جمعیت امروز سه‌شنبه 25 اردیبهشت، با حضور شکیبا محبی‌تبار، دبیر ستاد ملی جمعیت کشور در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

برگزاری دومین رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت همزمان با آغاز هفته جمعیت

شکیبا محبی‌تبار با اشاره به عناوین انتخابی برای روزهای برگزاری رویداد گفت: انشالله از 29 اردیبهشت و آغاز هفته جوانی جمعیت، مراسم اهدای جایزه ملی جوانی جمعیت با حضور رییس جمهور برگزار خواهد شد.عنوان روز اول؛ خانواده، هویت مادری و جوانی جمعیت هست. عنوانروز یکشنبه؛ ایران جوان، گروه‌های مردمی، همدلی و مودت هست. این مسئله کاملا مردمی است و مردم با شناختی که دارند باید در صیانت از گنجینه خانواده و فرزندآوری نقش خود را پیدا کنند. روز دوشنبه؛ نوآوری، جهاد علمی و جوانی جمعیت هست. یکی از اقدامات مهم دولت‌ها تقویت ظرفیت‌های علمی در حوزه جمعیت است. از همین رو ما هم یک روز در هفته جمعیت را به این موضوع اختصاص داده ایم. روز سه شنبه؛ ایران جوان، ‌سازمان‌های پاسخگو و امیدآفرین نامگذاری شده است. این مأموریت جزو وظایف اصلی دولت هست و دولت سیزدهم، این مهم را جزو اولویت‌های خود قرار داده است. چهارشنبه؛ جمعیت، سلامت و سبک زندگی ایرانی نامگذاری شده است. پنجشنبه هم ایران جوان، رسانه دوستدار خانواده هست. روز آخر هم؛ روستا، جوانی جمعیت و پیشرفت ایران اسلامی هست. هنوز هم روستاها در تمام جوامع انسانی جایگاه‌های مولد هستند و هنوز تعاریف خانواده در آن بکر دیده می‌شود.

دستاورد‌های دولت سیزدهم در حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

وی در رابطه با تشریح دستاورد‌های اجرایی دولت سیزدهم به عنوان محور دوم نشست ادامه داد: یکی از مهم ترین دستاوردهای دولت سیزدهم اهدای بالغ بر 80 هزار قطعه زمین به خانواده دارای سه فرزند بیشتر است که آخرین آن در سفر استانی رییس جمهور به استان قم تحقق یافت و کام مردم را شیرین کرد. همچنین بیمه مادران روستایی و عشایر دارای سه فرزند نیز هفته گذشته به مرحله اجرا رسیده و ثبت نام‌ها آغاز شده است. ماده 5 قانون تخفیفات ساخت مسکن برای خانواده دارای سه فرزند و بیشتر توسط وزارت نیرو عملیاتی شده و این تخفیف 50 درصدی برای انشعابات آب، برق، گاز و خدمات ساخت توسط شهرداری‌ها اعمال شده است. توسعه و تجهیزات خوابگاه دانشجویان متاهل از دیگر مواردی بود که در قانون جوانی جمعیت بیان شده و در این راستا تا به امروز هزار و 102 خوابگاه ساخته و تحویل شده است. و بالغ بر 5 هزار و 935 واحد در دست ساخت است که در یکی دو سال آینده تحویل دانشجویان خواهد شد. همچنین 203 همت وام ازدواج و فرزنداوری در سال گذشته اعطا شده و یک و نیم میلیون نفر وام خود را تحویل گرفته اند. درواقع در ابتدای سال قبل یک انباشتی از وام‌های ازدواج بود که متعلق به سال 99 بودند. در سال گذشته حجم زیادی پرداخت شد و حالا صف انتظار وام ازدواج فرزنداوری قابل قبول شده است و البته ما تلاش می‌کنیم که این صف را کوتاه‌تر کنیم.

نقدهای غیرمنصفانه قانون جوانی جمعیت

دبیر ستاد ملی جمعیت با اشاره به ایجاد فضای مسموم درباره اجرای قانون جوانی جمعیت از سوی برخی افراد اظهار داشت: متاسفانه قشری در کشور در حال ترویج تفکری مسموم در زمینه مشوق‌های در نظر گرفته شده برای فرزندآوری و ازدواج هستند. عناوینی چون «پول‌پاشی و پول به زباله ریختن» تنها برای مسموم کردن فکر مردم به خصوص نسل جوان است، در حالی که تمامی مشوق ها هدیه دولت و تکلیف حاکمیت برای حمایت از کیان خانواده است. مساله مشوق‌های فرزندآوری، موضوعی عادی در تمامی کشورها به خصوص کشورهای توسعه یافته است و این افکار مسموم توسط قشر خاصی هدایت می‌شود.

16 هزار گروه مقابله با سقط جنین فعال هستند

دبیر ستاد ملی جمعیت یکی از موضوعات مورد پیگیری ستاد را مردمی سازی و فرهنگ سازی در حوزه جلوگیری از سقط جنین عنوان کرد و افزود: خوشبختانه اکنون 16 هزار گروه در سراسر کشور در این حوزه فعال هستند.

محبی تبار جلوگیری از سقط جنین را نیازمند آگاهی سازی و فرهنگ سازی و آسیب شناسی سبک زندگی دانست و تاکید کرد: امروز مساله جلوگیری از سقط جنین به اندازه تشویق فرزندآوری و ازدواج مهم و محوری است.

به گفته او، سقط جنین چالشی است که بیش از هر چیزی نیازمند آگاهی سازی و کار فرهنگی دارد.

فعالیت 145 مرکز همسان گزینی در کشور

دبیر ستاد ملی جمعیت با بیان اینکه توزیع مراکز تخصصی و فوق تخصصی درمان ناباروری در کشور به شکل خوبی انجام شده است، از فعالیت 145 مرکز همسان گزینی در کل کشور خبر داد.

محبی تبار ادامه داد: تسهیلات دانشجویی جامعه پزشکی، توسط وزارت بهداشت به صورت کامل درحال اجراست و مادران می توانند از مرخصی و سنوات برخوردار شوند.

وی در ادامه به فعالیت 50 هزار بهورز و مراقب سلامت اشاره کرد که 120 میلیارد تومان کارانه پلکانی به ازای تولد فرزند اول به بعد به آنها پرداخت شده است.

وی به این نکته اشاره کرد که پارسال اجازه استخدام هزار و 576 ماما در سراسر کشور داده شد که می توانند در ترویج فرزندآوری در بین زوج‌های جوان و بخصوص زایمان طبیعی موثر باشند،

محبی تبار درباره وام تسهیلات ودیعه مسکن نیز اظهار داشت: سال گذشته این نوع تسهیلات به 2 هزار و 872 نفر پرداخت شد.

دبیر ستاد ملی جمعیت ازدواج و فرزندآوری را اولویت این ستاد در سال جاری ذکر کرد و افزود: ما در زمینه تولد فرزند سوم و چهارم تسهیلات بسیار خوبی را ارائه کردیم و همین باعث شد که موالید دوم و سوم رشد پیدا کند.

نرخ باروری در کشور ثابت مانده است

محمدجواد محمودی دبیر علمی رویداد ملی جوانی جمعیت نیز در این نشست خبری نرخ طبیعی رشد جمعیت کشور را 7 دهم درصد عنوان کرد و افزود: این آمار زنان 15 تا 49 سال را در بر می گیرد و نشان می دهد که اکنون نرخ باروری در کشور ثابت مانده است.

وی نرخ باروری را 1/6 عنوان کرد و افزود: در سال گذشته یک میلیون و 57 هزار نوزاد در کشور متولد شدند که نسبت به سال 1401 کاهش 12 هزار نفری داشته است.

نرخ باروری کل یا نرخ فرزندآوری، میانگین تعداد فرزندانی است که به ازای هر زن 15 تا 49 سال متولد شده‌است .

رئیس موسسه تحقیقات جمعیت تاکید کرد: در صورت عدم رشد نرخ جایگزینی در سالهای آینده باید انتظار کاهش نرخ باروری و فرزندآوری باشیم.

محمودی البته از افزایش فرزند سوم و چهارم در سه سال اخیر اشاره کرد و افزود: این آمار نشان می‌دهد که مشوق‌های قانونی برای فرزند سوم و چهار توانسته اثرگذار باشد.

دبیر علمی جایزه ملی جوانی جمعیت مهم ترین دغدغه را تولد فرزند اول و دوم دانست و گفت: در این حوزه شاهد روند کاهشی هستیم.

وی ارزیابی موفقیت قانون جوانی جمعیت را نیازمند وقت زمان بیش از سه سال از اجرای آن دانست و گفت: اکنون ما در 15 استان با افزایش نرخ باروری مواجه هستیم.

محمودی به کاهش نرخ باروری در 13 استان اشاره کرد و گفت: از لحاظ میدانی مشوق‌های قانونی توانسته اثرگذار باشد اما باید دامنه مشوق‌ها گسترده تر و گروه فرزند نخست و دوم را نیز شامل شود./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها