همه آنچه درباره خرید و نگهداری روسری باید بدانید

کد خبر: 733041

همان طور که می‌دانیم و انتظار می‌رود، قیمت روسری‌های ابریشم نسبت به دیگر روسری‌ها بیشتر است. مرغوب‌تر هستند. لیز نیستند. طرح‌های شیک و مجلسی دارند. اما در این میان یک عامل وجود دارد که در قیمت روسری تاثیر به سزایی دارد. روسری‌های مجلسی به دو نمونه معمولی و دور دست دوز تقسیم می‌شوند که دست دوزها به مراتب گران‌تر هستند. پس موقع خرید با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، انتخاب کنید.

همه آنچه درباره خرید و نگهداری روسری باید بدانید

سرویس سبک زندگی فردا؛ آرزو محمدی: در حال گذراندن روزهایی هستیم که روی هر چیزی دست بگذاریم، تنوع زیادی دارد، مخصوصا لباس. شاید در نگاه اول این موضوع خوب به نظر برسد و هیجان انگیز باشد، اما مشکل موقعی شروع می‌شود که هر لباسی، هر رنگی، هر طرح و مدلی، به اقتضای زمان، مکان و فرهنگ متفاوت است و هر جایی لباس خاصی را می‌طلبد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که تردید داشته باشید، روسری ساتن برای مهمانی عصرانه و دوستانه مناسب است یا نه؟ و حتی این تردید و دو دلی ممکن است، هنگام خرید روسری برایتان پیش بیاید. اکنون می‌خواهیم با جزئیات بیشتری به این موضوع بپردازیم و انواع روسری‌ها را از لحاظ جنس، طرح و مدل بررسی کنیم و بگوییم مناسب چه فضا و مکانی هستند.

۶ نکته درباره خرید و نگهداری از انواع روسری

روسری‌های نخی یک گزینه‌‌ مناسب برای استفاده روزانه

این روسری‌ها برای تابستان خیلی مناسب‌اند. خنک‌ و سبک هستند و باعث نمی‌شوند سر و موها عرق کند. اغلب تک رنگ هستند اما مدل‌های طرحدار هم در بازار موجود است. برای زیر چادر، گزینه بسیار مناسبی هستند. با عرض‌های مختلف ۷۰٬۹۰،۱۱۰ و حتی ۱۵۰ در بازار وجود دارند. اما اگر بخواهیم نکته سنج باشیم یک ایراد دارند؛ لبه‌‌ٔ روسری نخی، به دلیل نازک بودن، خوب نمی‌ایستد. می‌توان داخل روسری طلق گذاشت یا زیر روسری هد بزنیم (حتی طوری که هد پیدا نباشد) روسری از هر جنسی که باشد، اصلا تکان نمی‌خورد. این یک نکته کنکوری مهم است. هر چند من هم می‌دانم که استفاده از هد، زیر روسری و چادر، احساس خفگی مضاعفی به ما می‌دهد. اما بعضی جاها لازم است، روسری اصلا تکان نخورد! روسری‌های نخی بدون طرح با مانتوهای طرح‌دار تابستانی و یا گلدار بهاری خوب ست می‌شود و برای استفاده روزانه، خرید، تفریح و سفر مناسب است.

بیشتر بخوانید: ۵ اصل مهم شیک‌پوشی که همه زنان باید بدانند

۶ نکته درباره خرید و نگهداری از انواع روسری

روسری‌های حریر در اقتصاد مقاومتی

این روزها و مخصوصا تابستانی که گذشت، بازار روسری‌های حریر داغ شد. روسری سبک با طرح‌های رنگارنگ، گل‌گلی که دل دختران را می‌برد تا چندین طرح مختلف‌اش را بخرند. اگر چرخی در پیج‌های اینستاگرام بزنید، شاید ده‌ها پیج پیدا کنید که در راستای اقتصاد مقاومتی، روسری‌های حریر می‌دوزند. صاحبان این پیج‌ها به لبه روسری نوار کتان می‌زنند و با ساق دستِ سِت عرضه می‌کنند. طرح‌های شاد و عرض زیاد این روسری‌ها، بسیار مناسب خانم‌های جوان است. این روسری‌ها برای مهمانی عصرانه، جشن‌های مولودی، دورهمی‌های دوستانه مناسب هستند. اما مشکل کج شدن لبه روسری حریر همانند روسری نخی، وجود دارد که استفاده از طلق در این مورد هم پیشنهاد می‌شود. هرچند روسری‌های حریر ترک و چینی هم زیاد است. اما پدیده‌‌ٔ روسری حریر، آن هم تولید خانم‌های ایرانی واقعا جدید بود که خیلی زود فراگیر شد. هر چند اگر خودمان هم گشتی در پارچه‌فروشی‌ها بزنیم، پارچه‌های حریر گلدار زیادی پیدا می‌کنیم که با یک نوار دوزی یا دوردوزی ساده، تبدیل به یک روسری زیبا می‌شود و در راستای اقتصاد خانواده هم قدمی برداشته‌ایم!

۶ نکته درباره خرید و نگهداری از انواع روسری

روسری‌های ساتنِ لیزخورنده!

روسری‌های ساتن زمان جوانی مادرهای‌مان مد بودند و دوباره چند سالی است که حای خود را باز کرده‌اند. لبه روسری خیلی خوب می‌ایستد اما خود روسری خیلی لیز می‌خورد. اگر مدل لبنانی بسته شود ‌و یا با گیره و سوزن محکم شود، برای زیر چادر خوب است. این روسری‌ها برای پوشیدن با مانتو هم گزینه بسیار مناسبی است. روسری‌های ساتن اغلب در سه مدل متداول عرضه می‌شوند. تک رنگ (بدون طرح)، حاشیه‌دار و طرح‌دار (حاشیه‌دار همان‌طور که از اسمش هم پیداست، فقط حاشیه روسری طرح دارد و وسط روسری که اطراف صورت قرار می‌گیرد، ساده است و طرح و نقشی ندارد) در هنگام پوشیدن این روسری‌ها، نمونه‌ای که در اطراف صورت تک رنگ هستند، چهره بیشتر دیده می‌شود و اگر روسری طرح‌دار و مخصوصا اگر خیلی طرح درشت و شلوغی داشته باشد، بیشتر روسری دیده می‌شود تا چهره! حال با توجه به لباسی که می‌پوشید و جایی که می‌روید روسری انتخاب کنید. روسری‌های ساتن با توجه به طرح، نقش و رنگشان می‌توانند مناسب هر نوع فضایی باشند. روسری‌های رنگی و شاد برای مراسم عروسی و تولد مناسب هستند. همچنین روسری‌های ساده یا حاشیه‌دار مشکی برای ایام محرم یا مراسم ختم پیشنهاد می‌شود.

۶ نکته درباره خرید و نگهداری از انواع روسری

روسری سیلک یا همان ابریشم خودمان!

روسری‌های ابریشم که به آنها سیلک هم می‌گویند، بیشتر مجلسی هستند. طرح‌های شاد و رنگبندی بسیار متنوعی دارند. مثل روسری‌های ساتن حاشیه‌دار یا طرح‌دار هستند. در طرح‌های مختلف گلدار، چهارخانه، آب‌رنگی، بته جقه، نقره کوب، طلاکوب، با حروف انگلیسی، با لگو برندهای دنیا و هزاران مدل دیگر وجود دارند که اغلب آنها تولید کشور ترکیه هستند. البته تولیدات داخلی و ایرانی خوبی از برندهای لورنزو و اچ پی اس نیز وجود دارد که کاملا قابل رقابت با نمونه‌های خارجی هستند اما متاسفانه به وفور یافت نمی‌شوند. همان طور که می‌دانیم و انتظار می‌رود، قیمت روسری‌های ابریشم نسبت به دیگر روسری‌ها بیشتر است. مرغوب‌تر هستند. لیز نیستند. طرح‌های شیک و مجلسی دارند، اما در این میان یک عامل وجود دارد که در قیمت روسری تاثیر به سزایی دارد. روسری‌های مجلسی به دو نمونه معمولی و دور دست دوز تقسیم می‌شوند که دست دوزها به مراتب گران‌تر هستند. پس موقع خرید با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، انتخاب کنید.

۶ نکته درباره خرید و نگهداری از انواع روسری

روسری پشمی بهترین انتخاب برای روزهای سرد سال

روسری‌های پشمی بهترین انتخاب برای روزهای سرد سال هستند. استفاده از این نوع روسری‌ها تا آن اندازه محبوبیت دارد، که خانم‌ها حتی در کشورهای اروپایی هم در فصول سرد سال از آن استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های جالب پشم این است که با جذب رطوبت گرما تولید می‌کند، یعنی به عنوان مثال وقتی روسری پشمی سرتان می‌کنید و از اتاق گرم به هوای سرد بیرون می‌روید، پشم بخار آب موجود در هوا را جذب ‌می‌کند و سر و گردنتان را گرم نگه می‌دارد. حال اگر مجددا از هوای سرد بیرون وارد یک اتاق گرم بشوید، رطوبت موجود در روسری‌تان وارد هوای اطراف شده و احساس خنکی دلپذیری به شما دست می‌دهد. برای خانم‌های شیک پوش روسری‌های ترکمنی بهترین و زیباترین گزینه در هوای سرد هستند. این روسری‌ها که طرح‌هایشان اصالت خاصی دارد از رنگ‌های شاد زیبایی هم برخوردار هستند.

بیشتر بخوانید: نگاهی به ۱۰ مدل مختلف چادر مشکی و نقاط ضعف و قوت آنها

۶ نکته درباره خرید و نگهداری از انواع روسری

چند نکته برای نگهداری بهتر روسری‌ها

هرگز روسری را برای شستشو در ماشین لباسشویی قرار ندهید. پیچ و تاب خوردن روسری بین لباس‌‌های دیگر کیفیت آن را از پایین می‌آورد. هر نوع روسری از ابریشمی تا پشمی‌ را با دست و آب گرم بشویید. البته برای خشک کردن روسری‌ها می‌توانید آنها را روی دور کند دستگاه خشک کن قرار دهید و خیلی زود از ماشین لباسشویی بیرون بیاورید. برای شست‌وشوی روسری‌ها از مواد شوینده ملایم و نرم کننده استفاده کنید. اگر روسری‌تان لکه داشت یا بوی بدی گرفته بود، از کمی جوش شیرین استفاده کنید. یادتان باشد که برای اتوی روسری ابریشمی ‌و ساتن، اتو را روی تنظیماتی قرار دهید که پارچه را برق نمی‌اندازد. همیشه روسری‌‌هایتان را روی چوب لباسی آویزان کنید تا چروک نشود و دسترسی به آنها آسان باشد. برای این کار از چوب لباسی‌هایی که مخصوص آویزان کردن روسری است، استفاده کنید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها