نماینده مجلس: کاخ سفید دیگر ابزاری برای فشار به ایران ندارد

کد خبر: 1015174

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با بیان اینکه آمریکا در فعال‌سازی مکانیسم ماشه هم شکست می‌خورد، گفت:کاخ سفید دیگر ابزاری برای فشار به ایران ندارد.

نماینده مجلس: کاخ سفید دیگر ابزاری برای فشار به ایران ندارد

خبرگزاری تسنیم: فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی ، با اشاره به پیش نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه، ایران، گفت:سرنوشت پیش نویس قطعنامه‌ای که آمریکایی‌ها برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه کشور ما ارائه کرده بودند، از قبل معلوم بود که نمی‌تواند رای لازم شورای امنیت را کسب کند. تنها دو کشور موافق این پیشنویس بودند، و با رای مخالف چین و روسیه و آرای ممتنع سایر اعضای شورا، آمریکا برای دومین بار در چند ماه گذشته شکست سختی خورد.

وی افزود:اقدام ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ارائه این پیشنویس به این معنی بود تا یک بازنگری درشرایط آرای خود در انتخابات پیش روی داشته باشد. اما این حرکت نه تنها راه به جایی نبرد بلکه موضع گیری دوستان اروپایی را هم در بی عتبار نشان دادن این پیشنویس حتی قبل از زمان طرح آن در شورای امنیت برملا کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، با بیان اینکه آمریکا برای تصویب این پیش نویس دست به هرکاری زد، ادامه داد: حتی مفاد قطعنامه طولانی خود را به ۴ پاراگراف کاهش داد، اما باز هم نتوانست رای موافق کشوری را غیر از دومینیکن کسب کند، شکست سنگینی که آمریکا‌یی‌ها متحمل شدند بیشتر از ناحیه دوستان خود بود که نشان از واقعیت دیدگاه جمهوری اسلامی ایران نسبت به مسائل کلان دارد.

مالکی اضافه کرد: تلاش ایران برای اثبات حقانیت خود در طول این سال‌ها سبب شد که علاوه بر اروپایی‌ها که با رای ممتنع خود پاسخ آمریکا را دادند. خیلی از کشور‌های دیگر دنیا هم به نوعی با ایران هم جهت شوند. این اتفاق را باید هم جهتی اجماع بین المللی با ایران تلقی کرد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس، بیان داشت:اما اینکه این اجماع علیه آمریکا می‌تواند کمک حال ایران در مورد موضوع برجام هم باشد خیلی به واقعیت نزدیک نیست چرا که برجام بد عهدی آمریکا‌ها بوده و آن‌ها اعلام کرده اند از ابزار‌های دیگری به مانند مکانیسم ماشه می‌خواهند استفاده کنند که البته آن‌ها هم هیج تاثیری بر ما نخواهد داشت. به این دلیل که تاکنون از همه گزینه‌های خود استفاده کرده اند و نتیجه‌ای حاصل نشد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها