ایران: هرگز سلاحی در اختیار طرف‌های جنگ در اوکراین قرار نداده‌ایم

کد خبر: 1182350

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به تأکید جمهوری اسلامی بر پایان فوری جنگ در اوکراین گفت: هرگز سلاحی در اختیار طرف‌های جنگ در اوکراین قرار نداده‌ایم.

ایران: هرگز سلاحی در اختیار طرف‌های جنگ در اوکراین قرار نداده‌ایم

«امیرسعید ایروانی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک که در نشست شورای امنیت سازمان ملل تحت عنوان صلح و امنیت بین‌المللی سخن می‌گفت، استدلالات ایران درباره رد ادعاهای کشورهای غربی مبنی بر استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین و ارتباط آن با قطعنامه ۲۲۳۱ در مورد توافق هسته‌ای را تشریح کرد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران گفت: تعدادی از کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل از جمله آمریکا، دیگر کشورها را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ متهم کرده در حالی‌که آنها خود به نقض فاحش همه تعهدات حقوقی تحت همان قطعنامه ادامه می‌دهند. مثال بارز این نقض تعهد، خروج غیر قانونی ایالات متحده از توافق هسته‌ای و تداوم این نقض تعهد در زمان حال به عنوان اهرمی برای چانه زنی است. اقدامی که نقض آشکار و فاحش قواعد آمره حقوق بین‌الملل، منشور ملل متحد و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت محسوب می‌شود.

دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل خاطرنشان کرد: در یک تلاش زبونانه دیگر،کشورهای غربی تلاش کرده‌اند تا از طریق انتشار اطلاعات نادرست، مطالب غیرمستند، گمانه زنی‌های نادرست و تفاسیر گمراه کننده، خودسرانه و ناقص از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، بین این قطعنامه و استفاده از پهپادها در درگیری اوکراین ارتباط ساختگی برقرار کرده تا از این طریق ادعاهای بی اساس خود را علیه جمهوری اسلامی ایران توجیه کنند.

 وی افزود: ادعای نقض پاراگراف ۴ ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱ یک اشتباه و تفسیر گمراه کننده و خودسرانه است که در تناقض با مفاد و روح و نص این بند محسوب می‌شود. این پاراگراف به طور روشن به محدودیت‌های اقلام، مواد تجهیزات، کالاها و فناوری اشاره می‌کند که می‌تواند به توسعه مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای کمک کند، که در این رابطه ایران هرگز این اقلام را تولید و عرضه نکرده و قصدی هم برای تولید یا عرضه آن ندارد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در خصوص درخواست از دبیرخانه سازمان ملل برای انجام تحقیقات در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ برای ارزیابی نوع پهپادهای استفاده شده در درگیری اوکراین، تأکید کرد: قطعنامه ۲۲۳۱ هیچ مبنای حقوقی برای انجام اینگونه تحقیقات فراهم نکرده است. علاوه بر این و مهمتر از آن، یادداشت مورخ  ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ رئیس شورای امنیت وظایف مرتبط در اجرای قطعنامه، به ویژه در ارتباط با اصول ذکر شده در پاراگراف ۲و ۷ ضمیمه B این قطعنامه ۲۲۳۱ را مشخص کرده است.دبیرخانه در خصوص این قطعنامه دارای وظایفی شامل مدیریت همه ارتباطات ورودی و خروجی مرتبط با اجرای قطعنامه، پیش نویس مکاتبات، سخنرانی‌ها و توجیه کردن تسهیل کننده مرتبط با اجرای قطعنامه، حفظ و نگهداری همه اطلاعات و مدارک مرتبط با کار شورای امنیت بوده و در خصوص قطعنامه وظیفه خدمات اداری و کمک به تسهیل کننده در سازماندهی جلسات غیر رسمی شورای امنیت برای حمایت از اجرای قطعنامه را به عهده داشته است.

امیرسعید ایروانی اضافه کرد: من یک بار دیگر می‌خواهم تأکید کنم هرگونه سوءاستفاده از وظایف ذکر شده در مورد قطعنامه ۲۲۳۱ و از جمله تحقیقات درخواستی غیرقانونی است و نقض صریح دستورکار دبیرخانه محسوب می‌شود.

وی گفت: جناب آقای رئیس، یک‌ بار دیگر می‌خواهم موضع روشن و پیوسته ایران در مورد وضعیت اوکراین را مورد تأکید قرار دهم. از ابتدای جنگ در اوکراین، ایران موضع بیطرفی فعال را اتخاذ و حفظ کرده است. کشور ما تأکید دارد که همه اعضای سازمان ملل باید به طور کامل به اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل از جمله حاکمیت، استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی احترام بگذارند.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: ایران به صورت مداوم از صلح و پایان فوری جنگ در اوکراین حمایت کرده و علیرغم موافقتنامه همکاری‌های دفاعی دوجانبه، هرگز به طرف‌های جنگ، سلاح برای استفاده در جنگ اوکراین نه قبل و نه بعد از درگیری نداده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در پایان تصریح کرد: گذشته از موضع حقوقی و سیاسی، ایران از جنبه اخلاقی معتقد است که تامین تسلیحات نظامی نمی‌تواند به پایان جنگ کمک کند و باعث افزایش جنگ شده و صدمات و تخریب‌ها را افزایش داده و باعث رنج و درد غیرنظامیان می‌شود. این دلیلی است که ایران از طرف‌ها خواسته است به تعهدات خود تحت حقوق بین‌المللی انساندوستانه و اجرای رایزنی برای حمایت از شهروندان و ساختارهای حیاتی در مقابل حملات نظامی عمل کنند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها