افزایش ۵۰ درصدی پروانه ساخت در بافت‌های فرسوده

کد خبر: 1196185

وزیر راه و شهرسازی گفت: تا امروز بیش‌از ۲۴ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن که زمین حدود یک میلیون واحد مسکونی است آماده شده و در بخش‌های مختلف، تقدیم مردم می‌شود.

افزایش ۵۰ درصدی پروانه ساخت در بافت‌های فرسوده

وزیر راه و شهرسازی گفت: تا امروز بیش‌از ۲۴ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن که زمین حدود یک میلیون واحد مسکونی است آماده شده و در بخش‌های مختلف، تقدیم مردم می‌شود.

مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی، در حاشیه نشست صبح امروز  (دو شنبه 12 دی ماه ) کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در نشست امروز گزارشی از آخرین اقدامات قانون جهش تولید مسکن شامل بخش‌های مختلف مالی تأمین زمین عملیات ساخت تقدیم اعضای محترم کمیسیون شد تا در جریان آخرین اتفاقات قرار بگیرند.

وی در ادامه اظهار کرد: تا امروز بیش‌از ۲۴ هزار هکتار زمین برای این طرح آماده شده که زمین حدود یک میلیون مسکن آماده شده‌است و در بخش‌های مختلف، تقدیم مردم می‌شود. طبق ۶ سیاستی که در دستور کار ما در حوزه مسکن است در حال پیگیری کارها هستیم.

بذرپاش ادامه داد: بخشی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و بخش دوم در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر است که تحویل زمین با الصاق تسهیلاتی، به مردم و متقاضیان ارائه خواهد شد،‌ در حدود ۳۰۰ شهر آغاز شده و شهرهای جدید نیز در حال اضافه شدن به این گردونه است.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: این  سیاست قطعی ما بوده و امیدواریم حداکثر یک‌سال آینده، ۵۰۰ هزار زمین برای ساخت مسکن به همراه تسهیلات تقدیم متقاضیان شود.

بذرپاش با اشاره به عدم همکاری برخی بانک ها در حوزه اجرای قانون جهش تولید مسکن گفت: در حوزه بانکی عقب‌ماندگی جدی داشتیم که غیر از بانک مسکن بانک‌های دیگر همراهی خوبی با این طرح نداشته‌اند. در مدت اخیر، با ۴ بانک بزرگ کشور توافقاتی حاصل شد که هرکدام سهمی از این نقش را برداشتند.

وی افزود: جهت‌گیری دیگر ما در حوزه طرح‌های مربوط به بافت فرسوده است که با مکانیزم‌های تشویقی که در حوزه شهرسازی داشته‌ایم و به شهرداری‌ها ابلاغ شد، با اینکه در بسیاری از شهرها با کاهش پروانه ساخت مواجه بودیم، اما در حوزه بافت فرسوده، بیش‌از ۵۰ درصد رشد پروانه ساخت داشته‌ایم که نشان می‌دهد این سیاست جواب داده است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما هر چه بیشتر بتوانیم در حوزه بافت فرسوده با سیاست‌های تشویقی کار انجام دهیم، هم هدف ساخت مسکن انجام خواهد شد و هم مشکلات زیربنایی و روبنایی که در بسیاری از شهرهای جدید با آن مواجه بوده‌ایم، کمتر روبرو خواهیم بود.

وی افزود: از اعضای کمیسیون عمران نیز کمک خواستیم تا مکانیسم‌های نظارتی خود را در حوزه اجرای قانون جهش تولید مسکن را بیشتر از گذشته انجام دهند تا بتوانیم طی چند ماه آینده خبرهای خوبی برای مردم داشته باشیم.

بذرپاش در خصوص وعده تحویل یک میلیون مسکن طی یک سال آینده تصریح کرد: ما همین الان تحویل زمین را آغاز کرده‌ایم و فرآیند واگذاری بسیاری از مسکن ها نیز از یک ماه آینده، اجرا خواهد شد. بخشی از مسکن ها نیز مربوط به مسکن مهر بود که از صفر  تا ۹۳ درصد پیشرفت داشته‌ایم و این هم از طریق صندوق ملی مسکن که طبق قانون در اختیار وزارت راه و شهرسازی است، با اولویت مسکن‌هایی که بالای ۶۰ درصد پیشرفت داشته‌اند در اولویت تکمیل و تحویل به متقاضیان قرار گرفته است./خانه ملت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها