جزئیات جلسه شورای عالی فضایی | تصویب برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور

کد خبر: 1196719

دومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم، به ریاست حجت الاسلام رئیسی برگزار شد.

جزئیات جلسه شورای عالی فضایی | تصویب برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور

دومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم، به ریاست حجت الاسلام رئیسی برگزار شد.

به نقل از سازمان فضایی ایران، دومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم به ریاست حجت الاسلام رئیسی رئیس جمهور و با حضور اعضای حقیقی و حقوقی این شورا، برگزار شد.

در این جلسه، دکتر حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی و دبیر شورای عالی فضایی گزارشی از روند اجرای مصوبات اولین جلسه این شورا در دولت سیزدهم، به اعضا ارائه کرد و عملکرد ارگان‌های مختلف و مرتبط با بخش فضایی کشور مورد ارزیابی اعضای جلسه قرار گرفت.

همچین در این جلسه موضوعات متعددی پیرامون بخش فضایی به خصوص برنامه ۱۰ ساله فضایی مطرح و نهایتا این برنامه راهبردی به تایید و تصویب شورای عالی فضایی رسید.

طبق این برنامه، جمهوری اسلامی ایران در ۱۰ سال آینده تبدیل به یک قطب منطقه‌ای در توسعه فناوری‌های فضایی و ارائه خدمات پرتاب‌های فضایی خواهد شد که این هدف گذاری با تکیه بر توانمندی داخلی و دانش متخصصان کشورمان باید محقق شود.

یکی از مهمترین اهداف برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور، طرح ریزی و اجرای ماموریت‌های فضایی در راستای بهره مندی شهروندان، کسب و کارها، دستگاه‌های اجرایی از فناوری‌های روز دنیا است که کمک شایان توجهی به رفع مشکلات مردم در حوزه‌های مختلف خواهد کرد.

توسعه زیرساخت‌های پرتاب و ایستگاه‌های زمینی، سرعت بخشیدن به روند طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی، پرتاب ماهواره‌های سنجشی با دقت یک متر و کمتر، حرکت در مسیر تعاملات بین‌المللی و اجرای پروژه‌های مشترک، اجرای طرح‌های اکتشافاتی با تمرکز بر توسعه زیرساخت‌ها، برنامه ریزی جهت رسیدن به پرتاب محموله‌هایی با وزن بالا و . . . از جمله دیگر سرفصل‌های برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور است.

لازم به ذکر است، اولین جلسه شورای عالی فضایی آذر ماه سال ۱۴۰۰ بعد از ۱۱ سال تعطیلی این شورا، به ریاست حجت الاسلام رئیس رئیس جمهور برگزار شده بود./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها