چرا رسما کل سپاه را تحریم نکردند؟ /پاسخ ایزدی

کد خبر: 1201183

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به اقدام اخیر پارلمان اروپایی گفت: برخی می‌گفتند برجام اروپایی و نگاه خوشبینانه‌ای نسبت به اروپا وجود داشت و در پی شکاف آمریکا و اروپا بودند، اما در عمل شاهد حجم خباثت‌های اروپا در چند ماه گذشته بودیم.

 چرا رسما کل سپاه را تحریم نکردند؟ /پاسخ ایزدی

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به اقدام اخیر پارلمان اروپایی گفت: برخی می‌گفتند برجام اروپایی و نگاه خوشبینانه‌ای نسبت به اروپا وجود داشت و در پی شکاف آمریکا و اروپا بودند، اما در عمل شاهد حجم خباثت‌های اروپا در چند ماه گذشته بودیم.

روز پنجشنبه ۲۹ دی ماه پارلمان اروپا پیش نویس قطعنامه‌ای را که خواستار قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست به اصطلاح «گروه‌های تروریستی» اتحادیه اروپا است را به تصویب رساند و مقرر شد این قطعنامه در نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا بررسی و درباره آن تصمیم گیری شود که در نهایت روز دوشنبه سوم بهمن ماه شورای اروپا به این قطعنامه رای نداد. جمهوری اسلامی ایران پیش از این نسبت به وقوع چنین خبطی از سوی اتحادیه اروپا هشدار داده بود که اقدام متقابل صورت خواهد گرفت.

در همین راستا «فؤاد ایزدی» تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در تشریح اهداف و دلایل اروپایی‌ها در تهیه این قطعنامه و تلاش برای تروریستی خواندن سپاه پاسداران یکی از اهداف را در راستای تبلیغات ضد ایرانی خواند و گفت: دشمنان ایران در ماه‌های گذشته از هر فرصتی برای حمله به ایران استفاده کردند و این اقدام پارلمان اروپا نیز در راستای فاز حمله و تبلیغات ضد ایرانی بود.

وی دلیل دیگر این موضوع را به داستان برجام مرتبط دانست و افزود: گرچه برجام حال و روز خوبی ندارد، ولی دشمنان ایران با استفاده از شرایط موجود می‌خواهند وضعیت را به نوعی طراحی کنند که اگر روزی برجام مورد توافق قرار گرفت و قرار بود فلان امتیاز محدود به ایران داده شود تاثیرگذاری آن امتیاز محدود کمتر باشد یا اینکه تاثیر نداشته نباشد. به فرض اینکه برجام مورد توافق قرار بگیرد و شرکتی در ایران بخواهد با شرکتی اروپایی کار کند، آن شرکت ایرانی مرتبط با سپاه شود و بعد تعاملات اقتصادی حاصل نشود. در حقیقت می‌خواستند یک ضربه تبلیغاتی و یک ضربه اقتصادی بزنند.

وی در عین حال یادآور شد: با اینکه کل سپاه را تحریم نکردند، ولی تعدادی از نهادهای مرتبط با سپاه و قرارگاه‌ها و فرمانده‌های سپاه و  ... را تحریم کردند که در هر دو حوزه به اهدافی که می‌خواستند تا حدی رسیدند. هم در حوزه تبلیغات و هم در حوزه تحریمی.

ایزدی با طرح این سؤال که چرا رسما کل سپاه را تحریم نکردند؟ پاسخ داد: می‌دانستند واکنش ایران قوی‌تر خواهد بود و این اقدامشان تبعات جدی‌تری به همراه خواهد داشت.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اروپایی‌ها با روسیه درگیر هستند و خودشان را از منابع نفت و گاز روسیه محروم کردند، اظهار داشت: اگر می‌خواستند کل سپاه را هم تحریم کنند خودشان را از منابع نفت و گاز غرب آسیا محروم می‌کردند و این در شرایط فعلی به نفعشان نبود. خود اروپایی‌ها می‌گویند ایران پهپادهای خیلی پیشرفته‌ای دارد که صحنه جنگ اوکراین را عوض کرده است. این اتهام اروپاست و اگر درست باشد برای چه سربازهای اروپایی در غرب آسیا هدف این پهپادها قرار بگیرند؟ چون ایران کل نیروها را تروریستی اعلام می‌کرد.

وی در ادامه با ذکر این نکته که با این اقدام برجام ارزش خودش را از دست داد، توضیح داد: زمانی که بخشی از سپاه تحریم می‌شود، فعالیت‌های عادی اقتصادی ایران و اروپا ذیل برجام انجام نمی‌شود و بر همین مبنا ارزش برجام کاهش می یابد.

ایزدی همچنین به خصومت اروپایی‌ها نیز اشاره کرد و افزود: برخی‌ها می‌گفتند برجام اروپایی و متاسفانه نگاه خوشبینانه‌ای نسبت به اروپا وجود داشت و به دنبال شکاف بین آمریکا و اروپا بودند، ولی در عمل حجم خباثت اروپایی‌ها را در سه چهار ماه گذشته مشاهده کردید از اسلام ستیزی گسترده و قرآن سوزی و ... در حقیقت دشمنی اروپا به خاطر آمریکا نیست، بلکه خودشان مرض دارند و این هم برای جریان غربگرا در کشور درسی است که غرب واقعی را ببیند و بشناسد.

وی افزود: خصومت اروپایی‌ها ریشه‌ای است و مشکل‌شان اسلام است و قطعا پروزه‌هایی دیگر در راه است./فارس

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها