وحیدی: در اغتشاشات اخیر جای خالی احزاب احساس شد

کد خبر: 1201500

وزیر کشور گفت: اغتشاشات اخیر جای خالی احزاب احساس شد. احزاب باید در این فضا موضع می‌گرفتند‌ و صراحتا اقدامات تحریک‌آمیز و مداخله‌جویانه را محکوم می‌کردند. اگر احزاب چنین رویکردی از خود نداشته باشند بدون شک جایگاه آنها تضعیف خواهد شد.

 وحیدی: در اغتشاشات اخیر جای خالی احزاب احساس شد

وزیر کشور گفت: اغتشاشات اخیر جای خالی احزاب احساس شد. احزاب باید در این فضا موضع می‌گرفتند‌ و صراحتا اقدامات تحریک‌آمیز و مداخله‌جویانه را محکوم می‌کردند. اگر احزاب چنین رویکردی از خود نداشته باشند بدون شک جایگاه آنها تضعیف خواهد شد.

احمد وحیدی وزیر کشور در همایش آسیب‌شناسی دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته که عصر امروز در سالن همایش وزارت کشور برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: سخن را می‌توان از این سوال شروع کرد که ما با داشتن نزدیک به 134 حزب و تشکیلات سیاسی چه انتظاری از این ظرفیت برای پیشرفت کشور داریم.

وی افزود: احزاب بی‌تردید یک سرمایه‌گذاری ارزشمند هستند که حول شعارهایی گرد هم می‌آیند و در راستای پیشرفت کشور نقش‌آفرینی می‌کنند. به هر حال قرار است کشور رشد و پیشرفت کند و احزاب نیز در این میان عاملی برای تمرکز افکار مختلف باشند تا در نهایت مسیر رشد و پیشرفت دنبال شود.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: از ابتدای انقلاب در ارتباط با فعالیت احزاب چند بحث مطرح بوده است، بویژه پس از جنگ تحمیلی از جمله اینکه آیا حاکمیت تمایل به فعالیت احزاب دارد یا اینکه احزاب اساسا چه کارکردی می‌توانند برای حل مشکلات کشور داشته باشند.

وحیدی گفت: زمانی که از فعالیت احزاب سخن به میان می‌آید بلافاصله چند مسئله و محور مطرح می شود از جمله منافع ملی، وحدت ملی، امنیت ملی و مصلحت ملی که واژگانی به شمار می‌روند که همه احزاب و کسانی که در کشور فعالیت می‌کنند این 4 عنوان را مدنظر دارند و هیچ فعالیتی نباید باشد الا اینکه در مسیر تقویت امنیت ملی و استحکام وحدت ملی و مصلحت ملی باشد.

وی افزود: این محورها شاخص‌هایی دارند که بخشی از آن در قانون اساسی ذکر شده و برخی دیگر در قالب سیاست‌های بالادستی به مرور خود را نشان داده است. اگر توجه به این 4 عامل داشته باشیم احزاب  و تشکل‌ها هیچ محدودیت‌هایی برای فعالیت ندارند. البته این 4 محور در اساسنامه احزاب فعال در کشور نیز طبعا وجود دارد.  

وزیر کشور با بیان اینکه یکی از ضعف‌هایی که مانع نقش‌آفرینی احزاب در کشور می شود بی‌توجهی به همین عناوین است که مورد اشاره قرار گرفت، عنوان کرد: گاهی اوقات ممکن است یک حزب در خلاف جهت این محورها حرکت کنند و گاهی مواقع نیز پیش می‌آید که برخلاف پایبندی یک حزب به آن 4 محور اما تصویری مغایر با آن 4 محور از خود نشان می‌دهند. بنابراین تصویری که از احزاب در کشور وجود دارد باید به درستی تبیین و به نمایش در آید. گاهی بروز تصویری غیر از تصویر واقعی و خط مشی واقعی حزب منجر به این می‌شود که آن تشکل سیاسی نتواند آن‌طور که باید و شاید در جامعه اثرگذار باشند.

وحیدی با تاکید بر اینکه اگر یک حزب در یک روزنامه خلاصه شود نمی‌تواند کارکرد اساسی خود را داشته باشد، گفت: کارکردهای اساسی احزاب  این است که بتوانند در کلان جامعه یک مبلّغ عقلانیت باشند.  همچنین وظیفه دیگر احزاب این است که در راستای ایجاد تعادل در جامعه حرکت کنند. مسئله مهم دیگر این است که حزب پیشنهاد و ایده خود برای اداره کشور را به شکل سامان‌یافته ارائه کند. مسئله بعدی توانایی کادرسازی برای اداره کشور است و مورد پنجم اینکه شرایط وفاق را با محوریت تشکل‌سازی از پایین به بالا شناخته و در این جهت حرکت کند.

وی تصریح کرد: ممکن است قدرت سیاسی از بالا انتخاب شود ولی حزب باید از دل مردم ایجاد شود بنابراین مردم باید بیش از همه احزاب را از خود بدانند‌ و در همین راستا حزب باید فراگیری داشته باشند و یک عدد قابل توجهی از مردم حرف‌ها و ایده‌های یک حزب را قبول داشته باشند تا آن حزب این ایده‌ها را با اطمینان بیشتری در جامعه بیان کند.

وزیر کشور گفت:اگر یک حزب مقبولیت اجتماعی نداشته باشد مواجه با نوعی از دموکراسی نخبگانی در جامعه خواهیم بود که با مردم سالاری که به معنی واقعی کلمه باید در جامعه ایجاد شود، فاصله دارد.  

وحیدی با بیان اینکه احزاب باید در مقاطع خاص نیازمندی‌ها خاص را درک کند و بتوانند آن نیازها را در میان اقشار مختلف به گفتگو بگذارند‌، خاطرنشان کرد: یکی از کارکردهای احزاب این است که بتوانند فضای گفتگو در جامعه را بسط دهند. متاسفانه تاکنون رفتار حزبی به‌گونه‌ای بوده که بیشتر به دنبال به حاشیه راندن رقبا بوده است.

وی عنوان کرد: اگر این جریان ساماندهی شود هیچ‌کس نیست که به دنبال تحزب در کشور نباشد. اگر گاهی کسی جز این بگوید طبعا نگاه او به تشکیلاتی است که این موارد را رعایت نمی‌کنند. در چنین فضایی کاملا می‌توان امیدوار بود که همه اندیشه‌ها به شکل سامان‌یافته چه در داخل قدرت و چه در خارج قدرت، چه به صورت تاییدی و چه نقادی به  فعالیت خود بپردازند.

وزیر کشور در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه غربی‌ها معتقدند که حزب ذاتا برای بدست آوردن قدرت به‌وجود می‌آید، گفت: این در حالی است که ما معتقدیم کشور به حزب نیاز دارد تا به واسطه فعالیت احزاب علاوه بر رقابت بر سر قدرت سیاسی رقابت بر توسعه و پیشرفت فرهنگی، اقتصادی و دیگر حوزه‌ها  نیز محقق شود.

وی خاطرنشان کرد: در قضیه قرارداد چین که در دولت قبل بسته شد و اتفاقا به نظر ما اتفاق خوبی بود، عده‌ای در فضای رسانه‌ای تلاش کردند بگویند ما کشور را تسلیم چین کردیم؛ یکی می‌گفت نفت را به چین دادیم و دیگری می‌گفت جزیره کیش را به چین واگذار کرده‌ایم.

وحیدی یادآور شد: اگر احزاب در چنین فضایی روشنگری نکنند نتیجه این می‌شود که کارکرد خود را که شفاف‌سازی و تبیین منافع کشور برای مردم از دست می‌دهند.

وی افزود: همچنین در همین اغتشاشات اخیر جای خالی احزاب احساس شد. احزاب باید در این فضا موضع می‌گرفتند‌ و صراحتا اقدامات تحریک‌آمیز و مداخله‌جویانه آمریکا، اسرائیل انگلیس را محکوم می‌کردند. اگر احزاب چنین رویکردی از خود نداشته باشند بدون شک جایگاه آنها تضعیف خواهد شد. البته اینطور نیست که بگوییم احزاب درباره مشکلات کشور و چالش‌های موجود سخن نگوید و انتقاد نکند ولی اعلام موضع در برابر دشمنی دشمنان یکی از وظایف قطعی احزاب است.

وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: ما در وزارت کشور حامی گفتگو و نقش‌آفرینی احزاب هستیم و کارکرد احزاب را مهم قلمداد می‌کنیم همانطور که در قانون اساسی به این مسئله تاکید شده است. امیدواریم بتوانیم دوره نوینی از فعالیت احزاب را در جهت تقویت گفتمان پیشرفت کشور و تحکیم مبانی اسلام عزیز و آرمان‌های امام خمینی(ره) با حفظ چارچوب‌های نظری و ایده‌های مدنظر احزاب را آغاز کنیم./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها