تشکیل اتحادیه ضد تحریم

کد خبر: 1210483

رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور بلاروس، شکل‌گیری مجموعه مشترک میان کشور‌های مورد تحریم امریکا را پیشنهاد کردند

تشکیل اتحادیه ضد تحریم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی عصر دیروز در دیدار آقای الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس و هیأت همراه، ظرفیت همکاری‌‌های دو کشور را بسیار فراتر از سطح کنونی دانستند و تأکید کردند: باید با استفاده از روحیه و اراد‌ه‌ای که در دو طرف برای عملی کردن توافق‌‌ها وجود دارد، سطح روابط افزایش چشمگیری یابد.

ایشان با اشاره به مشترکات فراوان ایران و بلاروس، یکی از این اشتراکات را تحریم‌‌های قلدرمآبانه امریکا و برخی کشور‌های غربی برشمردند و افزودند: کشورهایی که مورد تحریم امریکا قرار گرفته‌اند باید با همکاری یکدیگر و با تشکیل یک مجموعه مشترک، حربه تحریم را از بین ببرند و ما معتقدیم این کار شدنی است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تحریم‌‌های امریکا برضد ایران، از ابتدای پیروزی انقلاب و وضع شدیدترین تحریم‌‌ها در دوازده سال گذشته خاطرنشان کردند: تحریم‌‌های شدید، ایران را متوجه توانایی‌‌ها و نیرو‌های درونی خود کرد و در همین مدت تحریم‌ها، زمینه پیشرفت‌‌های بسیاری برای ایران مهیا شد و کشور ما توانست در زمینه‌‌های مختلف از جمله «علم و فناوری»، «پزشکی و بیولوژیک»، «هوا-فضا»، «هسته‌ای» و «نانو» به پیشرفت‌‌های شگفت‌آوری دست یابد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اگر کشورهایی که مورد تحریم امریکا قرار گرفته‌اند از ظرفیت یکدیگر استفاده کامل کنند منافع آن برای همه طرف‌ها، بسیار خواهد بود.

ایشان با یادآوری زمینه‌‌های همکاری ایران و بلاروس از جمله در «علم و فناوری»، «تجارت» و «فعالیت‌‌های سیاسی در مجامع بین‌المللی»، به موضوع خط عبور شمال به جنوب اشاره کردند و گفتند: راه‌اندازی خط عبور شمال به جنوب به نفع دو کشور و همچنین روسیه و منطقه است و باید هر دو طرف برای راه‌اندازی آن تلاش کنند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: توافق‌‌ها و حرف‌‌ها نباید در جلسات به پایان برسد، بلکه باید با پیگیری ویژه و زمانبندی مشخص، به مرحله اجرا برسد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین دنیای امروز را نیازمند معنویت دانستند و گفتند: معنویت می‌تواند عامل حرکت‌دهنده برای ملت‌ها باشد.

در این دیدار که حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس با ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر انقلاب گفت: من به ایران آمده‌ام تا اطمینان خاطر بدهم که برای گشودن صفحه جدیدی در روابط دو کشور مصمم هستم و با همکاری و اراده رئیس‌جمهور ایران همه توافق‌‌ها را با پیگیری ویژه و زمانبندی مشخص، اجرایی خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور بلاروس تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در دوران تحریم‌‌ها به تجربیات و پیشرفت‌‌های شگفت‌آوری دست پیدا کرده است و ما معتقدیم که اگر از شرایط تحریم بدرستی استفاده شود، می‌تواند یک فرصت برای پیشرفت باشد، هدف من از سفر به ایران آشنایی نزدیک با دستاورد‌های ایران است.

آقای لوکاشنکو در پایان سخنان خود این نکته را هم گفت که شرایط سخت کنونی بین‌المللی، دوستان واقعی و غیر واقعی را برای ما مشخص کرد و ما مصمم به همکاری ویژه با همراهان واقعی هستیم.

روزنامه ایران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها