بهادری جهرمی :رشد اقتصادی ۵.۳ درصدی در پاییز رقم خورد / سود سهام عدالت دو برابر پرداخت شد

کد خبر: 1210559

سخنگوی دولت گفت: مطابق آخرین آمار در حوزه اقتصادی رشد اقتصادی ۵.۳ درصدی در فصل پاییز رقم خورد.

بهادری جهرمی :رشد اقتصادی ۵.۳ درصدی در پاییز رقم خورد / سود سهام عدالت دو برابر پرداخت شد

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت امروز (سه شنبه) در آخرین نشست خبری سال ۱۴۰۱ با اهالی رسانه ضمن گرامیداشت روز شهدا، اظهار داشت: در آستانه سالروز بمباران شیمیایی مردم حلبچه توسط ارتش رژیم بعثی صدام هستیم که یادآور روزهای تلخی است که رژیم‌های دیکتاتوری منطقه با حمایت‌ها و منابع مالی در اختیار خود، هشت سال زندگی مردم را درگیر کرد. هر دیکتاتوری بخواهد با مردم ایران مواجه شود نتیجه مشابه همان نتیجه هشت سال دفاع مقدس خواهد بود.

وی با اشاره به مهم‌ترین دستاوردهای سال ۱۴۰۱ در حوزه اقتصادی، عنوان کرد: در حوزه اقتصادی مطابق آخرین آمار رشد اقتصادی ۵.۳ درصدی در فصل پاییز رقم خورد بنابراین رشد اقتصادی می‌تواند جبران کننده فشارهای اقتصادی ایجاد شده در طول یک دهه گذشته باشد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: فروش اموال تملیکی که در انبارهای باقی مانده بود و متعلق به عموم مردم بود رشد ۵۰۰ درصدی را تجربه کرد. طرح دولت الکترونیک در سال جاری اجرا شد و حدود ۱۱ میلیون کاربر از خدمات این پنجره بهره برداری کرده و بیش از ۲ هزار کارخانه راکد و غیر راکد در سال جاری فعال شدند.

بهادری جهرمی با اشاره به طرح رتبه بندی معلمان، گفت: معلمان یازده سال منتظر اجرای آن بودند که اجرایی شد.

وی با بیان اینکه سود سهام عدالت دو برابر پرداخت شد، افزود: خرید گندم ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد. در حوزه صنعت و نفت نیز رشدهای بسیار خوبی اتفاق افتاد. د

وی با بیان اینکه در حوزه آب و برق هم شاهد رشد قابل توجهی بودیم، اضافه کرد: البته تنش‌های آبی موجود در کشور نیازمند همراهی مردم و سرعت بخشی به طرح‌ها است. دولت با پیشگاه شدن در کنترل مصرف برق تلاش کرد دچار قطعی برق نشویم. در حوزه آب، بهره برداری از آب شیرین کن‌ها، افتتاح تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه و اقدامات برای کاهش فاضلاب استان خوزستان از اقدامات دولت بود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: بیش از ۲۰ هزار تخت بیمارستان به تخت‌های بیمارستانی در کشور اضافه شد. به روش ژن درمانی به درمان سرطان خون دست پیدا کردیم. نسخه نویسی الکترونیکی و اجرای طرح دارو یار دستاورد امسال بود. همه کسانی که جز سه دهک پایین‌تر کشور بودند تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفتند و قانون تعرفه گذاری پرستاری پس از ۱۴ سال اجرایی شد و برای اولین بار داروی بیماران sma به صورت رایگان وارد شد و بیمه ناباروری پرداخت گردید.‌

بهادری جهرمی با اشاره به تولید خودرو در کشور، بیان کرد: در این حوزه به آمارهای پیش از سال ۹۷ یعنی به تولید خودرو در مرز ۱ میلیون هزار رسیده ایم که این مرز را رد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه بعد از پنج سال پرتاب ماهواره خیام را شاهد بودیم، خاطرنشان کرد: در حوزه فناوری اطلاعات ۴۰۰ روستا به شبکه ملی ارتباطات پیوستند.

وی اضافه کرد: خطوط گازرسانی به ویژه در مناطق محروم توسعه جدی پیدا کرد. در حوزه سیاست خارجی روابط سیاسی با سایر همسایگان افزایش یافت و با عربستان پس از ۷ سال شاهد احیای برقراری ارتباط بودیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: توزیع رانتی یارانه‌های دولتی حذف شد و در سال جاری عملاً از تولید کنندگان حمایت کردیم. تکمیل سامانه جامع تجارت با سرعت بیشتری اجرا شد. فرایند پرداخت مستقیم دولت به ذی نفع نهایی در سال جاری نهایی شد و صورت‌های مالی بانک‌ها برای نخستین بار منتشر شد. اینها گوشه‌هایی از اقدامات دولتمردان با کمک و همراهی مردم بوده است.

بهادری جهرمی ضمن تبریک سال جدید، ابراز امیدواری کرد تا در پایان سال شاهد رشد گردشگری باشیم، گفت: برای سفرهای نوروزی با ستاد سفر همراهی و هماهنگی صورت گیرد تا شهرهای شلوغ تر شناسایی شوند.

وی در رابطه با احیای روابط ایران و عربستان پس از ۷ سال بیان کرد: این رویداد نشان داد حل مسئله جهانی صرفاً از مسیر غرب نمی‌گذرد و با تغییر این نگاه می‌توان به دستاوردهای مختلف دست یافت. توسعه روابط همسایگی از اولویت‌های دولت بود. کشورهای منطقه نیز از احیای روابط استقبال کردند. توجه ویژه به دیپلماسی همسایگی کمک می‌کنند مدیریت منطقه و هماهنگی‌های منطقه‌ای میان کشورهای منطقه صورت بگیرد و آسیایی‌ها بیش از گذشته اختیار آسیا را به دست خواهند گرفت.

سخنگوی دولت در رابطه با تاکید مقام معظم رهبری برای برخورد با مسببین مسمومیت دانش آموزان و آخرین وضعیت این موضوع گفت: شاهد بودیم کسانی که شعاری زندگی و زن و آزادی را سر می‌دادند سعی در ایجاد التهاب داشتند و الحمدلله به نتیجه نرسید و شاهد ثبات نسبی در مدارس هستیم. کمیته ارزیابی متعدد اطلاعیه‌های لازم را اطلاع رسانی می‌کنند. این اقدامات هم ماهیت مدعیان حمایت از بانوان هستند را نشان داد که بیانیه تعطیلی اجباری مدارس را دادند. بانوان ما در طول ۴۴ سال گذشته رشد داشتند و از این پس نیز این مسیر را ادامه خواهند داد.

بهادر جهرمی در خصوص اقدام اروپایی‌ها و جلوگیری از فعالیت سامانه اینستکس گفت: اینستکس یک سامانه کاغذی بود و امروز اروپایی‌ها باید پاسخگوی این مجموعه که آن را طراحی کرده بودند باشد. ابن روش به دورانی بازگشت داشت که هنوز پول اختراع نشده بود. باید پاسخگو باشند و جهانیان در آینده متوجه خواهند شد نتیجه برخی از پیشنهادات و اقدامات چه خواهد بود.

سخنگوی دولت در رابطه با افزایش حقوق ۲۰ درصدی کارمندان در بودجه ۱۴۰۲ گفت: پیشنهاد دولت افزایش پلکانی حقوق به نفع کسانی است که پایین‌ترین حقوق را دریافت می‌کنند. بودجه هنوز نهایی نشده و به نظر می‌رسد همچنان بتوان در روش سنتی که فاصله حداکثر و حداقل ایجاد کرده تغییر ایجاد کرد. حقوق برای سال آینده پیش بینی می‌شود. مجلس هم لازم است بودجه را غیر تورمی ببندد و هزینه‌های مازاد غیر ضرور به آن اضافه نکند. باید دید پس از اظهار نظر شورای نگهبان مجلس چه تصمیمات اصلاحی را اتخاذ می‌کند.

وی در خصوص حضور شمخانی در پکن، و احتمال مسئولیت پرونده اجرای قرارداد چین توسط وی بیان کرد: موضوع توافق ایران و چین و توافق اخیر دو موضوع جدید هستند. موضوع اخیر محصول پنج دور مذاکره بود که مذاکره اخیر به دلایل امنیتی آقای شمخانی متولی شدند. این جلسه صرفاً برای مرحله نهایی بود و قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین مقوله دیگری است.

بهادری جهرمی در رابطه با ادعای مجلس مبنی بر فاصله بودجه پیشنهادی دولت با واقعیت خاطرنشان کرد: تدوین و ارائه بودجه سالیانه منطق و کارشناسی خود را دارد. منابع واقعی پیش‌بینی شده و هزینه‌ها ضروری است. سال گذشته هم همین نگاه متأسفانه وجود داشت و با افزایش منابع مواجه شدیم و طبیعتاً اگر منابع غیرواقعی باشد باید شاهد کاهش باشیم. ما باید دقت کنیم اگر مصوبه‌ای در بودجه به تصویب برسد مردم مشترک گلایه خواهند داشت. بودجه دولت ضد تورمی بوده است و امیدواریم مجلس از آوردن هر گونه حکم تورم زا جلوگیری کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه «رهبر معظم انقلاب اسلامی طی یک سال اخیر دو تذکر درباره وضعیت خودرو دادند؛ دولت در این مدت چه اقدامی برای بهبود وضعیت خودرو هم به لحاظ کیفی و هم به لحاظ ساماندهی بازار انجام داده است؟» تصریح کرد: تولید خودرو در طول چند سال گذشته روند کاهشی داشت و به نصف ظرفیت قبل کاهش پیدا کرده بود و ما شاهد پارک شدن تعداد زیادی خودرو در پارکینگ‌ها بودیم که به دلیل تولید ناقض بود. در حوزه عرضه در صنعت خودرو سازی افزایش قابل قبولی در سال ۱۴۰۱ صورت گرفت.

وی افزود: همزمان واردات خودرو نیز بعد از ۴ سال مجوز گرفت و این کمک می‌کند در عرصه خودرو موفق تر باشیم و جبران سالهای گذشته صورت گیرد. اما همزمان با کاهش خودرو، خودرو به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده و در آن حوزه پیشنهاد دولت به منظور جلوگیری از دلالی مالیات ناظر به این حوزه است که در مجلس معطل مانده و از عزیزان مجلس درخواست داریم کمک حال باشند. هم در حوزه خودرو و هم مسکن باید از اقدامات سوداگری جلوگیری شود و این اقدامات به صورت همزمان می‌تواند منجر به ثبات در بازار شود.

بهادری جهرمی در رابطه با اینکه در برنامه هفتم توسعه دولت چه اندازه از نظر اساتید و کارشناسان استفاده شده است، گفت: دو پژوهشگاه موجود در سازمان برنامه و بودجه با جلساتی که داشتند نظرات غالب نخبگان و کارشناسان را اخذ کردند و وزارت علوم نیز نظرات جامعه دانشگاهی را دریافت و تقدیم سازمان برنامه و بودجه کرده بود. علاوه بر این برخی جلسات به صورت تخصصی مدیران و مدیران دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی و سایر دانشگاه‌ها به صورت نخبگانی تشکیل جلسه دادند.

وی در رابطه با اینکه کالابرگ الکترونیک به چه صورت و بi چه افرادی داده می‌شود؟ تاکید کرد: سامانه هدفمندی یارانه‌ها برقرار است و امکان ثبت اعتراض وجود دارد که به صورت ماهانه و مستمر اعمال می‌شود. کالابرگ به افرادی که یارانه می‌گیرند اختصاص پیدا می‌کنند و در حال حاضر به صورت اختیاری است. برای سال آینده باید دید مجلس چه تصمیمی در این زمینه می‌گیرد.

سخنگوی دولت در پایان نیز در رابطه با شایعه افزایش قیمت بنزین در سال آتی گفت: از رسانه‌های رسمی انتظار می‌رود به شایعات توجه نکنند و آن را جدی نگیرند./ مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد