بازتاب توافقات جدید تهران و ریاض در رسانه‌های عربی

کد خبر: 1213582

دیدار وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی در پکن پایتخت چین با حضور و حمایت دولت چین و توافقات اعلام شده فی ما بین برای ازسرگیری روابط دو کشور، بازتاب گسترده ای در رسانه های عربی داشته است.

بازتاب توافقات جدید تهران و ریاض در رسانه‌های عربی

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، این دیدار و گفت و گوی دوجانبه با همتای عربستانی خود در پکن را در فضایی بسیار مثبت و سازنده توصیف کرد و با ابراز خرسندی از بازگشت روابط دو کشور همسایه، دوست و برادر به حالت طبیعی، تأکید کرد جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با عربستان در تمامی زمینه‌های مورد علاقه آمادگی دارد.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اهمیت و ضرورت توسعه روابط در زمینه‌های اقتصادی و تجاری و نیز سرمایه گذاری، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را اعلام کرد.

وزیرخارجه عربستان نیز در این دیدار گفت که روابط ریاض- تهران فضای مثبت جدیدی در کل منطقه ایجاد کرد و عربستان سعودی آمادگی دارد تا با کمک و همکاری ایران فضای مثبت یادشده در مناسبات منطقه ای را تقویت کند.

بن فرحان از برگزاری این نشست و فعال شدن روابط رسمی دو کشور در ماه مبارک رمضان ابراز خرسندی کرد و آن را زمینه ساز خیر و برکت برای دو کشور و کشورهای منطقه توصیف کرد.

وی گفت: روابط جدید میان دو کشور، فضای مثبت جدیدی را در کل منطقه ایجاد کرد و عربستان سعودی آمادگی دارد تا با کمک و همکاری ایران فضای مثبت یادشده در مناسبات منطقه ای را تقویت کند.

تحولات جدید و سریع در روابط دو کشور بزرگ منطقه خاورمیانه بویژه د یدار امروز وزیران خارجه ایران و عربستان، بازتاب گسترده ای در رسانه های عربی داشت.

شبکه المیادین در چند خبر و گزارش از این رویداد نوشت: وزیر خارجه ایران با همتای سعودی خود دیداری در پایتخت پکن انجام داد تا با او موضوع ازسرگیری روابط فی ما بین را بررسی کند.

المیادین همچنین به نقل از رویترز نوشت که تهران و ریاض در پایان این دیدار بیانیه ای را امضا کردند که مفاد آن توافق دو طرف بر سر بازگشایی سفارتخانه ها و کنسولگری های دو کشور، تقویت همکاری برای تامین امنیت و ثبات در منطقه، اجرایی کردن توافقنامه امنیتی امضا شده میان دو کشور در سال ۲۰۰۱ و همچنین ازسرگیری سفرهای هوایی و تسهیل صدور ویزا و آغاز دیدارهای متقابل مسوولان و نمایندگان بخش خصوصی است.

شبکه اسپوتنیک عربی نیز با انتشار چند خبر فوری از آغاز و ادامه دیدار وزیران خارجه ایران و عربستان به منظور بررسی روشهای ازسرگیری روابط دو کشور، در خبری ویدئویی نوشت: وزیر خارجه چین، دستان همتان ایرانی و سعودی را به هم رساند.

این خبرگزاری در خبر دیگری از امضای یک بیانیه مشترک مبنی بر بازگشایی نمایندگی های دیپلماتیک دو کشور توسط وزیران خارجه ایران و عربستان خبر داد.

شبکه الجزیره قطر نیز در خبری فوری از دیدار امیرعبداللهیان و بن فرحان خبر داد و به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نوشت که با این دیدار می توان گفت که روابط رسمی میان دو کشور آغاز شده است.

الجزیره در خبر دیگری آنچه رسانه ها به عنوان متن بیانیه مشترک دو کشور منتشر کرده اند را به طور کامل بازتاب داده است.

پایگاه خبری "العربی" نیز از آغاز رسمی روابط سیاسی میان ایران و عربستان و تاکید دو طرف بر اهمیت ثبات در منطقه خبر داد.

به نوشته العربی دو طرف توافق کردند که کمیسیون های مشترک دولتی، امور خارجه و بخش خصوصی را برای زمینه سازی جهت انجام همکاری های تجاری و سرمایه گذاری را فعال کنند و گام های لازم را در این خصوص بردارند.

خبرگزاری "سما الاخباریه" نیز در خبری فوری، بخش هایی از متن موسوم به بیانیه مشترک تهران و ریاض در پکن را بازتاب داده که در آن دو طرف روی تقویت همکاری برای تحقق امنیت و ثبات در منطقه توافق کرده اند. آغاز سفرهای هوایی و همچنین زمینه چینی بازگشایی سفارتخانه های دو کشور از دیگر محورهای توافق شده مورد اشاره این خبرگزاری است.

این گزارش حاکی است، با گذشت چند ساعت از اعلام این توافق، بازتاب آن در رسانه های عربی همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی نیمه اسفند ۱۴۰۱ با هدف پیگیری توافقات سفر بهمن ماه آیت‌الله رئیسی به پکن، مذاکرات فشرده‌ای را به‌منظور حل‌ و فصل نهایی موضوعات دوجانبه با همتای سعودی خود در چین آغاز کرد. در پایان این مذاکرات، بیانیه سه‌جانبه‌ای برای «حل و فصل اختلافات»، «پای‌بندی به اصول و اهداف منشور سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی و اصول و رویه‌های بین‌المللی» به امضای «شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین رسید.

در این بیانیه که نوزدهم اسفند امضا شد، آمده بود که جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی و قرار شد وزرای امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات کنند.

به همین منظور حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه شب گذشته (چهارشنبه ۱۶ فرودین) در صدر هیاتی وارد پکن شد و امروز پس از دیدار با فیصل بن فرحان همتای عربستانی خود بیانیه‌ای مشترک به امضا رساندند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها