امیر واحدی: برنامه ساخت پهپادهای رادار گریز را داریم

کد خبر: 1224901

فرمانده نیروی هوایی ارتش درباره خرید جنگنده سوخو ۳۵ اظهار داشت: در مورد هواپیمای سوخو که مطرح شده ما به آن نیاز داریم اما نمی دانیم کی وارد اسکادران ما می شود.

امیر واحدی: برنامه ساخت پهپادهای رادار گریز را داریم

فرمانده نیروی هوایی ارتش درباره خرید جنگنده سوخو ۳۵ اظهار داشت: در مورد هواپیمای سوخو که مطرح شده ما به آن نیاز داریم اما نمی دانیم کی وارد اسکادران ما می شود.

امیر حمید واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش در برنامه صف اول طی سخنانی اظهار داشت: وقتی آمریکایی‌ها به عراق حمله کردند عراقی‌ها پایگاهایی مانند عقاب 44 نداشتند و دیدیم چه برای بر سر هواپیماهای آنها آمد. بر همین اساس و بر اساس اصول پدافند غیرعامل ما بر آن شدیم تا از جنگنده های خودمان در برابر حملات احتمالی محافظت کنیم و بر همین اساس چنین پایگاه هایی را طراحی کرده و ساختیم تا از پرنده‌های استراتژیک نهاجا حفاظت کنیم.

وی افزود: این پایگاه در جایی ساخته شده که هیچکس از جمله بمب های سنگر شکن به آن نمیتواند برسد و با اطمینان و در امنیت کامل می‌توانیم به اجرای ماموریت بپردازیم.

امیر واحدی ادامه داد: عقاب 44 تمام امکانات یک پایگاه هوایی را در عمق زمین دارد. البته این یکی از ده ها پایگاه زیر زمینی ما است و در آینده از سایر پایگاه‌ها رونمایی میکنیم.

فرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: پروژه شهید دوران برای ارتقا هواپیمای اف 4 طراحی شده و در این بروزرسانی رادار و سیستم های تسلیحاتی هواپیما بروز شد و امروز ما از بمب های دورایستا نقطه زن استفاده می کنیم. برد موشک‌های هوا به هوا و هوا به زمین این جنگنده نیز ارتقا پیدا کرده است. بیش از 80 درصد تجهیزات این هواپیما بروز شده است.

وی گفت: ما در هواپیمای اف 14 قطعاتی را که آمریکایی ها فکرش را هم نمی کردند بسازیم ساختیم و برخی تجهیزات آن را بروز کردیم و امروز اف 14 ها سرحال تر از گذشته آماده اجرای ماموریت هستند.

امیر واحدی تصریح کرد: در زمینه هواپیماهای شکاری، خدماتی به سایر کشورها ارائه نمی دهیم اما آماده همکاری با کشورهای دوست هستیم ولی در سایر هواپیماها کارهایی در حال انجام است.

فرمانده نهاجا عنوان کرد: دانشکده پهپاد در دانشگاه شهید ستاری راه اندازی شده است و چند سال است در حال تربیت خلبان در این حوزه هستیم و به کشورهای دوست هم اعلام کردیم آماده همکاری با آنها در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: برنامه ساخت پهپادهای رادار گریز در دست اقدام داریم تا از دید دشمن مصون بمانند. رادار بومی هواپایه چند وقت پیش بخوبی تست شد و از آن جواب مثبت گرفتیم. در آینده نزدیک تمام جنگنده ها را به این رادار مجهز می کنیم. در زمینه رادیوهای ارتباطی هم دوستان وزارت دفاع رادیو عرش را ساختند و این رادار کاملا بومی روی هواپیماهای ما نصب است.

امیر واحدی اظهار داشت: الان در همکاری وزارت دفاع و نهاجا هواپیمای شکاری کوثر در حال طی کردن تستهای نهایی خود است و در آینده نزدیک یک اسکادران از آن تحول میشود و همچنین هواپیمای آموزشی یاسین هم توسط وزارت دفاع طراحی شده است که انشا الله نمونه جدید آن امسال پرواز می کند و در آینده نزدیک تحویل نهاجا می شود.

فرمانده نهاجا با اشاره به توان  اورهال انواع هواپیما گفت: امروز توان اورهال تمام هواپیماهای موجود را داریم و سال گذشته 30 فروند هواپیما را اورهال کردیم و امسال این عدد را افزایش می دهیم.

وی درباره هواپیمای سیمرغ گفت: ما در باره تغییر کاربری سیمرغ درخواستی نداشتیم اما کارهای خوبی توسط وزارت دفاع صورت گرفته و سازمان های دیگر درخواست کننده آن بوده اند. البته اگر احساس نیاز کنیم از این هواپیما استفاده می کنیم.

امیرواحدی درباره خرید جنگنده سوخو 35 اظهار داشت: در مورد هواپیمای سوخو که مطرح شده ما به آن نیاز داریم اما نمی دانیم کی وارد اسکادران ما می شود و این مربوط به تصمیم مقامات عالیرتبه کشور است. برای خرید هواپیمای جدید باید از کشور سازنده آموزش ببینیم و بعد استاد خلبان‌ها، نسل های بعدی را آموزش می دهند.

فرمانده نهاجا گفت: ما در منطقه قطب ساخت شبیه ساز انواع هواپیما هستیم و امروز شبیه سازهایی بهتر از نمونه های خارجی در اختیار داریم.

واحدی در پاسخ به سوالی مبنی بر ساخت موشکی شبیه فونیکس گفت: در مورد موشک هواپایه مقصود بنده اطلاع زیادی ندارم اما میدانم کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته ولی هنوز این موشک برای تست تحویل ما نشده است.

امیر واحدی درباره نقش آفرینی نیروی هوایی در محور مقاومت گفت: نیروی هوایی پشتیبان مردم مظلوم تمام دنیا است و پشتیبانی های خوبی در این حوزه انجام داده ایم. مناطقی بود که چند سال در محاصره بودند اما با کمک های نیروی هوایی در مقابل داعش مقاومت کردند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد