دکه/ سعید آجرلو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»

اصلاح حکمرانی اقتصادی

کد خبر: 1225077

سعید آجرلو گفت: اصلاح حکمرانی اقتصادی که بخش زیادی از آن اصلاح ساختار بودجه است، به معنای کاهش هزینه‌ها، استفاده درست از منابع و در نظر گرفتن هزینه‌هایی است که سال‌ها در حال انجام است.

اصلاح حکمرانی اقتصادی

به گزارش سایت فردا، به نقل از روزنامه «دنیای اقتصاد» سعید آجرلو، تحلیلگر سیاسی، در گفت‌وگو با این روزنامه، می‌گوید: «صحبت‌ها و اشاره های آقای قالیباف، صرفا یک انتقاد سیاسی و جناحی از دولت سیزدهم نیست بلکه نقد عملکردی نهاد دولت و بوروکراسی دولت در کلان است.»

آقای آجرلو معتقد است که این سخنان بیشتر نهاد دولت به صورت کلی و برخی مدیران فعلی را مورد نقد قرار می‌دهد: «از نظر من حرف اصلی آقای قالیباف این است که اساسا چگونه می‌توان با هزینه‌ای کمتر و هدف‌مند، عواید بیشتری برای کشور و جامعه ایجاد کرد. به همین دلیل ایشان نگاه ساختاری به مسائل حکمرانی به خصوص حکمرانی اقتصادی دارند و عملکرد فعلی را مطلوب و شایسته نمی دانند و اشکال به آن وارد می کنند که در دولت های پیشین هم وجود داشته که زمینه اصلاح آن در این دولت وجود دارد اما همچنان حل نشده است. این سخنان را می‌توان ذیل لزوم اصلاح شیوه‌های حکمرانی به مفهوم شیوه اداره دولت ها به خصوص در بخش‌های مدیریتی ، اقتصادی و اصلاح ساختار بودجه رده‌بندی و دسته‌بندی کرد. این رویکرد در جهت دنبال کردن سیاست های مورد نظر مقام معظم رهبری در اصلاح ساختارهای اقتصادی از جمله بودجه و یا مردمی کردن اقتصاد است.» از این موارد می‌توان به چگونگی هزینه‌کرد هزینه و منابع اشاره کرد: «این مباحث بیش از هر چیزی، موضوع اقتصاد سیاسی را در برمی‌گیرد که نوع نگاه ما به آن چگونه است که بخشی شامل وضعیت یارانه‌ها و بخشی شامل عملکرد مدیران و بخشی هم مساله شرکت های دولتی و نیمه دولتی می‌شود. هر کدام از این‌ها، بخش مجزایی را در برمی‌گیرد.» 

او در توضیح اصلاحات می‌گوید: «اصلاح حکمرانی اقتصادی که بخش زیادی از آن اصلاح ساختار بودجه است، به معنای کاهش هزینه‌ها، استفاده درست از منابع و در نظر گرفتن هزینه‌هایی است که سال‌ها در حال انجام است، اما در بخش درستی اعمال نمی‌شود. مجموع صحبت‌های آقای قالیباف نیز در این ساختار قابل بررسی است و نمی‌توان آن را سیاسی و جناحی بررسی کرد. این سخنان در نقد حکمرانی اقتصادی و اقتصاد سیاسی در نهاد دولت قابل بررسی است.»

آقای آجرلو در تحلیل اعداد و ارقامی که قالیباف اعلام کرده، می‌گوید: «هزینه درست این اعداد می‌تواند به عنوان بخشی از فرآیند توسعه کشور و همچنین تلاش برای شکل‌دادن به یک نظام رفاهی و جبرانی برای طبقات پایین و متوسط مورد نظر قرار بگیرد. می‌توان با صرف منطقی هزینه‌ها، آن را در بخش‌های رفاهی و توسعه‌ای کشور هزینه کرد تا به مساله دهه‌ اخیر که نداشتن رشد اقتصادی است از این ناحیه ورود کرد. از این زاویه نیز نگاه آقای قالیباف نقد مدیریت در سیاست گذاری و اجرا است که همچنان در بسیاری از بخش ها وضعیت محافظه کارانه و غیر تحولی دارد.» 

▫️به گفته آجرلو ما اکنون در حال گذار از «دولت نفتی» به «دولت معمولی» هستیم که می‌تواند درآمدهایش را از جایی غیر از منابع زیرزمینی و نفت تامین کند که تحقق بودجه در سال گذشته به ادعای مدیران دولتی، بخشی از این فرآیند گذار است. در چنین فرآیندی از سه منبع که طبق تئوری‌های توسعه تعریف شده که یا باید سرمایه‌گذاری خارجی داشت، یا منابع زیرزمینی داشت و یا هزینه‌های دولت را کنترل کرد و کاهش داد، می توان از کاهش هزینه های دولت یا هدفمند کردن آنها آغاز کرد که ذیل خنثی سازی تحریم ها قرار می گیرد و دو روش دیگر را که بیشتر با رفع تحریم ها ارتباط دارد را هم دنبال کرد. طبق سخنان آقای قالیباف، با کم کردن هزینه های پنهان دولت و صرف آن در مسیر توسعه و نظام رفاهی می‌توان با مدیران کارآمد به مساله نداشتن رشد اقتصادی پاسخ گفت و به سمت توسعه و پیشرفت حرکت کرد. حتما در این فرآیند همکاری دولت و مجلس می تواند زمینه گذار از دولت نفتی را مهیا کند. در واقع مساله اصلی وجود یک روحیه تحولی برای پاسخ های جدید در سطح سیاست گذاری و اجرا به سوال های قدیمی مثل رشد، تورم، اشتغال و غیره است که قبل از این با مدل های آسان و سنتی پاسخ می گرفت که امروز نیازمند به روز شدن است. عملکرد توسعه ای آقای قالیباف در شهرداری تهران را می توان نمونه ای از جهت دهی به بودجه دانست که منجر به اقدامات موثری در شهر شد.»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها