«نامه‌نیوز» : همه مشکلات فی‌مابین با سفر بن‌فرحان حل نمی‌شود

کد خبر: 1228256

یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: برخی مقامات گفته‌اند که در پی توافق ایران و عربستان دست آمریکا از خاورمیانه کوتاه می‌شود که این‌طور نیست.

 «نامه‌نیوز» : همه مشکلات فی‌مابین با سفر بن‌فرحان حل نمی‌شود

«فردا نیوز»  - ایران و عربستان بعد از هفت سال روابط خود را ترمیم کردند اما تا چه‌ حد می‌توان به این ارتباط مجدد دیپلماتیک امیدوار بود؟

علی بیگدلی، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «رابطه ما و عربستان هنوز در حد رابطه‌ دیپلماتیک نیم‌بند است. و هنوز قابل اعتماد نیست و همچنان پادشاه عربستان استوارنامه سفیر ما را نداده است. من فکر می‌کنم همه مشکلا ایران و عربستان با سفر آقای بن‌فرحان به ایران حل نمی‌شود. عربستان باید ظریب امنیتی خود را بالا ببرد و به هر حال بحث یمن به نوعی باید حل شود. ما وارد نوعی دیپلماسی نامشخص با عربستان شده‌ایم».

او ادامه داد: «اینکه آقای بن‌فرحان می‌گوید می‌خواهیم در ایران سرمایه‌گذاری کنیم، یک بلوف سیاسی است زیرا تا وقتی تحریم‌های آمریکا رفع نشده و ایران هم به اف‌ای‌تی‌اف نپیوسته، امکان عملی چنین وعده‌ای ممکن نیست».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی همچنین بیان کرد: «برخی مقامات گفته‌اند که در پی توافق ایران و عربستان دست آمریکا از خاورمیانه کوتاه می‌شود که این‌طور نیست. بن‌سلمان با همه کانون‌های قدرت ارتباط گرفته است؛ با چین، ژاپن، کره، روسیه، هند و با آمریکا و اروپا هم که از قبل ارتباط داشت و هنوز هم دارد اما سیاستی متوازن را پیش می‌برد. با ایران هم روابطش را قدری عادی کرده است. عربستان از انجماد ارتباط صرف با غربی‌ها خود را رهانیده و یک دیپلماسی پویا را در دستور کار دارد. مسئولان ما هم باید قدری چنین شیوه‌ای را اجرا کنند تا صرفا با شرق ارتباط نداشته باشیم».

بیگدلی در پایان گفت: «بن‌سلمان می‌خواهد کشورهای عربی را در اتحادیه عرب جمع کند، سرمایه‌گذاری‌های زیادی بین کشورها انجام شود و حتی از پول واحدی استفاده شود تا با این کار بی‌اعتنایی به دلار کرده باشند اما برای عربستان کشورهای عربی مهم است و نه لزوما کشورهای مسلمان».

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد