«فردا» گزارش می‌دهد

در روسیه چه خبر است؟ گروه واگنر چیست؟

کد خبر: 1229162

از دیشب تا حالا همه توجهات به روسیه است و تحرکات گروه واگنر و احتمال کودتا در روسیه. پس اجازه دهید یک بار همه اخبار مربوطه را مرور کرده و ببینیم که ماجرا چیست؟

در روسیه چه خبر است؟ گروه واگنر چیست؟

گروه بین الملل «فردا» - از دیشب تا حالا همه توجهات به روسیه است و تحرکات گروه واگنر و احتمال کودتا در روسیه. پس اجازه دهید یک بار همه اخبار مربوطه را مرور کرده و ببینیم که ماجرا چیست؟

ماجرا از انتشار بیانه گروه واگنر علیه دولت روسیه شروع شد. بیانیه‌ای که بر اساس آن، « یک حمله موشکی به مواضع گروه واگنر انجام شد. قربانیان زیادی وجود دارد.»

شاید بپرسید که گروه واگنر چیست؟ در پاسخ باید توضیح دهیم که گروه واگنر، یک ارتش خصوصی روسی که زیر نظر افراد بسیار نزدیک به ولادیمیر پوتین اداره می‌شود این روزها در حال قدرتنمایی در اوکراین است و تلاش می‌کند برخی اهدافی را که ارتش روسیه در دستیابی به آن‌ها ناکام بود، محقق کند. روش‌های بی‌رحمانه گروه واگنر برای کسب پیروزی و همچنین استفاده از سربازانی که بخشی از آن‌ها زندانیانی هستند که در ازای پذیرش جنگیدن برای روسیه در اوکراین آزاد شده‌اند توجه بسیاری از نهادهای بین‌المللی و کارشناسان را به خود جلب کرده است. گروه واگنر علاوه بر اوکراین در مناطقی دیگر از جهان نظیر سوریه و کشورهای افریقایی حضور دارد. لازم به ذکر است که این گروه در پی حمله به اوکراین مورد تحریم آمریکا و اروپا قرار گرفته است.

پریگوژین، فرمانده و رییس گروه دیشب مدعی شد که حمله به نیروهایش از خطوط پشتی انجام شده که نشان می‌دهد نیروهای ارتش روسیه عامل آن بوده‌اند.

بریگوژین نیروهای نظامی و مردم را به خیابان و اقدام مسلحانه دعوت کرد تا گمانه شکل گیری هسته‌ اولیه یک کودتا در روسیه شکل بگیرد. 

اما وزارت دفاع روسیه ادعای بریگوژین را رد کرد و کمیته ملی ضد تروریسم روسیه  هم اعلام کرد: در رابطه اظهارات پریگوژین، سازمان امنیت فدرال روسیه (اف اس بی) یک پرونده جنایی در مورد دعوت به شورش مسلحانه باز کرده است. ما خواستار توقف فوری فعالیت های غیرقانونی هستیم.

پریگوژین هم در مقابل وعده داد شویگو، وزیر دفاع روسیه در میدان سرخ به دار آویخته خواهد شد و  در مقبره  لنین به خاک سپرده خواهد شد. او گفت: همه روس های وطن پرست واقعی، به خیابان ها بیایید، اسلحه در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

نیمه‌های شب گذشته به وقت تهران منابع رسمی روسیه گزارش دادند که پوتین در جریان تحولات قرار گرفته است:«دادستان کل روسیه در مورد پرونده کیفری در ارتباط با تلاش برای سازماندهی یک شورش مسلحانه را به پوتین گزارش داد. دادستان کل کشور، جزئیات این اقدامات را به اطلاع رئیس جمهور روسیه رسانده است.»

ساعتی بعد یوگنی پریگوژین اعلام کرد:«در حال حاضر ما از مرزهای کشور در همه مناطق عبور کرده‌ایم. گاردهای مرزی به سمت ما آمدند و سربازان ما را در آغوش گرفتند. الان داریم وارد روستوف می‌شویم. یگان‌هایی از وزارت دفاع یا سربازان وظیفه‌ای که برای سد کردن پیشروی ما آورده شده بودند از سر راهمان کنار رفتند. »

همزمان با اینکه تصاویری از شهر روستوف منتشر شده و حضور واگنر‌ها را تایید می‌کند سی‌ان‌ان هم گزارش داده که جو بایدن در جریان وقایع روسیه قرار گرفته است.

رسانه‌های روسیه نیز تصاویری از ورود نیروهای امنیتی روسیه به مقر گروه واگنر در شهر سن‌پترزبورگ برای عملیات جست‌وجو منتشر کردند.

درخواست پریگوژین برای دیدار با فرماندهان روسیه /رئیس گروه واگنر در دیدار معاون وزیر دفاع روسیه در روستوف، خواستار دیدار با وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور شد.

پریگوژین مدعی شده در مقر ارتش روسیه در شهر روستوف حضور دارد و پایگاه‌های نظامی این شهر را تحت کنترل دارد.

پریگوژین مدعی ساقط کردن بالگرد ارتش روسیه شد /فرمانده گروه واگنر در یک پیام جدید مدعی شد یک بالگرد ارتش روسیه اقدام به شلیک به سمت کاروان نظامیانش کرده، اما نظامیان او این بالگرد را ساقط کرده‌اند.

رئیس گروه واگنر: ما در فرماندهی روستوف هستیم. اماکن نظامی از جمله فرودگاه تحت کنترل ماست.

هواپیمای نظامی که برای عملیات برخاسته بود، طبق برنامه حرکت کرده و هیچ مشکلی وجود ندارد. هواپیمای پزشکی نیز بدون مشکل پرواز کرده است.

تنها کاری که ما کردیم، کنترل کردن اوضاع است تا هواپیماهای مهاجم مواضع ما را مورد هدف قرار ندهند. آن‌ها باید مواضع اوکراین را هدف قرار دهند.

رئیس گروه واگنر در دیدار معاون وزیر دفاع روسیه در روستوف، خواستار دیدار با وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور شد.

 ماموران امنیتی روسیه وارد ساختمان مرکزی نیروهای واگنر شدند راشا تودی به نقل از منابع محلی نوشت که ماموران امنیتی روسیه وارد مقر نیروهای واگنر در شهر سن پترزبورگ شدند و این امر نشاندهنده بازرسی قریب الوقوع این مکان است.

مسکو دستور بازداشت پریگوژین را صادر کرد / مسکو با اعلام صدور دستور بازداشت پریگوژین، رهبر واگنر، به اعضای این گروه ضمانت امنیتی داد تا به مواضع خود برگردند.

وزارت دفاع روسیه به اعضای واگنر گفت: شما فریب خوردید و به ماجراجویی جنایتکارانه کشیده شدید.

درخواست فرمانده «واگنر»: وزیر دفاع را تسلیم کنید/نیروهای گروه واگنر، شرکت نظامی خصوصی روسیه با انتشار ویدیوی از شهر روستوف، «پریگوژین»، فرمانده این گروه را در حال مذاکره با «یونس بگ یِوکور‌اف»، معاون وزیر دفاع روسیه نشان می‌دهد.

به گفته رسانه‌های روسیه، واگنر در این مذاکرات می‌خواهد، سرگئی شویگو، وزیر دفاع را تسلیم کند، در غیر این صورت به سمت مسکو پیشروی می‌کند.

پوتین: هر کاری برای استقلال کشور انجام می‌دهم / ما اقدامات سختی را برای بازگرداندن ثبات در روستوف انجام داده‌ایم و وضعیت هنوز در آنجا دشوار است.

در اجرای عملیات ویژه نظامی باید از هرگونه اختلاف نظر اجتناب شود.

من به عنوان رئیس جمهور روسیه، هر کاری که لازم باشد برای دفاع از استقلال کشور و حفاظت از شهروندان انجام خواهم داد.

سن‌پترزبورگ: اوضاع تحت کنترل است/ مقامات شهر سن پترزبورگ: ما به تشدید تدابیر امنیتی در شهر ادامه می‌دهیم و اوضاع تحت کنترل است.

نماینده اتحادیه اروپا: اتحادیه اروپا آنچه در روسیه اتفاق می‌افتد را موضوع داخلی روسیه می‌داند و اوضاع را زیر نظر دارد.

تازه ترین ارزیابی اطلاعاتی وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید که برخی از واحدهای واگنر «از طریق استان ورنژ به سمت شمال حرکت می‌کنند و تقریباً مطمئنا هدفشان رسیدن به مسکو است».

این استان در نیمه راه بین پایتخت مسکو و روستوف- نا-د‌نو، شهر جنوبی روسیه قرار دارد که گروه مزدور واگنر مدعی است اکنون کنترل آن را در اختیار دارد.

وزارت دفاع بریتانیا می گوید که واگنر «به احتمال قریب به یقین» مراکز کلیدی در روستوف-نا-دونو را اشغال کرده است.

این به روز رسانی این شورش را به عنوان «مهم ترین چالش برای دولت روسیه در زمان های اخیر» توصیف می‌کند و می‌گوید نیروهای گروه واگر «حداقل در دو نقطه از اوکراین اشغالی به روسیه رفتند».

وزرات دفاع بریتانیا می‌گوید در ساعات آتی، وفاداری نیروهای امنیتی روسیه، به ویژه گارد ملی روسیه، کلید وقایع بعدی این بحران خواهد بود.

تماس تلفنی پوتین و لوکاشنکو خبرگزاری بلاروس: لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس با پوتین تماس تلفنی برقرار کرد و در جریان اوضاع روسیه قرار گرفت.

قدیروف: از پوتین حمایت می‌کنم /  کاملاً از تمامی سخنان پوتین حمایت می‌کنم. ما آمادگی داریم در صورت لزوم انجام اقدامات سخت، وارد عمل شویم.

روسیه از آغاز عملیات علیه واگنر در وورونژ خبر داد / ویدیوهای منتشر شده از ورونژ شهری در جنوب مسکو نشان می‌‌دهد شورشیان «واگنر» دو عدد از سامانه‌های پدافندی پانتسیر را به این شهر منتقل می‌کنند.ارتش روسیه دقایقی پیش اعلام کرد که عملیات ویژه‌ای به منظور مقابله با شورشیان واگنر در شهر وورونژ واقع در جنوب شهر مسکو خبر داد.

درگیری ارتش روسیه و گروه واگنر در جنوب مسکو /رسانه ها گزارش دادند که بالگردهای متعلق به ارتش روسیه به یک کاروان نظامی وابسته به واگنر در نزدیک فورونیج در جنوب مسکو شلیک کردند.

هدف قرار دادن کاروان شورشیان واگنر

رسانه‌های روسیه از هدف قرار گرفتن یک کاروان نظامی متعلق به شورشیان واگنر در مسیر حرکتش به سمت مسکو، پایتخت روسیه خبر دادند.

فرمانده واگنر تهدید کرده بود چنانچه مطالبات او (تحویل دادن وزیر دفاع به وی) محقق نشود، به سمت مسکو حرکت خواهد کرد.

هشدار روسیه به آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه روسیه:ایالات متحده آمریکا عمدا به افزایش خطرات و ایجاد مخاطرات راهبردی ادامه می‌دهد.

پیامدهای چنین خط متهورانه بی نهایت برای خود واشنگتن، حزن‌آور خواهد بود.

اردوغان: از پوتین حمایت می‌کنیم

«پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در تماس تلفنی با «اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه از وضعیت این کشور در ارتباط با تلاش برای شورش مسلحانه صحبت کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه: از همه‌ اقدامات پوتین حمایت کامل می‌کنیم.

آمریکا: هیچ امیدی به موفقیت واگنر نیست

اندیشکده ارتش آمریکا:نیروهای خصوصی واگنر در برابر نیروهای وفادار به وزارت دفاع دولت روسیه شانس کمی دارند.

به نظر می‌رسد یوگنی پریگوژین، سرمایه‌دار و رهبر گروه واگنر، شورش مسلحانه ای را در ۲۳ ژوئن به راه انداخته تا رهبری وزارت دفاع روسیه را تغییر دهد که بعید است موفق شود.

پنیروهای واگنر در حال نصب مین ضدتانک در شهر روستوف روسیه!

ورود نیروهای چچنی گردان اخمت به روستوف در حمایت از پوتین

حرکت ۴ کاروان نظامی واگنر به سمت مسکو

منابع خبری روسیه از حرکت چهار کاروان نظامی گروه «واگنر» به سمت مسکو و همزمان ورود نیروهای چچنی به شهر روستوف در حمایت از پوتین خبر دادند.

چهار کاروان نظامی واگنر شامل ۱۵۰ تا ۴۰۰ خودروی نظامی است.

 تخلیه اماکن عمومی و توریستی مسکو

تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد نیروهای امنیتی روسیه در حال تخلیه موزه‌ها،  مراکز خرید و پارک های مسکو از توریست‌ها و بازدیدکنندگانند.

در پی آغاز درگیری نظامی بین گروه نظامی واگنر و ارتش روسیه، اقدامات امنیتی در پایتخت این کشور تشدید شده است.

حضور چچنی ها در روستوف

تصاویر بیشتری از حضور نیروهای گردان اخمت قدیروف در روستوف منتشر شده که درحال ورود به شهر هستند.

احتمال درگیری هر لحظه درحال بالا رفتن است. در صورتی که چچنی ها و واگنر بصورت گسترده با یکدیگر درگیر شوند دیگر امکان مصونیت قضایی برای کارمندان شرکت واگنر وجود نخواهد داشت.

ورود نیروهای واگنر به شهر «لیپتسک»

مقام‌های شهر «لیپتسک» اعلام کردند که نیروهای گروه واگنر وارد این منطقه که در ۴۰۰ کیلومتری پایتخت روسیه است، شدند.

شهردار لیپتسک در کانال تلگرامی خود تایید کرد که عناصر واگنر در حال حرکت در مسیر این منطقه هستند.

این مقام روسی ابراز داشت که آژانس‌های اعمال قانون و مقام‌ها در حال انجام اقدامات لازم برای تضمین امنیت ساکنان منطقه هستند و وضعیت تحت کنترل است.

ورود نیروهای واگنر به شهر «لیپتسک»

مقام‌های شهر «لیپتسک» اعلام کردند که نیروهای گروه واگنر وارد این منطقه که در ۴۰۰ کیلومتری پایتخت روسیه است، شدند.

شهردار لیپتسک در کانال تلگرامی خود تایید کرد که عناصر واگنر در حال حرکت در مسیر این منطقه هستند.

این مقام روسی ابراز داشت که آژانس‌های اعمال قانون و مقام‌ها در حال انجام اقدامات لازم برای تضمین امنیت ساکنان منطقه هستند و وضعیت تحت کنترل است.

دوشنبه در مسکو تعطیل اعلام شد

شهردار مسکو پایتخت روسیه دوشنبه را در این شهر روز تعطیل اعلام کرد.

 رایزنی بائربوک با وزرای خارجه گروه هفت درباره تحولات اخیر روسیه  

 وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که دولت این کشور در حال رایزنی با شرکای مهم بین المللی در خصوص تحولات اخیر روسیه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان عصر امروز در برلین گفت: «آنالنا بائربوک، وزیر خارجه با وزرای خارجه گروه 7 درباره اوضاع روسیه گفتگو کرده است.

گروه هفت علاوه بر آلمان شامل فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کانادا،آمریکا و بریتانیا است.

شنیده‌شدن صدای تیراندازی در روستوف

خبرنگار اسپوتنیک گزارش داد، دست کم ۵ بار صدای تیراندازی در نزدیکی ستاد منطقه نظامی جنوبی در روستوف روسیه شنیده شده است.

راشاتودی: گروه واگنر پذیرفت که به شورش پایان دهد

براساس اعلام سرویس مطبوعاتی رئیس‌جمهور بلاروس با توافق رئیس‌جمهور روسیه با پریگوژین گفت‌وگو کرده است.

سرویس مطبوعاتی رئیس‌جمهور بلاروس گزارش داد، پریگوژین پیشنهاد لوکاشنکا برای توقف جنبش واگنر در روسیه و برداشتن گام‌های بیشتر برای تنش‌زدایی را پذیرفت.

درحال حاضر پیش‌نویس گزینه قابل قبولی برای حل و فصل وضعیت گروه واگنر با ضمانت‌های امنیتی برای مبارزان آن وجود دارد.

رئیس واگنر پیام عقب‌نشینی صادر کرد

«یوگنی پریگوژین» در پیامی صوتی گفت، که واگنر نیروهای خود را به عقب برمی‌گرداند و به اردوگاه‌های خود می‌روند.

کرملین: واگنر تحت پیگرد قانونی قرار نمی‌گیرد

بیانیه کاخ کرملین:نیروهای واگنر که در رویدادهای امروز شرکت کرده‌اند تحت پیگرد قانونی قرار نخواهند گرفت.

نیروهای واگنر که تمایل داشته باشند می‌توانند با وزارت دفاع قرارداد ببندند.

هدف برتری برای جلوگیری از خونریزی و درگیری داخلی وجود داشت که تلاش لوکاشنکا در راستای این اهداف بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها