مخبر: رفع موانع برای فعالین اقتصادی و بخش خصوصی ایران و قطر اهمیت اساسی دارد

کد خبر: 1229685

معاون اول رئیس جمهور در دیدار با وزیر کار قطر با تأکید بر تسریع در اجرای پیمان پولی بین جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر تصریح کرد: اراده و علاقه مسئولان دو کشور نشانگر عزم جدی در تسهیل روابط اقتصادی، تجاری و بانکی است.

 مخبر: رفع موانع برای فعالین اقتصادی و بخش خصوصی ایران و قطر اهمیت اساسی دارد

معاون اول رئیس جمهور در دیدار با وزیر کار قطر با تأکید بر تسریع در اجرای پیمان پولی بین جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر تصریح کرد: اراده و علاقه مسئولان دو کشور نشانگر عزم جدی در تسهیل روابط اقتصادی، تجاری و بانکی است.

محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار «علی بن صمیح المری» وزیر کار دولت قطر با اشاره به اینکه ارتباطات سیاسی بین ایران و این کشور و هماهنگی و همکاری در مجامع بین المللی هم اکنون به سطح بسیار خوب و بالایی رسیده است، گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران از ثبات و پیشرفت های داخلی و بین المللی دولت قطر خرسند است.

وی اظهار داشت: زمینه‌های همکاری بین دو کشور فوق‌العاده زیاد است اما سطح مبادلات اقتصادی در سال‌های گذشته متناسب با سطح بالای روابط سیاسی نبوده و زمینه‌های مشترک دینی، فرهنگی، تاریخی و همسایگی دو دولت و ملت حرکت و برنامه‌ریزی جدی برای توسعه و ارتقای روابط را می‌طلبد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه رهبران سیاسی دو کشور همواره بر ارتقاء مبادلات و ارتباطات تهران و دوحه در همه زمینه‌ها تاکید دارند، گفت: حل سازوکارهای مالی برای فعالین اقتصادی و بخش خصوصی بعنوان محورهای اصلی توسعه حائز اهمیت اساسی است که در سال‌های گذشته دولت‌های دو کشور نتوانستند تا با ایجاد بستر مناسب از این علاقه و اراده دو دولت و ملت به‌خوبی استفاده کنند.

مخبر بر ضرورت حل مسائل بانکی، مالی و پولی فیمابین تاکید کرد و ادامه داد: دلیلی ندارد دو کشور همسایه با فرهنگ، دین و رویکرد مشترک با ارز کشور ثالث مبادلات و تهاترهای مورد نیاز خود را انجام دهند.

وی با اشاره به همکاری‌های ایران و قطر در زمینه انرژی و بویژه گاز خاطرنشان کرد: همکاری‌های ایران و قطر در این بخش می‌تواند دو کشور را تبدیل به هاب گازی و انرژی منطقه کند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا صدور خدمات فنی و مهندسی و دانش بنیان،‌ رفع احتیاجات کشاورزی و سرمایه گذاری مشترک را در دستور کار قرار داده تا رفع نیازهای آموزشی فنی و حرفه ای و دانشگاهی بصورت متقابل بیش از گذشته فعال شود.

صمیح المری: قطر هیچ‌گاه کمک‌های ایران را در زمان مشکلات و بحران‌ها فراموش نمی‌کند

علی بن صمیح المری وزیر کار دولت قطر نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت های دولت جمهوری اسلامی از دولت این کشور در اجلاس ها و مجامع جهانی بین المللی تاکید کرد: دولت و ملت قطر هیچگاه مواضع ایران در زمان مشکلات و بحران ها را فراموش نخواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه سطح مبادلات تجاری دو کشور کماکان در سطح مورد انتظار و دستورات رهبران سیاسی ایران و قطر نیست، افزود: در این سفر پیاده سازی و عملیاتی کردن هر چه سریع‌تر پیمان‌نامه‌ها و توافقات رئیس جمهور ایران و امیر قطر در دستورکار قرار دارد.

صمیح المری خاطر نشان کرد: دیدارها و ملاقات‌های رئیس جمهوری اسلامی ایران و امیر قطر نشانگر علاقه و اراده دو دولت بر توسعه روابط فیمابین و هماهنگی در زمینه‌های مختلف تجاری و سرمایه‌گذاری است.

وزیر کار دولت قطر با اشاره به امضای بیانیه مشترک میان روسای کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر تصریح کرد: تبادل تجربیات آموزشی و دانشگاهی و استفاده از مراکز آموزشی دو کشور، توسعه همکاری‌ها در زمینه اشتغال،‌ تسهیل روابط بین بازرگانان ایرانی و قطری و نهایی و پیاده‌سازی سازوکار اجرایی توافقات انجام شده در دستورکار دولت قطر قرار دارد.

وی با تاکید بر ضرورت رفع موانع ومسائل مالی و بانکی بین ایران و قطر تاکید کرد: ایجاد یک پنجره واحد برای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت فعالین اقتصادی ایرانی در قطر نشان می‌دهد که عزمی جدی و راسخ برای حل موانع پیش روی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی دو کشور وجود دارد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها