آغاز ثبت‌نام زائران اربعین

کد خبر: 1234860

رئیس ستاد اربعین حسینی گفت: ثبت نام از زائران برای مراسم اربعین امسال از ساعت ۱۰ صبح سه‌شنبه سوم مردادماه جاری در سامانه "سماح" آغاز می‌شود.

آغاز ثبت‌نام زائران اربعین

رئیس ستاد اربعین حسینی گفت: ثبت نام از زائران برای مراسم اربعین امسال از ساعت ۱۰ صبح سه‌شنبه سوم مردادماه جاری در سامانه "سماح" آغاز می‌شود.

یکصد و چهاردهمین نشست ستاد مرکزی اربعین روز دوشنبه با حضو استانداران استان‌های ذیربط و نمایندگان دستگاه‌های عضو این ستاد، درسالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور برگزار شد.

سید مجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین در پایان این نشست در جمع خبرنگاران گفت: ثبت نام زائران در سامانه سماح شرط لازم برای شروع عملیات سفر و دریافت خدمات مربوط به این رویداد مهم جهان اسلام است. ثبت نام از زائران برای مراسم اربعین امسال از ساعت 10 صبح سه‌شنبه سوم مردادماه جاری در سامانه "سماح" آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیمه زائران و تهیه گذرنامه زیارتی پس از ثبت نام در سامانه سماح انجام می‌شود، افزود: هزینه بیمه برای هر زائر در سفر اربعین امسال 35 هزار تومان در نظر گرفته شده و این در حالی است که خدمات‌دهی بین 40 تا 70 درصد افزایش یافته است.

رئیس ستاد اربعین با تاکید بر اینکه ستاد مرکزی اربعین در تلاش است تا سفری ارزان، آسان و امن را برای زائران اباعبدالله الحسین (ع) تدارک ببیند، اظهار کرد: امسال مذاکرات خوب و موثری با طرف عراقی به خصوص نخست‌وزیر و وزیر کشور عراق انجام شده است.

میراحمدی خاطرنشان کرد: براساس مذاکرات انجام شده با طرف عراقی، گیت‌های خروجی در مرزها افزایش پیدا می‌کند و در اربعین امسال مرزهای خسروی و تمرچین به‌صورت 24 ساعته به زایران خدمات دهی خواهند داشت.

وی از زائران اربعین حسینی به‌خصوص هموطنان خواست برای سفری سهل و امن به تذکرات ستاد مرکزی اربعین توجه کنند و افزود: در سامانه سماح ظرفیت پذیرش مرزها به صورت روزانه مشخص می‌شود. به‌عنوان مثال مرز مهران روزانه ظرفیت پذیرش 180 هزار نفر را دارد و ظرفیت بالاتر را پذیرش نخواهد کرد.

رئیس ستاد اربعین گفت: برای اینکه تراکم جمعیت به خصوص در شرایط گرمای شدید هوا، در مرزهای خروجی رخ ندهد، زائران با استفاده از امکانات سامانه سماح، مرزهای خلوت‌تر و زمان مناسب را انتخاب کنند.

میراحمدی با اشاره به اهتمام رئیس‌جمهور و وزیر کشور به ایجاد تسهیلات لازم برای زائران اربعین حسینی اظهارداشت: توجه به تامین زیرساخت‌ها در دستورکار ستاد مرکزی اربعین بوده است که برای جاده‌های منتهی به مرزها، مسئله حمل و نقل زائران و تامین خودروهای جمعی از جمله اتوبوس و بهره‌گیری از تاکسی‌های اینترنتی تصمیم مقتضی گرفته شده است.

وی با توجه به جمعیت میلیونی عاشقان زیارت در اربعین حسینی در زمان محدود، از مردم خواست تا برای استفاده از خودروهای شخصی برنامه‌ریزی کنند.

رئیس ستاد اربعین گفت: برای این منظور در پایانه‌های مرزی امکانات لازم از جمله پارکینگ‌های مناسب تدارک دیده شده است.

میراحمدی در ادامه به فرهنگ اربعین اشاره کرد و از زائران خواست در مسیر سفر به پایانه های مرزی با خودرو شخصی، زائرانی را که نیاز دارند با نیت نذر اربعین جابجا کنند.

وی هم‌چنین از هموطنان خواست زمان سفر به کشورعراق به‌خصوص در شهر کربلا را کوتاه کنند و گفت: اقامت کوتاه در عراق به‌خصوص کربلا باعث خواهد شد تا مدیریت سفر و خدمات‌دهی به زائران آسان‌تر و فراگیرتر انجام شود.

اتباع خارجی می‌توانند از خاک ایران عبور کنند

رئیس ستاد مرکزی اربعین در ادامه به امکان سفر اتباع خارجی از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: در مذاکراتی که با طرف‌های عراقی و پاکستانی انجام شد دولت عراق  پذیرفت زایران پاکستانی و افغانی پس از عبور از ایران از مرز " چزابه " وارد خاک عراق شوند.

میراحمدی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود بیش از 100 هزار زائر پاکستانی امسال وارد ایران بشوند، اظهار کرد: با طرف عراقی در حال مذاکره هستیم تا مرز شلمچه نیز برای ورود اتباع خارجی از جمله پاکستانی و افغانی تعیین شود.

وی هم‌چنین به موضوع تامین ارز برای زایران اشاره کرد و گفت : بانک مرکزی پیش‌بینی‌های لازم را داشته و این موضوع در ستاد مرکزی اربعین نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

رئیس ستاد اربعین افزود: بانک مرکزی میزان و شیوه ارائه ارز به زائران را اعلام خواهد کرد اما شرط دریافت آن ثبت نام زائران در سامانه سماح خواهد بود.

میراحمدی با اشاره به اینکه مذاکراتی با طرف عراقی در مورد افزایش خدمات‌دهی موکب‌داران انجام و به نتیجه رسیده گفت: موکب‌داران می‌توانند برای اربعین امسال از 20 محرم برای استقرار اقدام کنند.

وی افزود: تا 15 ماه صفر از تمامی مرزها امکان عبور مواکب وجود دارد اما پس از آن، تنها مرز سومار پذیرای موکب‌داران خواهد بود، افزود: زمان خروج از عراق 15 صفر است و برای اینکه تراکم کمتری در مرز باشد با طرف عراقی در حال گفت‌وگو برای ایجاد خروجی و ورودی جدید در این رابطه هستیم.

شعار اربعین امسال

بر پایه این گزارش، دریکصدوچهاردهمین جلسه ستاد مرکزی اربعین از شعار این آیین جهانی با عنوان " حیاتنا الحسین " رونمایی شد. این شعار براساس روح نهضت رهایی‌بخش عاشورا تعیین شده است. مکتب حسینی تجلی صحنه مهروزی و مبارزه با ظلم و ستم است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها