واکنش ایران به هتک حرمت مجدد به قرآن در سوئد

کد خبر: 1236099

سفارت ایران در سوئد:باز هم قرآن سوزی در سوئد. اینبار در مقابل محل قانون گذاری این کشور! باز هم ۲ میلیارد مسلمان و همه مردم آزاده جهان با چشمانی اشکبار، امروز شاهد هتک حرمت قرآن کریم بودند.

واکنش ایران به هتک حرمت مجدد به قرآن در سوئد

سفارت ایران در سوئد:باز هم قرآن سوزی در سوئد. اینبار در مقابل محل قانون گذاری این کشور! باز هم ۲ میلیارد مسلمان و همه مردم آزاده جهان با چشمانی اشکبار، امروز شاهد هتک حرمت قرآن کریم بودند.

بهت‌آورتر اینکه، دولتمردان سوئد می‌گویند به دلیل ضرورت صیانت از آزادی بیان، نمی‌توانند کاری انجام دهند!!!

سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم به هتک حرمت مجدد قرآن کریم در سوئد واکنش نشان داد و اعلام کرد: باز هم ۲ میلیارد مسلمان و همه مردم آزاده جهان با چشمانی اشکبار، امروز شاهد هتک حرمت قرآن کریم بودند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، امروز (دوشنبه) نهم مرداد ماه و برای سومین بار ظرف یک ماه گذشته شاهد هتک حرمت قرآن کریم در سوئد بودیم. این بار این اقدام هتاکانه در مقابل پارلمان این کشور صورت گرفت.

براساس گزارش‌های منتشر شده، دو مرد که یکی از آن‌ها «سلوان مومیکا» تبعه سوئدی - عراقی بوده، امروز دوشنبه نهم مرداد ماه و این بار مقابل پارلمان سوئد در استکهلم اقدام به هتک حرمت قرآن کریم کرده و نسخه‌ای از قرآن کریم را سوزاندند. رسانه‌های محلی پیش از این از صدور مجوز تجمع مقابل پارلمان سوئد که ترتیب دهندگان آن قصد سوزندان قرآن را دارند، خبر داده بودند.

«سلوان نجم» عامل دیگر اقدام امروز که او هم عراقی‌تبار است، به روزنامه «اکسپرسن» گفته بود: «بارها آن را می‌سوزانم تا ممنوعش کنید». نجم در دو اقدام هتاکانه قبلی در استکهلم، مقابل مسجد اصلی در پایتخت سوئد و بعد مقابل سفارت عراق به مومیکا پیوسته بود.

در همین ارتباط سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم به این اقدام هتاکانه واکنش نشان داد.

این سفارتخانه در صفحه توئیتر خود اعلام کرد: باز هم قرآن سوزی در سوئد. این‌بار در مقابل محل قانونگذاری این کشور! باز هم ۲ میلیارد مسلمان و همه مردم آزاده جهان با چشمانی اشکبار، امروز شاهد هتک حرمت قرآن کریم بودند.

سفارت ایران در استکهلم عنوان کرد: بهت‌آورتر اینکه، دولتمردان سوئد می‌گویند به دلیل ضرورت صیانت از آزادی بیان، نمی‌توانند کاری انجام دهند!!!

 «سلوان مومیکا» ۳۷ ساله شهروند سوئدی - عراقی با حمایت پلیس سوئد در هفتم تیر ماه اقدام به اهانت به قرآن کریم کرد و ۲۹ تیر ماه و برای دومین بار این اقدام هتاکانه را مجددا تکرار کرد.در ادامه این اهانت‌های سریالی، یک گروه راست‌افراطی در دانمارک در اقدامی توهین‌آمیز یک روز بعد و در ۳۰ تیرماه نسخه‌ای از قرآن کریم را در مقابل سفارت عراق در «کپنهاگ» پایتخت دانمارک سوزاند و این اقدام هتاکانه در دانمارک روز دوشنبه دوم مرداد ماه و همچنین سه‌شنبه سوم مرداد ماه نیز تکرار شد.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این در واکنش به این اقدامات هتاکانه یک بار اقدام به احضار کاردار سوئد در غیاب سفیر این کشور کرد و بار دوم هم سفیر سوئد به وزارت امور خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد. علاوه بر این حسین امیرعبداللهیان اعلام کرد که ماموریت سفیر سوئد پایان یافته و سفیر جدید که قرار بود بزودی به ایران بیاید به دلیل این رویکرد دولت سوئد مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت و سفیر جدید ایران هم که قرار بود به استکهلم برود و پس از نخستین هتک حرمت قرآن کریم در سوئد اعزام وی متوقف شده بود، همچنان به محل ماموریت نخواهد رفت.

هتک حرمت قرآن کریم در حالی امروز صورت گرفت که نشست فوق العاده مجازی وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی عصر امروز در حال برگزاری است.در پی هتک حرمت قرآن کریم در سوئد و دانمارک که چندین بار این اقدام هتاکانه تکرار شد و در پی پیشنهاد حسین امیرعبداللهیان و فؤاد حسین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عراق و موافقت دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی برای بررسی این اقدامات شنیع امروز آغاز شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه امروز در نشست خبری مشترک با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه در این باره گفت: هدف از برگزاری این نشست که به پیشنهاد ایران، عراق و عربستان با همراهی وزرای خارجه کشورهای اسلامی از جمله سوریه و دیگر کشورها برگزار می‌شود، بررسی اهانت به کتب آسمانی و قرآن و ارسال پیامی قوی و بازدانده به صورت جمعی به دولت‌ها و کشورهایی است که با اجازه دادن به هتک حرمت کتب آسمانی به افراط گرایی دامن می‌زنند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها